La Revedere, רומניה!

זהו פוסט לא קל לכתיבה. מקצועית ואישית. כיצד ניתן לסכם תקופה בת ארבע שנים, הכוללת: מלחמה מתמשכת עד כדי סגירת המשרד הפיזי בקייב והסטת העשייה הכלכלית לסיוע הומניטרי, מגפה גלובאלית הנפרשת על פני למעלה משנתיים ומשנה לבלי הכר את פני השווקים המסחריים ועולם העבודה ומנגד שבירת השיא העולמי של סיפורי הצלחה בכל הזמנים, אלפי פגישות עסקיות יזומות ועשרות משלחות וביקורי בכירים, לצד דיאלוגים בין מדינתיים, מזכרי הבנות היסטוריים וכוחות משימה משותפים במגוון רחב של תחומי עיסוק אסטרטגיים? וכיצד מתרגמים למילים חוויות אישיות הכרוכות ברילוקיישן, המעצבות אותנו באופנים אליהם כנראה נתוודע באופן מלא רק בדיעבד?

ספק אם כאשר יצאתי לשליחות דיפלומטית כראש המשלחת הכלכלית של ישראל לרומניה ולאוקראינה, אי שם בקיץ 2018, הייתי יכולה לדמיין מי מבין התרחישים הללו. ארבע השנים האחרונות עמדו בסימן אי ודאות ושינוי מתמיד, שדחקו בעמיתיי ובי לבחון מחדש בכל פעם את ארגז הכלים המקצועי שלנו ולצקת תוכן מחודש למושג “דיפלומטיה כלכלית” – אותו יצור כלאיים, המשלב כלים כלכליים ואסטרטגיים, לרבות טכניקות של פיתוח עסקי וניתוח מסחרי, עם עולמות תוכן של דיפלומטיה, יחסים בינלאומיים וקשרי ממשל.

נדרשנו לא רק לזמני תגובה מהירים, אלא גם לחשיבה צופת פני עתיד: מהם האתגרים העשויים לעמוד בפני השוק המקומי והבינלאומי? כיצד הטכנולוגיות הישראליות יכולות לסייע בהתמודדות עמם? והיכן בדיוק צפויים לעבור הממשקים העדינים שבין מישורי הדיפלומטיה לבין זירות המסחר והעסקים?

כל יום עבודה לא דמה למשנהו והביא עמו תובנות חדשות על ניהול שותפויות והובלת תהליכי שינוי חוצי מגזרים וסקטורים בסביבת עבודה רב תרבותית ודינאמית להפליא. הזכות לשרת את התעשייה הישראלית על כל גווניה הייתה תהליך למידה מתמשך ולפרקים גם מרגש מאוד. לא רק ברגעי ההצלחה, אלא גם בפרקי הזמן שבהם כיילנו מחדש ביחד את המאמצים לקדם את היצוא הישראלי.

אני לוקחת עמי שיעורים מאלפים על עשיית עסקים וניהול בזירות גאוגרפיות מגוונות (תחילה באמריקה הלטינית, קנדה, המזרח התיכון וארה”ב ולאחר מכן במזרח אירופה), אך לא פחות חשוב מכך – שיעורים לחיים על האזנה מעמיקה, הודיה וענווה. תודה מעומק הלב לכל השותפים לאורך הדרך שחלקו מניסיונם ומתובנותיהם ונסכו בי השראה. תודה מיוחדת שלוחה למטה מינהל סחר חוץ ולצוותים בבוקרשט ובקייב, על התמיכה החמה והמתמשכת שאפשרה למשלחות הכלכליות לרומניה ולאוקראינה להשיא תרומה משמעותית להגדלת הייצוא הישראלי ולגיוונו. בהצלחה רבה לאביגיל שטמלר-פז, שהחל מחודש אוגוסט תעמוד בראש הנספחויות הכלכליות!

מתוך טקס קבלת נשיאות הכבוד של לשכת המסחר רומניה-ישראל. בתמונה (מימין לשמאל): קצין הסחר, אנדרי מינאה, קלין קואשר, נשיא לשכת המסחר רומניה-ישראל ואנדרי איון, מנהל פיתוח עסקי בלשכת המסחר
הובלת דיאלוג בין מדינתי בתחום הסייבר לקידום שיתופי הפעולה בתקופת הקורונה
הצטרפות למאמצי הסיוע ההומניטריים בגבול רומניה-אוקראינה, מעבר סירט (מרץ 2022)
מתוך חגיגות יום העצמאות של ישראל ברומניה, בוקרשט 2022
צוות המשלחות הכלכליות לרומניה ולאוקראינה (מימין לשמאל) – סביטלנה נובק, אנדרי מינאה, כריסטינה מורארו ורלוקה ברבולסקו

צור קשר עם:

ברקת קנפו

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל