החלטה על איסור מכירת רכבים בעלי מנועי שריפה פנימית באירופה – השפעות מרחיקות לכת על רשתות החשמל

איסור מכירת רכבים בעלי מנועי שריפה פנימית, כולל רכבים היברידיים, החל משנת 2035, מהווה אתגר עבור ספקי אנרגייה חשמלית. עד כדי כך האתגר גדול, שיש כאלו (בעיקר מתעשיית הרכב) שמאתגרים את מקבלי ההחלטות בנתונים אשר מנסים להוכיח שיש אופטימום ליחס בין דלק מאובן ואנרגיית חשמל ווההחלטה הגורפת על איסור שימוש במנועי שריפה פנימית היא שגויה.

כל עוד החלטת האיחוד האירופי תקיפה, הולנד נערכת לאתגר העומס על רשתות חשמל, אתגר אשר לוקח בחשבון עלייה של לפחות 18% בדרישה לאנרגיית חשמל לרכבים. בנוסף, עדיין לא מחושבת השפעת עליית הטמפרטורות על הדרישה לאנרגיית חשמל. יש הסוברים שההשפעה תהיה גדולה יותר ומאתגרת יותר מאשר עליית הדרישה לאנרגיה לצורכי הנעת רכבים. עליה במעלה אחת צלסיוס מעבר ל 30 מעלות צלסיוס, טומנת בחובה עלייה גדולה מאוד בדרישה לאנרגיה חשמלית. כלומר, מאחורי הגידול של 18% בדרישה לאנרגיה חשמלית בגלל רכבים נטענים, יש תיבה, תיבת פנדורה של השפעות נוספות. אף אחד לא רוצה לסגור מזגן בקיץ וחימום בחורף בגלל הטענת רכבים חשמליים.

TenneT, החברה האחראית על רשת החשמל במתח גבוה בהולנד חישבה תרחיש עתידי להשפעה של טעינת מכוניות חשמליות על רשת החשמל ההולנדית. לצורך החישוב,  TenneT מניחה שבעתיד 7 מיליון משקי בית יחזיקו ב-7 מיליון מכוניות, עובדה שתוביל לתוספת של 21TWWh  של צריכת חשמל בשנה בהולנד, בהתבסס על מספר הקילומטרים הנוכחי, ובהגבלת מהירות הנסיעה בהולנד של 100 קמ”ש. זה מגיע לכמעט 18 אחוז מהשימוש הנוכחי.

החישוב הזה מבוסס על ממוצע של 15,000 ק”מ לרכב בשנה, וצריכה ממוצעת של 1 קוט”ש ל-5 ק”מ בהגבלת מהירות של 100 קמ”ש. כלומר, צריכה של 3000 קילוואט לשנה למכונית, השווה לשימוש הממוצע של משק בית הולנדי. החברה אינה סבורה שהדבר יהווה בעיה עבור רשת המתח הגבוה, אך צוואר הבקבוק העיקרי יהיה הרשתות האזוריות ותשתית הטעינה המקומית. זה כולל טעינה שבאחריות משקי הבית עצמם. חשוב גם, הן לרשת המתח הגבוה והן לרשת המתח הנמוך, שלא כל המכוניות יתחילו להטעין בו זמנית.

על מנת לספק מספיק אנרגיה, החברה עובדת עם הממשלה על הרחבת חוות רוח כאחד הפתרונות מיני רבים. גרמניה, דנמרק, בריטניה והולנד משתפות פעולה בפרוייקט של אי מלאכותי בים הצפוני שישמש מרכז להפקת אנרגיה חשמלית מניצול של אנרגיית רוח. בנוסף, מדינות באירופה פועלות יחד כדי לעזור אחת לשנייה באופטימיזציה של אספקת חשמל ממקורות שונים. אנרגיה סולרית מדרום אירופה, אנרגיית רוח מצפון אירופה וחשמל מתחנות כוח הידרואלקטריות מנורבגיה. כמו כן, אירופה אמורה לתמוך במאמצי הפיתוח של מנועים הפועלים על ידי אנרגיה המופקת מתאי דלק, על פתרונות שינוע ואספקה של מימן לתאי דלק וכדומה.

כאמור, לפי ההתפתחויות האחרונות באיחוד האירופי, משנת 2035, מכוניות חדשות לא יורשו עוד לפלוט CO2.  אשר על כן, מנועי בעירה יהיו טאבו מאותו רגע. מכוניות קיימות אולי ימשיכו לנסוע, אבל מאותו רגע תתאפשר רכישה של אך ורק של מכוניות חדשות המונעות במימן ומכוניות חשמליות עם סוללה.

יש לציין שההחלטה האירופית כוללת בשלב זה גם איסור שימוש ברכבים המונעים בדלק סינטטי. זאת למרות שהן ניטרליות מבחינת מאזן CO2 מכיוון שהן משתמשות בדלק שמקורו  CO2 שנלקח מהאוויר. יש הרואים בפתרון של דלק סינטטי כפתרון טוב שיניע את האיחוד לשנות את החלטתו בנוגע לרכבים המונעים בדלק סינטי. יש לציין בהקשר זה שמותגי רכב רבים משקיעים רבות בסוגים אלו של דלקים.

ברור לכולם שהעמידה בדרישה של אנרגיה חשמלית, לא נראית פיסיבילית בטווח הקרוב והבינוני.  רשת האנרגיה במדינות רבות אינה מוכנה לדרישות. גם הולנד אינה מוכנה בטווח הקצר. רשתות האנרגיה עדיין רחוקות מלהיות מצוידות בדרישה של מעבר לנהיגה חשמלית. תהיה הצבעה נוספת של הפרלמנט האירופי כולו ושל מועצת אירופה. יצרניות הרכב ממצידן מקוות שבסופו של דבר תתקבל ההחלטה להפחית את הפליטות ב’רק’ 90 אחוז.

כתבו וערכו – גידו ואן דר סאר ואיתן קופרשטוך.

צור קשר עם:

איתן קופרשטוך

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל