על הקשר בין שמן בישול, המלחמה באוקראינה ומשבר האינפלציה בבריטניה

בסופר השכונתי שאני קונה בו כל יום שישי נגמר שמן החמניות וגם שמן תירס לא היה על המדף. משום מה אספקת שמן הזית, כרגע, ממשיכה כסדרה.

כששאלתי את אחד הסדרנים מדוע יש רק את הסוג היקר יותר של השמן הוא ענה לי שזה בגלל המלחמה באוקראינה.

כל זה נשמע לי מוזר. ברור לי שהמלחמה משפיעה על שרשרת האספקה העולמית של חיטה, ולכן המחסור בשבוע שעבר בקמח לבן נראה לי הגיוני, אך מחסור בשמן חמניות, תירס, או קנולה (סיפור מעניין בפני עצמו כי לא מדובר בשמן ממקור אחד אלא תערובת שמנים שהומצאה ע"י Canadian Oil Company, ומכאן הקיצור Canola) נראה קצת תלוש מן המציאות, אך לא כך הדבר.

מתברר שערבות אוקראינה ורוסיה מפיקות גם יבולי תירס וחמניות, והמלחמה המשתוללת שם סיבכה גם את אספקת חומרי הגלם לתעשיית השמן הצמחי העולמי.

ברמה הלאומית בבריטניה המשבר האמתי הוא לא בהכרח המחסור בשמן צמחי, אלא משבר האנרגיה. משבר עם השלכות ישירות על כל המדרג הכלכלי מהריטיילר הגדול ביותר עד למשק הבית הקטן ביותר.

בריטניה אומנם לא נכנסה ליחסי תלות באנרגיה רוסית כמו השוק הגרמני, בהינתן ולבריטניה מאגרים גדולים של גז טבעי בים הצפוני, שאומנם לא ממלאים באופן מלא את צרכי המדינה, אך הם משמשים כמשאב עיקרי לצד יבוא גז טבעי מנורבגיה ויבוא מקביל, גם אם בכמויות קטנות יותר, מהמפרץ.

מעבר לכך, בריטניה עברה במהלך שני העשורים האחרונים לגיוון אנרגטי המבוסס על אנרגיות רוח. סקוטלנד מרושתת ברשת ענפה של טורבינות רוח וגם הים הצפוני, במקביל לרשת של סכרים הידרו-אלקטריים, בעיקר בצפון המדינה, כך שבמקביל למקורות אנרגיה פחמניים, 42.8% מרשת החשמל הבריטית מבוססת על אנרגיה מתחדשת וירוקה.

למרות המספרים המאוד מרשימים הללו, בריטניה עדיין נפגעת ממשבר האנרגיה העולמי, ולמרות שבריטניה אינה יבואנית גדולה של נפט וגז רוסיים, עליית מחירי האנרגיה העולמי משפיעים על מחירי האנרגיה, כך שיקר יותר למשקי הבית לחמם את הבתים ויקר יותר לריטיילרים וליצרנים להעביר מוצרים ממפעלים או מרכזים לוגיסטיים לחנויות.

כל זה משפיע על האינפלציה בבריטניה, ובגדול. בסופ"ש האחרון הבנק המרכזי של אנגליה הוציא הודעה שהוא שוקל לתקן את התחזית האינפלציונית השנתית ל-2022 מ-9% ל-10.25%. השיעור הגבוהה ביותר מזה 40 שנה.

הממשלה כמובן נערכת להתמודדות עם המשבר, הן באספקט של הורדת יוקר המחיה, והן באספקט של בניית תמריצים נוספים לחברות האנרגיה להתייעל ולעבור למקורות של אנרגיה מתחדשת שיורידו עלויות וגם את התלות של בריטניה במחירי האנרגיה העולמית.

כל זה אומנם לא פותר באופן ישיר את המחסור בשמן בישול, אבל לפחות זה יוריד את מחיר שמן הזית.

 

Photo by RODNAE Productions

צור קשר עם:

עופר פורר

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל