תרומת טכנולוגיה ישראלית לפתרון פליטות חנקן וייצור ביוגז

הולנד חווה כיום קשיים בהתמודדות עם פליטת החנקן בשטח הממלכה. יש סיבות רבות לפיליטות חנקן לאוויר. ענף החקלאות כולל ענף גידול בעלי חיים הוא הגורם המשמעותי לפליטות חנקן. זבל בעלי חיים, בעיקר יונקים, המשמש לדישון הוא מקור נכבד של חנקן. הקרקע בהולנד הפכה עשירה מדי בחנקן, וכתוצאה מכך מי תהום מזוהמים, תופעה המשבשת ופוגעת בחי ובצומח באיזורים נרחבים בממלכה. ממשלת הולנד הודיעה על מחויבותה להפחית את הפליטות בכל המגזרים באופן משמעותי. מדיניות הפחתת פליטות חנקן, פוגעת במיוחד במגזר החקלאי שהוא המקור העיקרי לזיהום. הממשלה הנוכחית הודיעה על הפחתה כמותית של משק החי בהולנד בשיעור של 50% אם לא יימצאו אלטרנטיבות אפשריות למשבר החנקן. צמצום משק החי של הולנד יביא בהכרח לירידה בתפוקה הכלכלית ותגביר את התלות במזון של הולנד. החקלאים, סקטור בעל השפעה כלכלית ופוליטית בהולנד, מתנגד כמובן לצעדי הממשלה.

 הנציגות הכלכלית של ישראל בהולנד, מקדמת טכנולוגיות ישראליות אשר יכולות להפחית את פליטות החנקן בהולנד תוך פגיעה כלכלית מינימלית של הסקטור החקלאי. מר איתן קופרשטוך, הציר הכלכלי של ישראל בהולנד, מקדם אישית טכנולוגיות אשר אמורות להפחית את החתימה הסביבתית השלילית של סקטור שרשרת האספקה של המזון על ידי קידום חברות אשר יפחיתו את השימוש בבשר שמקורו בבעלי חיים, על ידי קידום טכנולוגיות חקלאיות והנציגות הכלכלית יצרה לאחרונה קשר ישיר עם משרד החקלאות ההולנדי אשר אמון על קידום טכנולוגיות אשר יתרמו להפחתת חנקן. המשרד מצוי בקשר ישיר עם המשרד שבו מכהנים שני שרים ואנו מצויים בקשר עם השרה, הגברת כריסטין ואן דר וול-זגלינק אשר בהגדרת תפקידה היא השרה לענייני פליטת חנקן. עצם מינוי שרה לתחום מוגדר, מראה על חשיבות הנושא בהולנד. הנציגות הכלכלית נמצאת בקשר גם עם מפלגת החקלאים ומכוני מחקר בדיוק באותו נושא.

לאחרונה, הוחלט יחד משרד החקלאות ההולנדי לקיים פגישות בין השרה ובין חברות ישראליות אשר יכולות להציג פתרונות לבעיית החנקן. פתרונות עם היתכנות יישומית גבוה.

הסנונית הראשונה של הפעילות היא חברת ל SGTech. הטכנולוגיה החדשנית והייחודית של SGTech מנטרלת את ריכוזי החנקן והזרחן של מערכות עיכול של בעלי חיים עד ל-60 ו-80%, תוך הגדלת ייצור הביוגז ב-30% באמצעות שדרוגים מתקדמים ומוגנים בפטנט. המשרדנו פנה לגורמים רבים, וכל החברות איתן שוחחנו התלהבו מאוד מהטכנולוגיה החדשה והישימות בישראל. כמו כן, וכחלק מהסיוע השוטף של המשלחת הכלככלית ל SGTech, אנו נמצאים כעת בתהליך של אימות התוצאות הטכנולוגיות על ידי מכון המחקר והאוניברסיטה בווכנינגן. תיקוף טכנולוגי יגדיל את האמינות של הטכנולוגיה החדשנית ובכך את סיכויי ההצלחה שלה בשוק ההולנדי.

במסגרת המאמצים הנקודתיים לקידום של הטכנולוגיה הישראלית של SGTech, נקבע לסוף מאי מפגש של המחלקה הכלכית ושל החברה הישראלית עם השרה הממונה.

במסגרת המאמצים לקידום הטכנולוגיה, השתתף נציג הנציגות הכלכלית בפגישה בין החברה ובין חברת Agradu ההולנדית שלה מספר נכבד של פרוייקטים המנצלים פסולת חקלאת לייצור ביו גז תוך נסיון הפחתה הכמויות החנקן הנפלטות לתוך האדמה והאטמוספרה.  אנו בקשר עם הגורם ההולנדי אשר רואה פוטנציאל גדול ביישום טכנולוגיה של החברה הישראלית במתקנים ברחבי הממלכה. אם הטכנולוגיה תיושם בהולנד, החדשנות הישראלית עשויה לתרום לפתרון סוגיית החנקן בהולנד. מלבד הבעיות הקשורות לחנקן, ניתן להפיק תועלת רבה מייצור הביו-גז. הגדלת ייצור הביוגז תפחית את התלות של הולנד ביבוא גז זר. כתוצאה מהמורכבות המתמשכת עם המלחמה באוקראינה והסנקציות של האיחוד האירופי והולנד נגד רוסיה, הביטחון האנרגטי של הולנד חווה אי וודאות. השוק ההולנדי מחפש כיום פתרונות שונים למספר רב של בעיות. הרמה הגבוהה של כושר ההמצאה והיזמות הישראלית מתאימה מאוד לשתי המדינות, ומחזקת את הקשר הכלכלי בין הולנד לישראל.

בתמונה נציג המשרד הכלכלי של ישראל בהולנד, מגידו ושמשון, מנכ”ל SGTech (באדיבות גידו ואן דר שטאד),

אנו קוראים לכל חברה ישראלית אשר יכולה להציג פתרונות יישומיים לטיפול בפליטות חנקן וייצור ביוגז, לפנות אלינו.

 

כתבו וערכו –גידו ואן דר שטאד ואיתן קופרשטוך

 

 

 

צור קשר עם:

איתן קופרשטוך

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל