על כלכלה מעגלית וקיימות בפולין

בעשור האחרון, שיפורים ביעילות השימוש בחומרים הניעו כמחצית מהצמיחה הכלכלית בפולין, המחצית השנייה נבעה מצריכת חומרים גדלה והולכת, בעוד שהצמיחה הכלכלית של האיחוד האירופי לא התבססה כלל על עלייה בצריכת חומרים. בנוסף אינדיקטורים מסוימים, כמו אחוז שיעור השימוש בחומרים מעגליים, מצביעים על הפער בין המנהיגים האירופיים שהתרחב במידה ניכרת בעשור האחרון.

תקנות קיימות ופוטנציאליות, במיוחד ברמת האיחוד האירופי, דוחפות את יישום המודל הכלכלי המעגלי. הביקוש של הצרכנים עובר בהדרגה לכיוון מוצרים ושירותים ברי-קיימא. יש מספר הולך וגדל של יוזמות שמטרתן לחנך, להכשיר, להודיע ​​ולהעביר ידע על המודל הכלכלי המעגלי. הפחתת השימוש במשאבים הטבעיים (כריית פחם) הייתה ועודנה אחת המטרות העיקריות של עסקים פולנים. ישנם מענקים, סובסידיות, הלוואות ותמריצים כספיים ציבוריים אחרים זמינים עבור האיחוד האירופי וברמה הלאומית. אלה נוגעים לקרנות האיחוד האירופי, שפולין הולכת להיות אחת המוטבות הגדולות מהמסגרת הפיננסית של האיחוד האירופי 2021-2027, כמו גם קרן השיקום של האיחוד האירופי.

השבוע, השתתפתי בקונגרס האקלים לממשלות המקומית בפולין, שחל בימים 28-29 במרץ, בלודז', העיר השלישית בגודלה בפולין ובירת המחוז.

"המאבק בשינויי האקלים צריך להתחיל בפעולות מקומיות, וערים פולניות מתמודדות עם אתגרים רציניים הקשורים לטרנספורמציה באנרגיה"

הסכימו גורמים בממשל המקומי. תופעות אטמוספריות קיצוניות, תפקוד מופרע של הטבע והאדם, פגיעה בחקלאות ובייעור – רשימת האיומים הנובעת מההתחממות הגלובלית עוד ארוכה. נשיאי הערים הפולניות הגדולות ביותר ומומחים בתחום הכלכלה המעגלית והאנרגיה הירוקה, מאמינים כי ללא פעולה נחרצת מצד הממשלות המקומיות, שינויי האקלים ימשיכו.

לכן, על הרשויות המקומיות לפתח במהירות את השיטות הטובות ביותר לנטרול השינויים המתמשכים באקלים. שינוי האנרגיה עשוי, באופן פרדוקסלי, להיות מואץ על ידי המלחמה באוקראינה והצורך להיות עצמאי מדלקים המיובאים מרוסיה.

"מקורות אנרגיה מתחדשים נותנים לנו את החופש לבחור. הם מספקים מקור אנרגיה נקי, זול, אמין ואחד שהוא שלנו"

אומר פרנס טימרמנס, סגן נשיא בכיר של הנציבות האירופית ל-Green Deal האירופי.

 

כדי לבנות עיר ירוקה ובריאה, עלינו, קודם כל, להשקות. 

המחזור ההידרולוגי של העיר השתנה באופן קיצוני, משום שהרבה איטום והאצת יציאת המים מהעיר, אבל מול שינויי האקלים המים האלה הם אוצר ויש לעצור אותם, מסביר פרופ' מאצ'יי זאלבסקי, מנהל המרכז האקוהידרולוגי האזורי האירופי של האקדמיה הפולנית למדעים.

מטרת מפת הדרכים של פולין לקראת המעבר לכלכלה מעגלית (Circular Economy), שאומצה ב-2019, היא כפולה: ראשית, לזהות צעדים רוחביים המסוגלים להשפיע בצורה הרחבה ביותר בפולין, הן מבחינה חברתית והן מבחינה כלכלית; ושנית, לתעדף אזורים שיאפשרו לפולין לנצל את ההזדמנויות הנוכחיות שלה, ולהתמודד עם אתגרים קיימים או עתידיים.

 

מפת הדרכים מתמקדת ב-5 תחומים במיוחד:

1/ ייצור תעשייתי בר-קיימא
2/ צריכה בת-קיימא
3/ ביו-כלכלה
4/ מודלים עסקיים חדשים
5/ יישום, ניטור ומימון של כלכלה מעגלית

ניתן דגש על פוטנציאל להפחתת ייצור הפסולת בפעילויות הייצור וניהול מיטבי שלה בתהליכי ייצור אחרים על מנת להגדיל את רווחיות הייצור בפולין ולהפחית את השפעתו השלילית על הסביבה. על מנת למצות את הפוטנציאל הזה, מודגשים תת-התחומים הבאים ופעילויות ספציפיות בתוכם:

פסולת של כרייה, תעשייה ואנרגיה
אחריות יצרנים מורחבת
הערכת מחזור חיים סביבתי

הנספחות הכלכלית בפולין מזמינה אתכם ללמוד יותר על כלכלה ירוקה ומעגלית בפולין, ולהשתתף בחינם באירוע אונליין Closing the Loop על קיימות (sustainability) וכלכלה מעגלית (Circular Economy) בפולין. באירוע, שיתקיים ב-10 במאי, נארח דוברים מהחברות הגדולות בפולין ונלמד כיצד כל אחת מקדמת קיימות וכלכלה מעגלית בדרכה.

להרשמה לחצו כאן.

לפרטים נא כתבו לקטז'ינה דז'יקאן

צור קשר עם:

שרה-אן מאדי

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל