חוק השבבים האירופי: מידע על הצעת החוק ולינק להתייעצות ציבורית

אירופה נערכת להשתלט על 20% מהשוק העולמי של ייצור מוליכים למחצה (semiconductors) ומשקיעה לשם כך 43 מיליארד יורו בתוכנית חדשה

בשנת 2020 החל מחסור עולמי בשבבים. על רקע האירועים האחרונים באוקראינה המחסור עלול להחמיר, עם פגיעה בייצורם של חומרים שהם חיוניים לשבבים, כגון ניאון, פלדיום, ו-C4F6. מכאן הצורך הדחוף בתגובה של הנציבות האירופית בנושא ייצור מוליכים-למחצה.

תוכן החוק

בנאומה על מצב האיחוד בספטמבר 2021, הכריזה נשיאת הנציבות האירופית, אורסולה פון דר ליין, על יוזמתה לחוקק חוק שבבים האירופי (European Chips Act). הצעת החוק של הנציבות האירופית פורסמה בב-8 בפברואר 2022.

החוק מקדם חזון לפיו עד לשנת 2030 תהיה לאירופה היכולת לייצר 20% מכלל המוליכים למחצה בעולם. לשם כך, הציבה הנציבות מספר מטרות. ראשית, על אירופה לחזק את מעמדה כמובילה עולמית במחקר ופיתוח במספר טכנולוגיות פורצות-דרכים. שנית, על האירופים לבנות ולחזק מערך עצמאי של תכנון, ייצור, ואריזת שבבים מתקדמים וחסכוניים באנרגיה, והפיכתם למוצרים. שלישית, יש לייצור מסגרת מתאימה לגידול משמעותי בכושר הייצור עד ל-2030. רביעית, יש לפתור את המחסור החמור במיומנויות רלוונטיות, למשוך לתעשייה כישרונות חדשים, ולסייע ביצירתו של כוח עבודה מיומן.

חוק השבבים יכלול השקעה של מעל ל-43 מיליארד יורו עד לשנת 2030. לדברי הנציב לענייני השוק הפנימי תיירי ברטון, ההשקעה נועדה לצמצם את התלות במדינות שלישיות ולוודא ששרשראות האספקה הגלובליות ימשיכו לפעול גם בעת משברים.

ביקורות

הועלתה טענה שתוכניות הנציבות אינן מספיקות ולא יביאו לתוצאות מוחשיות. אכן, ההשקעה המוצעת של הנציבות מתגמדת לעומת המתחרות העולמיות הגדולות של אירופה, כגון דרום קוריאה, אשר מתכוונת להשקיע מעל ל-400 מיליארד דולר באותה התקופה המדוברת. טייואן ויצרנית המוליכים-למחצה המובילה בעולם TMSC התחייבה להשקיע 100 מיליארד דולר בשלוש שנים. דו”ח של ה- International Data Corporation מצביע על כך שעשוי להיות אף פוטנציאל לעודף ייצור ב-2023.

מנהל המרכז לחקר מדיניות אירופית (Centre for European Policy Studies – CEPS), דניאל גרוס, ציין כי ניתן לראות בחוק כהזמנה למדינות החברות לקדם את האינטרס הלאומי שלהן במקום את זה האירופי הכללי – המדינות החברות עלולות להיאבק ביניהן על אופן חלוקת הכספים. ניתן לומר, אם כן, שההשקעות של הנציבות יניבו תשואות גבוהות יותר, באם יופנו לאפיקים אחרים (כגון מחשבי-על או בינה מלאכותית).

הצעדים הבאים

רק בעוד שנים רבות נדע האם תוכניות הנציבות הצליחו אל מול יעדי הנציבות – הגברת תחרותיות, יצירת מקומות עבודה, איזון מחדש של שרשראות האספקה העולמיות – או שמא, הדבר יוביל למרוץ סובסידיות בזבזני.

הצעת הנציבות נשלחה לבחינתם של המחוקקים של האיחוד האירופי, הפרלמנט האירופי ולמועצה האירופית. אלו ינסחו בתחילה את העמדות הפנימיות שלהם ולאחר מכן, על בסיס עמדות אלו, יפתחו במשא ומתן בין-מוסדי (“הטריאלוגים”) על הטקסט הסופי של החקיקה.

במקביל, פתחה הנציבות בהתייעצות פומבית בת שמונה שבועות בדבר ההצעה. ההתייעצות תסתיים ב-9 במאי 2022 וממציאה יוזנו לתוך הדיון על החקיקה.

 

צור קשר עם:

נטע בר-אל

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל