אוקראינה: תיבת פניות לתעשייה הישראלית

במטרה לסייע לתעשייה הישראלית על רקע התמשכות הלחימה באוקראינה וההשלכות העלולות להיות לכך גם על פעילותן של חברות ישראליות, פתח משרד הכלכלה והתעשייה תיבת דואר אלקטרוני לפניות יצואנים ויבואנים בנושא זה: Matzav@economy.gov.il

תיבת דוא”ל זו מהווה כתובת לפניות הנוגעות לתחומי העיסוק של מינהל סחר חוץ וגורמים מקצועיים נוספים בתוך משרד הכלכלה והתעשייה.

גם בימים אלה, חרף הנסיבות המורכבות, מוסיפה הנציגות הכלכלית בקייב לעשות את מירב המאמצים לסייע ליצוא הישראלי ככל שניתן.

טרום המשבר ולנוכח מגפת הקורונה, עמד היקף הסחר הבילטרלי בשנת 2020 (סחורות ושירותים) על כ-918 מיליון דולר, מתוכם 719 מיליון דולר שמקורם ביבוא מאוקראינה לישראל (סחורות בהיקף 641 מיליון דולר ושירותים בהיקף 78 מיליון דולר) ו-199 מיליון דולר שמקורם ביצוא מישראל לאוקראינה (ובהם יצוא סחורות בסך 135 מיליון דולר ושירותים בהיקף 65 מיליון דולר). בחינת תשעת החודשים הראשונים של שנת 2021 מלמדת על עלייה של כ-24% בהיקף יצוא הסחורות הישראלי לאוקראינה בהשוואה לתקופה המקבילה בשנת 2020, באופן המתורגם לעלייה של כ-4% בהיקף הסחר בסחורות.

התבוננות בתמהיל הסחר מעידה כי בשנת 2020 רוב הסחורות המיוצאות מישראל לאוקראינה (62%) נבעו מיצוא כימיקלים ומוצרי תעשיות כימיות. לאחר מכן, בפער ניכר, מוצרי גומי ופלסטיק (11%), תוצרת חקלאית טרייה ומוצרי מזון (9%) וכן מכונות ומיכון חשמלי (7%). מהכיוון ההפוך, רוב הסחורות שיובאו בשנת 2020 מאוקראינה לישראל (67%) היו של תוצרת חקלאית ומוצרי מזון, נתח משמעותי מהיבוא מקורו היה במתכות בסיס (20%) ולאחריהם כימיקלים ומוצרי תעשיות כימיות וכן מכונות ומיכון חשמלי ומכני (3% בכל אחת מהקבוצות).

יש לציין כי בתחילת שנת 2021 נכנס לתוקפו הסכם הסחר החופשי בין ישראל לבין אוקראינה והדבר אף תרם לעניין הרב שנרשם בשנה זו מצד התעשייה הישראלית בשוק האוקראיני.

צור קשר עם:

ברקת קנפו

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל