הטכנולוגיות שיעשו לך את יום האישה מעניין!

על ההתעוררות בשוק הבריאות הדיגיטלית בפולין

בדומה למדינות אירופיות רבות, בשנתיים האחרונות זימנה מגפת הקורונה גם לפתחה של מערכת הבריאות הפולנית אתגרים רבים. הצורך בשמירת ריחוק חברתי והסיכון הכרוך בהגעה פיזית למוקדי השירותים הרפואיים יצר מציאות בה הצורך בתשתית נרחבת של שירותי רפואה דיגיטליים הוא ברור ומשמעותי מאי-פעם.
מתוך הבנת הפוטנציאל הטמון במעבר למתן שירותים רפואיים בערוצים דיגיטליים, ב-2018 ממשלת פולין הגדירה אסטרטגיה לאומית להרחבת שיעור ההסתמכות על אמצעים אלה. אסטרטגיה זו כוללת הגדלה של שיעור מרשמי התרופות הניתנים בדיגיטל, יצירה של מאות אלפי חשבונות משתמש אינטרנטיים ייעודיים למטופלים, מעבר למתן אישורי מחלה דיגיטליים לעובדים ועוד.
אין ספק שהפוטנציאל עבור חברות ישראליות מתחום המכשור הרפואי והדיגיטציה של שירותי רפואה בפולין הוא רב, אבל רגע לפני שנצלול לנושא – הנה כמה דברים שכדאי לדעת על מגזר הבריאות המקומי:
מבנה השוק:
• בפולין פועלים 970 בתי חולים, כ-96% מהם ציבוריים. הרפואה הציבורית אמונה בשלב זה רק על טיפול הניתן בבתי החולים עצמם.

• מספר הקליניקות הפרטיות במדינה כמעט והכפיל עצמו בין 2010 ו-2016, והשוק הפרטי, ששוויו מוערך כרגע ב-5 מיליארד יורו, צפוי להמשיך ולגדול בלפחות 7% בשש השנים הבאות. הרפואה הפרטית אמונה על מרבית השירותים הרפואיים הניתנים במדינה, כולל שירותי רפואה ראשוניים, טיפולים אמבולטוריים, שיקום, טיפול סיעודי וכו’.

מימון שירותי בריאות בפולין:
• שירותי הבריאות בפולין ממומנים על ידי קרן ה-National Health Fund (NFZ), שהיא המשלמת הבלעדית במערכת הבריאות הציבורית במדינה. מקור המימון של קרן ה-NFZ הן קרנות ה-Social Insurance Institution (ZUS) וה-Agricultural Social Insurance Fund (KRUS).

• אזרחים נדרשים לשלם 9% מהכנסתם על מנת להיות זכאים לביטוח. הוצאות הבריאות לנפש בפולין נמוכה פי כמה מאשר במדינות מפותחות אחרות, גם בהשוואה למדינות מרכז ומזרח אירופה (6.3% בלבד מהתמ”ג).

רגולציות על יבוא:

הרגולציות בנושא היבוא של מכשור רפואי לפולין עולות בקנה אחד עם הנחיות האיחוד האירופי, ועל המוצרים לעמוד בתקנים אותו מכתיב האיחוד.

הבריאות הדיגיטלית נחשבת לעתיד סקטור שירותי הבריאות הפרטיים בפולין, עם אלפי ספקים בתחום שכבר עושים שימוש נרחב ביישומונים ייעודיים, באמצעי התקשרות דיגיטליים עם מטופלים, בחיישני שליטה מרחוק לבדיקת לחץ דם, ECG ואחרים. הצמיחה בשירותי הבריאות “מרחוק” ברפואה הפרטית בשנים הקרובות צפויה לפרוץ את הדרך גם עבור הסקטור הציבורי, ולהביא לשיפור סטנדרט השירות גם בתחום זה.

שוק הבריאות הפולני כמה לטכנולוגיות ושירותים חדשים שיסייעו להניע את המעבר לרפואה דיגיטלית, והמדינה (שאוכלוסייתה מונה כ-38.5 מיליון אזרחים) מתאפיינת בתשתית אינטרנטית המאפשרת להניע מהלך שכזה בקלות יחסית. בפולין 78% מבתי האב הם בעלי גישה לאינטרנט רחב-פס, 92% מאזרחי המדינה מחזיקים בטלפונים ניידים ולפחות 57% מהם משתמשים בסמארטפונים.

לקראת יום האישה שיחול ב-8 במרץ, תערוך הנספחות הכלכלית בפולין כנס טכנולוגיות FemTech ובו ישתתפו חברות ישראליות המציעות פתרונות רפואה לנשים.
חברות ישראליות המציעות פתרונות טכנולוגיים לתחום השירותים הרפואיים דוגמת כלים מבוססי בינה מלאכותית או Data Mining, פתרונות מעולם התוכנה והאפליקציות, מכשור רפואי או כל כלי אחר שיסייע לייעול מתן השירות בסקטור הבריאות נהנות מהזדמנויות חדשות בפולין. על מנת ללמוד אודות הזדמנויות עסקיות חדשות בשוק הפולני, הנספחות הכלכלית בפולין מזמינה אתכם לפנות אלינו באמצעות מערכת פניות היצואנים (ERM).

 

פוסט זה נכתב בשיתוף עם אביב מור, מתמחה בדסק אירופה 2, מינהל סחר חוץ

צור קשר עם:

שרה-אן מאדי

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל