האיחוד האירופי מפרסם תחזית כלכלית ל-2022 ו-2023 וקובע: הצמיחה תימשך

נציבות האיחוד האירופי פרסמה שבוע שעבר תחזית כלכלית לחורף 2022 לפיה הצמיחה צפויה לחזור לעצמה לאחר האטה בחורף.

התחזית צופה כי בעקבות גידול משמעותי בתמ"ג בשיעור של 5.3% ב-2021, כלכלת האיחוד האירופי תצמח ב-4.0% ב-2022 וב-2.8% ב-2023. הצמיחה בגוש האירו צפויה גם היא להגיע ל-4.0% ב-2022, ו-2.7% בשנת 2023. האיחוד האירופי בכללותו הגיע לשיעור ה-GDP שהיה בו לפני תחילת מגיפת הקורונה ברבעון השלישי של 2021 וכל המדינות החברות צפויות להגיע לרמה זו גם הן עד סוף 2022.

לאחר ההתאוששות בפעילות הכלכלית, שהחלה באביב אשתקד ונמשכה ללא הפסקה עד תחילת הסתיו, מומנטום הצמיחה באיחוד האירופי הואט ל-0.4% ברבעון האחרון של 2021, מ-2.2% ברבעון הקודם. כבר בתחזית הקודמת שפרסם האיחוד בסתיו 2021 נכלל צפי להאטה בצמיחה, אך רמת התפוקה של כלכלת האיחוד חזרה לרמת תוצר דומה לזו של לפני מגיפת הקורונה ברבעון השלישי של 2021, ונראה שההאטה תהיה משמעותית עוד יותר ממה שנצפה וזאת בשל עליה חדה של הדבקות בקורונה, עליה במחירי האנרגיה והמשך שיבושים בהיצע.

הצמיחה ממשיכה להיות תלויה במגיפת הקורונה, כאשר מדינות רבות באיחוד האירופי נמצאות במצבים בעייתיים משילוב של עומס מוגבר על מערכות הבריאות ומחסור בעובדים בעקבות הידבקות בנגיף, סגרים ברמות שונות וצורך בטיפול בנדבקים. צווארי בקבוק לוגיסטיים ובאספקה, כולל מחסור במוליכים למחצה וחלק ממוצרי מתכת, צפויים גם הם להכביד על הייצור, לפחות במהלך המחצית הראשונה של השנה. בנוסף, מחירי האנרגיה צפויים כעת להישאר גבוהים יותר ממה שחזו באיחוד בסתיו 2021, ובכך להמשיך להשפיע לרעה על הכלכלה וליצור לחצים אינפלציוניים גבוהים יותר.

התחזית הנוכחית של האיחוד מניחה שהעומס על הכלכלה שייגרם מגל ההידבקויות הנוכחי יהיה קצר מועד. הפעילות הכלכלית צפויה לחזור לעצמה, גם כאשר תנאי ההיצע מתנרמלים והלחצים האינפלציוניים מתמתנים. בנוסף, הפעילות הכלכלית הצומחת צפויה בעקבות שוק העבודה המשתפר ללא הרף, חיסכון גבוה של משקי הבית, תנאי מימון נוחים, והפריסה המלאה של ה- Recovery and Resilience Facility (RRF) אותו השיקה הנציבות האירופית כדי לסייע למדינות החברות להתמודד עם מגפת הקורונה.

בתחזית חורף 2022 תחזית האינפלציה עודכנה בהשוואה לתחזית הסתיו כך שהיא משקפת עליה משמעותית. השינוי נובע מהשפעות של מחירי האנרגיה הגבוהים, אך גם מהתגברות הלחצים האינפלציוניים על קטגוריות אחרות של סחורות מאז הסתיו האחרון.

לאחר שהגיעה לשיעור שיא של 4.6% ברבעון הרביעי של 2021, האינפלציה בגוש האירו צפויה להגיע לשיא של 4.8% ברבעון הראשון של 2022 ולהישאר מעל 3% עד לרבעון השלישי של השנה. ככל שהלחצים ממגבלות האספקה ​​וממחירי האנרגיה הגבוהים מתפוגגים, האינפלציה צפויה לרדת ל-2.1% ברבעון האחרון של השנה, לפני שתרד מתחת ליעד של 2% של הבנק המרכזי האירופי במהלך 2023.

בסך הכל, האינפלציה באזור האירו צפויה לעלות מ-2.6% ב-2021 (2.9% באיחוד האירופי) ל-3.5% (3.9% באיחוד האירופי) ב-2022, לפני ירידה ל-1.7% (1.9% באיחוד האירופי) ב-2023.

התחזית מציינת גם שלמרות שהשפעת המגיפה על הפעילות הכלכלית נחלשה עם הזמן, צעדי בלימה מתמשכים ומחסור בכוח אדם ממושך עלולים עדיין למתן את הפעילות הכלכלית. אלו עלולים גם לפגוע בתפקוד של שרשראות אספקה ​​קריטיות למשך זמן ארוך מהצפוי. לעומת זאת, ביקושים חלשים יותר בטווח הקרוב עשויים לסייע בפתרון צווארי בקבוק בהיצע מעט מוקדם מהצפוי.

מנגד, הביקוש של משקי הבית עשוי לצמוח חזק מהצפוי, כפי שכבר נחווה עם הפתיחה המחודשת של הכלכלות ב-2020, והשקעות בעקבות ה-RRF  עשויות ליצור דחף חזק יותר לפעילות בקרב המדינות החברות. האינפלציה עשויה להתברר גבוה מהצפוי אם לחצי העלויות יתגלגלו בסופו של דבר מהיצרן למחירים לצרכן ברמה גבוהה יותר מהצפוי. בנוסף, הסיכונים לתחזית הצמיחה והאינפלציה מחמירים במידה ניכרת בגלל המתיחות הגיאופוליטית במזרח אירופה.

הנציבות צפויה לפרסם את התחזית הכלכלית לאביב במאי 2022.

צור קשר עם:

נטע בר-אל

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל