טיפים לתרבות העסקית הצרפתית (בתמצית)

לתרבות העסקית הצרפתית ישנם כללים ומנהגים הייחודיים לה שמומלץ לקחת ברצינות ולהקדיש את הזמן ללמוד אותם – לעיתים, זה יכול להיות ההבדל בין להרוויח או להפסיד קשר עסקי חשוב. זה יכול להתבטא באופן בו אנו נלחץ יד, ננהל שיחה או נאכל ארוחת צהריים עסקית – את כל אלו מומלץ לעשות על פי הכללים והמנהגים העסקיים המותאמים לצרפת.

אביא בפניכם את תמצית ה’טיפים’ לתרבות העסקית הצרפתית (ויש גם קישור למאמר עם עוד טיפים ותובנות – בסוף הפוסט):  

  • מודעות – הגברת המודעות למנהגי התרבות העסקית הצרפתית יכולה להיות ההבדל בין זכייה או הפסד של עסקה חשובה, צירוף, שימור או איבוד  לקוח גדול.
  • לבוש – יש להקפיד על לבוש עסקי, ורצוי גם תכשיטים/שעונים איכותיים. יש להקפיד על טיפוח (גילוח למשל). לא מומלץ להגיע לפגישות אישיות עם סניקרס…!
  • עריכת היכרות -יש לפנות תמיד בתארים רשמיים (מסייה או מאדאם) בפגישה ראשונה, מנהל או שותף עסקי. זה יוצר רושם ראשוני מצויין. כדאי גם לחזור עם השם הרשום בכרטיס הביקור של הצרפתי, כדי לבטא אותו נכון וכן לחזור עליו בשיחה. שים לב שהצרפתים מעדיפים לעיתים לומר שאת שם המשפחה תחילה. לישראלים כדאי להצטייד בכרטיס ביקור בעל צד אחד באנגלית ואחד בצרפתית: מראה על כבוד כלפי השותף הצרפתי לפגישה.
  • לחיצת היד צריכה להיות קלה ומהירה – לא חזקה! לחיצה חזקה משתמעת כמרתיעה.
  • מחוות ידיים-יש להיזהר בתנועות ידיים ולזכור שמשמעותן משתנה ממקום למקום (לדוג’ : יצירת עיגול עם האגודל והאצבע משמעותה בצרפת היא   “כלום/אפס” ולא “אישור”). לא להיבהל מנשיקות ברכה על הלחי – הן מקובלות (למעט בזמן קורונה..)
  • בזמן ארוחה עסקית –  סגנון ארוחה עסקית הוא רשמי וארוך. יש לזכור להשאיר את הידיים על השולחן בזמן הארוחה, לא לרוקן מיד את כוס היין (כי ימלאו אותה שוב). ורצוי להמתין עד לאחר הקיונח כדי להתחיל בשיחה העסקית : בזמן הארוחה (עד לקינוח), רצוי לעסוק בנושאים אחרים שאינם נתונים במחלוקת (ולא פוליטיקה !) חשוב לתכנן ולקבוע ארוחה עסקית לפחות שבועיים מראש – למנוע תחושה בצד הצרפתי של לחץ מצידכם.
  • ניהול פגישה או מו”מ העסקי – להימנע משיווק ארגסיבי! יש להיות סבלניים ומוכנים למספר דיונים/סבבי מו”מ מפורטים. לא להיעלב מהפרעות ושאלות רבות, במהלך פגישת עסקים או מו”מ עסקי (לפעמים גם באמצע המשפט) : זו דרך לצד הצרפתי להביע התעניינות כי המוצר/השרות מוצא חן בעיניהם וזהו סימן חיובי !..

~~

  • רוצים להכיר עוד טיפים וכללי התנהגות המומלצים בתרבות העסקית בצרפת? תוכלו לקרוא את המאמר המלא על “כללים בתרבות העסקית הצרפתית” שפורסם באתר expatica  וכאן הקישור הישיר אליו
  • רוצים להכיר ולקרוא עוד על קארה רונין (כותבת המאמר המלא) ובמה היא מתמחה? תוכלו למצוא את המידע – בקישור כאן

צור קשר עם:

גל מור

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל