האומיקורן עזב ומערכת הבריאות הבריטית מתמודדת עם האתגר האמיתי – הבקלוג

באמצע ינואר 2022 החיוך חזר למערכת הבריאות הבריטית. מס' הנדבקים בקורונה יריד משמעותית משיא של 220,000 מקרים מאומתים ביום (כמעט פי 4 משיא מקרי ההדבקה הקודם בדצמבר 2020) ל-85,000 מקרים בלבד, ורמת התפוסה בבתי החולים הייתה למשמעותית נמוכה יותר הודות לשיעור התחסנות גבוהה בקרב האוכלוסייה הכללית ושיעור התחסנות גבוהה במיוחד בבוסטר במסגרת האוכלוסייה המבוגרת.

בנוסף, שימוש יעיל בפרקטיקות שנלמדו בשנתיים האחרונות בטיפול בקורונה, יחד עם מתן תרופות אנטי ויראליות לאוכלוסיות פגיעות הוביל לחזרה מלאה לשגרה בבריטניה במערכת החינוך, המגזר העסקי והציבורי ומערכת הבריאות.

עוד מוקדם להסיק האם הגל האחרון הוא "הסוף של ההתחלה", אם ניתן לצטט את אמרתו הידועה של וינסטון צ'רצ'יל לאחר ניצחון בעלות הברית על המערכה הצפון אפריקנית במלחמת העולם השנייה, אך ללא ספק בריטניה מצפה לתקופת רגיעה לפני גל הקורונה הבא, אם וכאשר חלילה יגיע.

זה הזמן של מערכת הבריאות הבריטית ללקק את הפצעים, לעשות הערכת מצב ולהתמודד עם האתגרים הבאים, והאתגר הבא לא מחכה יותר מדי להערכת מצב. האתגר נמצא כאן ועכשיו ונותן אותותיו בכל פינה – אתגר הבקלוג.

כדי להסביר את הנושא, אלך קצת אחורה. מע' הבריאות הבריטית מתבססת על 4 מע' בריאות אזוריות המספקות באופן בלעדי שירותי בריאות ציבוריים באזורים הגיאוגרפיים אותם הם מכסים.

מערכת הבריאות הבריטית, הNHS (National Health Services)  אחראית, על מתן שירותי הבריאות מרמת המרפאה ועד רמת חדר הניתוח. ה-NHS פועל באנגליה תחת NHS England, בסקוטלנד תחת השם NHS Scotland, בווילס תחת השם NHS Wales ובצפון אירלנד תחת השם (Health and Social Care) HSC Northern.

השירותים הניתנים המסגרת ה-NHS כוללים שירותים שאנו רגילים לקבל בישראל במסגרת קופת החולים ומעבר (כגון אורתודנטיה לילדים). כל מסגרת טיפולית שאינה בגדר טיפול חירום (כדוגמת פינוי או טיפול בחדר טיפול נמרץ) מצריך הפניה של רופא כללי – GP (General Practitioner), המקבילה הישראלית לרופא משפחה.

לאחר שנתיים שבהם ה-NHS עמד תחת לחץ אדיר שכלל הפניית משאבים לטיפול במקרי קורונה, ביטול טיפולים כתוצאה מסגרים, ואתגרי ניהול כ"א שאובחנו כחיוביים או נאלצו לצאת לבידוד, נותר בקלוג אדיר של מעל ל-8 מיליון טיפולים, אבחונים וביקורים אצל רופאים מומחים  אשר ממתינים מעל לחצי שנה.

המצב הפך לכל כך אקוטי שלפי מחקר של ה-Sunday Times, באזור Solihull בצפון אנגליה, 1מ-8 איש ממתינים לתור לביקור אצל רופא מומחה או אבחון רפואי מעל לחצי שנה. באזורים אחרים, כדוגמת אוקספורד, צפון-מזרחית ללונדון, המצב טוב יותר עם יחס של 1 ל-16 אך המספרים עדיין מבהילים. בעיקר כשמדובר באבחון של מחלות קטלניות או אקוטיות כגון סרטן, מחלות לב, הפרעות נפשיות ועוד.

המחיר של הבקלוג הוא עצום מבחינה בריאותית, כלכלית וחברתית.

ממשלת בריטניה מכירה באתגר ומנסה להתמודד עמו במספר דרכים. הממשלה הקצתה סכומי עתק ל-NHS על-מנת לייעל תהליכים שיאפשרו לזרז בדיקות ואבחונים רפואיים. מעבר לכך, משרד הבריאות הבריטי שם דגש רב יותר על ניהול אפקטיבי של כ"א במסגרת השונות של ה-NHS והטמעה של טכנולוגיה במערכות הבריאות.

עבור חברות ישראליות עם פתרונות החל מרמת רפואה מרחוק, שימוש ב-AI וביג דאטה לאבחונים רפואיים וייעול פרקטיקות רפואיות יש הזדמנויות חדשות בשוק הבריטי.

הנספחות המסחרית של משרד הכלכלה והתעשייה, אשר לה קשרים ענפים עם ה-NHS, תשמח לסייע בהדרכה ויצירת חיבורים מתאימים בבריטניה אשר יסייעו גם כן בהורדת הבקלוג מה-NHS ובייעול השירותים הרפואיים הניתנים בבריטניה.

צור קשר עם:

עופר פורר

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל