טרגדיה כמנוע לשינוי

ב-14/06/2014 נפלה טרגדיה על לונדון כאשר מגדל גרנפל (Grenfell), מגדל דירות בן 24 קומות במערב לונדון נשרף לחלוטין. השריפה, אשר החלה בקצר חשמלי במקרר באחת מהדירות שבקומה רביעית התפשטה במהירות וכילתה את הבניין. 74 איש קיפחו חייהם בשריפה, לרבות ילדים ופעוטות.

השריפה הייתה לאסון השריפה הנורא ביותר בבריטניה מאז מלחמת העולם השנייה מבחינת חיי אדם שאבדו.

עד היום, 6.5 שנים אחרי, האסון הוא עדות לרגולציה קלוקלת ותאוות בצע עסקית. לאחר סדרת חקירות לשריפה שהתפשטה בקצב שיא התברר שהזרז להתקדמות השריפה בין הקומות היו החיפויים החיצוניים של הבניין.

מתברר שהבניין חופה בחיפויים שעשויים מסגסוגת שאומנם עמידה בפגעי מזג האוויר בבריטניה אשר נוטה להיות קיצוני לעיתים, אך לא עמידה בשריפה, וכך, למעשה, החיפויים שימשו כחומר בעירה לבניין וכך גרמו להתפשטות השריפה במהירות שיא מהחוץ אל הפנים.

הסיבה שהחברה הקבלנית בחרה דווקא בחיפויים מסוכנים אלו הייתה בעיקר כלכלית. הם זולים יותר מחיפויים אחרים, ובמדינה כמו בריטניה, שבה הדיור הציבורי הוא בעל החלק הארי של בנייה חדשה למגורים, משמעות ההחלטה היא שהחברה הקבלנית שחסכה עלויות לא הייתה יחידה, וחלק ניכר מבנייני המגורים המודרניים בלונדון ובכלל בריטניה מכילים לוחות חיפוי דליקים ומסוכנים.

בינואר 2021 ועדת בדיקה ממשלתית פרסמה שנמצאו 461 בניינים בבריטניה בני מעל ל-18 מטר גובה שבהם הותקנו לוחות זהים  ומסוכנים לזה שבבניין גרנפל.

לאור דחיפות הנושא וסכנת החיים, בעלי הבתים נדרשו להחליף את החיפויים בהקדם והממשלה אף הקצתה 5 מיליארד ליש"ט לקרן סיוע. הבעיה היא, שהקרן הממשלתית אינה מכסה את כלל עלויות השיפוץ ומעבר לכך, בעלי דירות מתקשים בחלקם לשלם סכומי עתק להחלפת החיפויים (הוצאה שיכולה להגיע ל-100 אלף ליש"ט לדירה) ובמקביל בעלי הדירות אינם יכולים לקבל הלוואות או ביטחונות על הדירות לאור סכנת השריפה שבהן.

האתגרים הם רבים, הן לבעלי הדירות והן לממשלה שלקחה אחריות על טיפול בבעיה, וכעת בפרלמנט הבריטי נידונות הצעות לחיוב הקבלנים לממן את החלפת החיפויים של בניינים מסוכנים, חלקם משתמשים כבתי חולים או מעונות סטודנטים.

בין אם הממשלה תחייב קבלנים לפתוח קרן לפיצויים ובין אם הממשלה תגדיל את התקציב שהקצתה לטיפול בהחלפת החיפויים אין ספק שהשוק הבריטי צמא לפתרונות בתחום שיאפשרו לחפות בניינים רבי קומות בחיפויים חסינים לאש, ירוקים וחסכוניים.

אם אתם חברה ישראלית שעוסקת בתחום נשמח לעמוד בקשר על מנת לבחון אפשרויות חדשות בשוק הבריטי.

צור קשר עם:

עופר פורר

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל