סדר בסגר והקצאת משאבים נוספת לעזרה כלכלית לעסקים

ממשלת הולנד הודיעה פעמיים, בימים 14 ו 18 לדצמבר על צעדים, והקשחת צעדים למלחמה בקורונה. צעדים אלו יהיו תקפים עד לתאריך 14 לינואר, מועד בחינת המצב, והתאמת צעדים נוספת ואו מתן הקלות בהתאם. משרד האוצר ההולנדי הכין הצעה להמשך חבילת העזרה לעסקים נפגעים אל תוך הרבעון הראשון של שנת 2022 בעלות תקציבית של 4.4 מיליארד אירו.

מספר החולים החדשים בהולנד בקורונה גבוה מאוד. המומחים בהולנד טוענים שהעלייה בזיהומים שנגרמה ע”י זן הדלתא הגיעה לשיא עם ממוצע 22000 נדבקים ליום במחצית דצמבר ירדה לכיוון מחצית מספר זה, אך האומיקרון ככל הנראה מרים ראש וממוצע הנדבקים ליום יעלה מהר לכיוון ממוצע השיא ויעבור אותו. עדיין יש חולים רבים בבתי החולים, אם כי מספר המאושפזים בבתי חולים, ובמחלקות טיפול נמרץ יורד בהדרגה לקראת סוף שנת 2021. המשמעות היא שלאמצעים, והמאמצים המשותפים שננקטו על מנת להילחם בנגיף יש השפעה נראית לעין. אבל חשוב להמשיך ולהילחם בנגיף כול עוד בתי החולים ממשיכים להתמודד אתו.

האומיקרון מספק כאמור סיבה לדאגה, ודורש גישה זהירה. צפוי שהגרסה הזאת תהפוך לדומיננטית בהולנד תוך מספר שבועות, ותתפוס את מקומו של זן הדלתא. בשלב זה, המומחים אינם בטוחים באיזו קלות הזן מתפשט, ועד כמה יעילים החיסונים הקיימים, וכן באיזו מידה הוא גורם למחלות קשות וללחץ על בתי החולים. מקדם ההדבקה ירד במשך השבועיים האחרונים וערכו כרגע, ממש לפני תחילת שנת 2022, הוא 0.90, אך הנחת העבודה היא שהאומיקרון יעלה את המקדם. הכל יהיה יותר ברור בתום הסגר של חגי סוף/תחילת שנה. הסגר בהולנד מוכיח את עצמו, אך מספר ההולנדים אר עזב את הולנד בתקופת החגים ויצא למדינות בהן ניתן לנוע בחופשיות יחסית בתקופת החגים הוא גבוה. ההנחה היא שלאחר הרמת המסך בתאריך 14 לינואר, מספר חולי האומיקרון בפרט וחולי הקורונה בכלל, ישבור שיאים. תהיה הפתעה לטובה באם יתברר לאחר החגים שהאומיקרון לא יובא להולנד בכמויות גדולות שמשנות את תמונת התחלואה והאישפוזים.

לעניין החיסונים – 88% מאוכלוסיית הולנד מעל גיל 12, קיבלה לפחות מנת חיסון אחת. 85% קיבלו שתי מנות חיסון ו 22%  מבני 18 ומעלה קיבלו את החיסון השלישי לקראת סוף שנת 2021. עד מחצית ינואר 2022 מקווים בהולנד להשלים את החיסון השלישי למבוגרים בני 60 ומעלה ולקראת סוף ינואר לאוכלוסייה של מעל גיל 18. למותר לציין שכל הולנדי זכאי למנה שלישית שלושה חודשים לאחר קבלת מנה שנייה או ממועד החלמה ידוע. הולנד בוחנת מדיניות מפלה כנגד אלו אשר מועד החיסון האחרון שקיבלו, עבר סך של תשעה חודשים. ייתכן ובראשית פברואר 2022 יתפרסמו תקנות חדשות בנושא. השאיפה ההולנדית היא להתאים את התקנות ההולנדיות למקובל בשאר מדינות אמנת שנגן ומדינות האיחוד בפרט.

כמה מילים על הסגר בהולנד

 • יימשך עד 14 לינואר 2022
 • יש סגר על מסעדות, ברים, מקומות לפעילות אומנותית כולל בתי קולנוע תיאטראות ואולמות קונצרטים, גני חיות ופארקי שעשועים, אולמות ספורט מקורים, חדרי כושר ובריכות שחייה.
 • חנויות לא חיוניות כגון חנויות בגדים, בתי כולבו, וכדומה, יהיו סגורים.
 • חנויות חיוניות כגון: סופרמרקטים, חנויות אספקה של חומרי בניין וציוד דומה, חנויות לחיות מחמד, בתי מרקחת וציוד היגייני, אופטיקאים, וכדומה יהיו פתוחים עד 20:00.
 • עסקים של בעלי מקצוע חופשיים ונותני שירות כגון עורכי דין, נוטריונים, רואי חשבון וכדומה יעבדו כרגיל.
 • איסור על עריכת אירועים.
 • חינוך וטיפול בילדים, החל מגיל 0 מוחרג ומעונות יום לגיל הרך יוכלו להיות פתוחים עד 9 לינואר, מועד בחינת מצב.
 • בתי ספר נסגרו מיום 20 לדצמבר, למעט בתי ספר לילדים פגיעים. חלק מבתי הספר היסודיים יהיו פתוחים לילדים שאחד מהוריהם משתייך לקבוצה של עובדי מפתח בסקטורים חיוניים. הכל עד ליום 9 לינואר.
 • בתי ספר תיכונים, מוסדות לחינוך מקצועי, מוסדות השכלה גבוהה, סגורים מיום שני ה-20 בדצמבר 2021 ועד יום ראשון ה-9 בינואר 2022.

 

כמה מילים על התמיכה הממשלתית לעסקים נפגעים

 • ממשלת הולנד ממליצה לעבוד מהבית ככל שאפשרי, בעיקר במקומות בהם לא ניתן לספק לעובד סביבת עבודה מותאמת קורונה עם אוורור מתאים, מרחק חברתי וכדומה.
 • הממשלה מכירה בעובדה שעסקים רבים נפגעים עקב המצב, ובמיוחד נפגעים בגלל צעדי מנע עליהם מוכרז מעת לעת. הממשלה שואפת לתת וודאות כלשהי למגזר העסקי מבחינת הבטחון הכלכלי, ככל שניתן. על מנת לעודד יזמות ופעילות עסקית ומשמרת יכולות לעתיד.
 • ממשלת הולנד מאריכה את חבילת התמיכה הבסיסית עליה הוכרז בראשית מרץ 2020 לעסקים, לעצמאיים, וארגוני תרבות וספורט (הולנדים בלבד) שנפגעים מהצעדים שננקטים מעת לעת, וזאת עד לסוף מרץ 2022.
 • התמיכה בענף האירועים תינתן עד הרבעון השלישי בשנת 2022. אירועים שלא יאושרו ע”י הממשלה בתקופה הזאת לא יהיו זכאים לתמיכה. במקרה זה, המארגנים יהיו אחראים לחלק גדול מהסיכון שלקחו.
 • המדיניות הכלכלית לוקחת חשבון גם את מצב המוסדות הרפואיים במדינה, ומדיניות החיסונים. הממשלה שואפת להקטין ככל הניתן התערבות בענפי המשק השונים, ומגדירה את מדיניות התמיכה לעסקים, עצמאים, עובדים, יזמים ובעלי מקצועות חופשיים כ”מדיניות תמיכה נושמת” אשר תשתנה מעת לעת בהתאם למצב האפימיולוגי.
 • ההשפעה התקציבית של חבילת התמיכה נאמדת כאמור ב-4.4 מיליארד אירו עד לסוף רבעון ראשון 2022

ערך וכתב: איתן קופרשטוך

צור קשר עם:

איתן קופרשטוך

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל