2021 במספרים: נספחויות בוקרשט וקייב

שנת 2021 מסתמנת כבר עתה כשנת שיא עבור היצוא הישראלי. מנתוני מינהל סחר חוץ עולה כי לא רק שהיצוא הישראלי צפוי לשבור את שיא כל הזמנים ולהעפיל לפסגות של 135-140 מיליארד דולר, אלא שמדובר אף בשנת שיא בגידול בהיקף היצוא הישראלי בתוך שנה אחת – 20%. כמו כן, לראשונה בהיסטוריה הכלכלית של מדינת ישראל השתנה תמהיל היצוא באופן בו יצוא השירותים עולה על יצוא הסחורות (51% ו-49% בהתאמה).

בכך, ישנה התכתבות עם צמיחתו המשמעותית של ההייטק הישראלי (יצוא שירותי התכנות ושירותי המחקר והפיתוח טיפסו בכ-25% ו-15% בהתאמה; היצוא הנובע ממכירת חברות הזנק ישראליות זינק בכ-257%) והגידול המרשים ביצוא שירותי התחבורה (138%). הסקטורים המובילים ביצוא הסחורות נכון לשנת 2021 הם מיכון ומכשור אלקטרוני, מוצרי תעשיות הכימיקלים והתרופות וכן ציוד אופטי ורפואי.

מהזווית הגיאוגרפית, מוסיפה היבשת האירופית להוות את היעד המועדף על היצואנים הישראליים עם 39% מכלל היצוא הישראלי. גם ברומניה ובאוקראינה נרשמת מגמת עלייה יפה בהיקף היצוא בגיוונו (ולכך נקדיש פוסט נפרד), כאשר נספחויות בוקרשט וקייב הצליחו לשבור שיאי פעילות של כל הזמנים בשורה ארוכה של היבטים:

כך, תמכו שתי הנספחויות בלמעלה מ-1,300 חברות ישראליות לאורך שנת 2021 (נספחות בוקרשט סייעה ל-872 חברות ישראליות ונספחות קייב ל-429 יצואניות ישראליות) – המספר הגבוה ביותר בתולדות שתי הנספחויות.

הפעילות הענפה של הנספחויות תורגמה למעל ל-1,000 פגישות B2B עם חברות ישראליות בשנת 2021 ולחיבורים איכותיים שיזמנו עם יותר מ-2,600 שחקנים עסקיים ושותפים מקומיים ובינלאומיים.

עשינו זאת באמצעות מנעד רחב של כלים אסטרטגיים, עסקיים ודיפלומטיים ובפורמטים פיזיים (כשהתאפשר), היברידיים ווירטואליים. חרף האתגרים וההתמודדות המורכבת עם מגפת הקורונה באירופה, הצלחנו להוביל 73 משלחות ואירועים מסחריים ודיפלומטיים במהלך שנת 2021, בהם משלחות רב סקטוריאליות המתרחשות במספר יעדים בו זמנית.

שנת 2021 הניחה מספר אבני דרך בדמות כניסתו לתוקף של הסכם הסחר החופשי בין ישראל לבין אוקראינה, עריכתה של ועדה כלכלית מעורבת ישראל-אוקראינה, כוחות משימה בין ממשלתיים (ישראל-רומניה) בתחומי המים, החקלאות, הסייבר, הערים החכמות והבריאות הדיגיטלית, ביקורי בכירים הדדיים ובהם שני ביקורים רשמיים של נשיאי מדינת ישראל ברומניה ובאוקראינה.

היחסים הכלכליים והדיפלומטיים החמים עם רומניה ואוקראינה, לצד התפתחויות דרמטיות במפת הסחר הבילטרלית, הובילו שלא במפתיע חברות ישראליות רבות לזהות את הפוטנציאל הייחודי הטמון בשני היעדים. כך, הפיכתה של בוקרשט לבירת הסייבר האירופי והצפי לקבלת 80 מיליארד יורו מהאיחוד האירופי לביצוע פרויקטים בתחומים שונים גיוונו את תמהיל סיפורי ההצלחה והניחו תשתית איתנה לסיפורי הצלחה עתידיים הודות לעניין חדש או מחודש שהביעו חברות ישראליות בשוק הרומני. בזירה האוקראינית, מספר החברות הישראליות הפונות אקטיבית לסיוע נספחות קייב הכפיל עצמו בשנתיים האחרונות.

שנת 2021 העמיקה את הצורך בניהול אסטרטגי גמיש וברענון תמידי של שיטות העבודה ודרכי החשיבה. פני הדיפלומטיה הכלכלית השתנו כמעט לבלי הכר בשנות המגפה. אולם, דווקא בעתות של מגבלות תנועה והצורך בשמירה על בידוד חברתי גילינו עד כמה שירותינו נחוצים יותר מתמיד על ידי התעשייה הישראלית. הנוכחות הפיזית שלנו בשווקי היעד, שלה נלווים ההיכרות האישית עם התרבות העסקית ועם גורמי המפתח במחוזותינו – כל אלה אפשרו ומאפשרים לנו לפתח אסטרטגיות עסקיות נתמכות נתונים למיקסום הפוטנציאל הרב הטמון במזרח אירופה.

אנחנו מאמינים שהודות להזדמנויות העסקיות שיצרנו עבור יצואניות ישראליות רבות נוסיף להוביל בשנים הקרובות להגדלת היקף הסחר באופן שיהלום את הפוטנציאל המסחרי בין ישראל לבין רומניה ואוקראינה.

 

 

 

 

צור קשר עם:

ברקת קנפו

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל