שוק הקוסמטיקה הרוסי

שוק הקוסמטיקה ברוסיה

מאז 2013, שוק הקוסמטיקה הרוסי חווה צמיחה שנתית והגיע לסביבות 12.5 מיליארד דולר בשנת 2019. זהו שוק בעל פוטנציאל עסקי גדול, לאור זאת שמחקרי שוק מראים שכ-40% מהנשים ו-35% מהגברים ברוסיה משלבים מוצרי קוסמטיקה בשגרת היומיום שלהם. מומחי השוק חזו צמיחה נוספת של כ-5.09% בין השנים 2020-2024 שיגיעו בעיקר ממוצרי יופי וטיפוח אישי בסדרות פרימיום המכילים מרכיבים באיכות גבוהה.

נכון לשנת 2019, 65% משוק הקוסמטיקה ברוסיה הסתמך על ייבוא. בין החברות המובילות בשוק זה ניתן למצוא את:

L’Oreal Group, Procter & Gamble, Beiersdorf AG, Avon Products, Inc., Unilever, The Estée Lauder Companies Inc., Shiseido Company

הפצת מוצרי הקוסמטיקה נעשית באמצעות רשתות בקניונים או חנויות עצמאיות וכן יש תנועת מכירות גדולה באמצעי e-commerce שונים.

מה בין קורונה לקוסמטיקה?

בשנת 2020, העולם כולו (ובתוכו צרכנים ועסקים של שוק הקוסמטיקה) נאלץ לפרק ולהרכיב את התמונה מחדש. הגבלות התנועה, הכורח להיכנס לבידוד עצמי ואי הודאות הכלכלית, גרם לכך שרוב האנשים ביקרו רק בחנויות הקרובות לבתיהם ורכשו לעצמם רק את הדברים החיוניים ביותר. במהלך ימי הסגר, חנויות קוסמטיקה רבות נאלצו להשעות את פעילותן במשך חודשים. מוצרי הקוסמטיקה חולקו והופצו מחדש, הפעם בין חנויות נוחות (כולל בתי מרקחת) ואתרי קמעונאות מקוונת. מכירות רוב סוגי מוצרי הקוסמטיקה ירדו ב-10.0% -26.4% במהלך השנה.

עם זאת, בסוף 2020, סך מכירות הקוסמטיקה ברוסיה עלו ב-1.4% בהשוואה לשנת 2019 והגיעו ל-3.42 מיליארד יחידות. אז איך ניתן להסביר זאת?

ובכן, עם התפרצות הקורונה לחיינו, נוספו לנו כמה פעולות לשגרת היומיום. חיטוי ושטיפת הידיים הפכו להיות פעולות תכופות- יותר שטיפות גורמות ליובש בעור הידיים. אם כך, התרומה הגדולה ביותר לגידול במכירות הגיעה מ.. ניחשתם נכון: מוצרי טיפוח, הכוללים קרם לחות לידיים. במקביל ולצד הסגרים והבידודים, צנחו מכירות מוצרי האיפור והבישום.

 

בשנים 2021-2022, כתוצאה מירידה ביכולת ההכנסה ודלדול באוכלוסיית המדינה, מכירות מוצרי הקוסמטיקה צפויים לרדת.

תחת השפעת משבר הקורונה, לראשונה מאז 2016, מגזרים שאינם משוק המזון ומשקאות, עדים למיתון. תעשיית האופנה היא הנפגעת העיקרית שספגה ירידה של כ-16.8% בהכנסות, המגזרים הבאים להיפגע הם שווקי הקוסמטיקה והתרופות – שספגו ירידה של 7.5%.

ההשפעה הזו נצפתה לאורך כל שנת 2021: התאוששות מכירות מוצרי הקוסמטיקה והריחות מואטת על ידי הגבלות רגולטוריות חדשות (כמו איסור על שימוש בטסטרים, חובת סימון המעיד על ריח המוצר), חידוש איטי של תנועת צרכנים בקניונים וגלי מגיפה נוספים.

ירידה בהכנסות האוכלוסייה ממלאת גם היא תפקיד גדול בשינוי המודל של תעשיית הקוסמטיקה: צרכני שירותי היופי נוטים להעביר את הליכי היופי מבתי העסק לבתים הפרטיים. דבר זה אמנם הזניק את הפיתוח של מכירות מקוונות, (כולל גאדג’טים וקרמים יעודיים), אך ניכר שהעניין במוצרי איפור ממשיך לרדת, ואנשים חוזרים לחפש דילים משתלמים המשלבים בין מחיר הוגן לבין יעילות מוצר.

ובכל זאת קצת חדשות טובות.

קמעונאים, שבפורטפוליו המוצרים שלהם ניתן למצוא “מוצרי בית מרקחת”, הצליחו למזער את נזקי המשבר ולהמשיך בצמיחה אורגנית. כך עשתה, למשל, “Magnit Cosmetics” (אחת הקמעונאיות הגדולות בתקציב נמוך ובינוני), שהרחיבה את מספר החנויות שלה ב-10% השנה.

ההזדמנויות שאנחנו מזהים ברוסיה עבור חברות קוסמטיקה שירצו להשתלב בשוק הרוסי בעת הזו אם כך, הן סביב מוצרי טיפוח לעור (קרם ידיים, פנים, מוצרי אנטי-אייג’ינג), מסכות שונות, מוצרים מחומרים אורגניים או טבעיים, מוצרי טיפוח לשיער וכן מוצרים לתינוקות.

אנחנו בנספחות הכלכלית ברוסיה נשמח לסייע בכל פניה ולעזור לכם להיכנס לשוק הקוסמטיקה הרוסי.

צור קשר עם:

יקיר דוידסון

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל