ברוסיה לא שמים LIKE

לפני שבוע חברת Meta שילמה קנסות בגובה של 17 מיליון רובל (כ- 228,400 דולר), לאחר שפייסבוק נמנעה ממחיקת תוכן שממשלת רוסיה הגדירה כבלתי חוקי. חברת האם של פייסבוק נקנסה, יחד עם טוויטר ו-TikTok, בגין אי הסרת חומר אסור מהפלטפורמות שלה.

אפליקציית ההודעות טלגרם נקנסה גם היא בכ-201,400 דולר, וכך גם גוגל, מבית אלפבית, שנקנסה בתחילת החודש בסכום של כ-121,000 דולר בגין אותה עבירה.

הקנסות הם חלק מפיקוח של ממשלת רוסיה על פלטפורמות זרות של מדיה חברתית שהולך ומתהדק.

מאז מרץ האחרון, טוויטר הייתה נתונה לסנקציה של האטה בקצב העלאת התוכן בגלל אי ​​הסרת פוסטים המכילים פורנוגרפיה של ילדים, מידע על שימוש בסמים או קריאות לקטינים להתאבד, כך על פי Roskomnadzor, הארגון הממשלתי האמון על פיקוח על התקשורת, טכנולוגיית מידע, ורשתות חברתיות.

Roskomnadzor הכריזה בנובמבר האחרון, כי היא תמשיך להאט את מהירות ההעלאה של טוויטר במכשירים ניידים עד שכל התוכן שנחשב לא חוקי יימחק ממנה. עוד אמרה, כי טוויטר "מתעלמת באופן שיטתי מהבקשות להסיר את התכנים האסורים מאז 2014".

כבר ב-2012 העבירה מוסקבה חוק המאפשר לרשויות לחסום תוכן מקוון מסוים ולהכניס את החברה האחראית לו ל"רשימה שחורה". Meta וגוגל יעמדו בשבוע הבא בפני אישומים בבית המשפט בגין חשד להפרות חוזרות ונשנות של חוק התוכן של רוסיה, כך עפ"י דיווחי רויטרס. מעבר לרגולציה על התוכן, רוסיה חייבה בקנסות את פייסבוק, טוויטר ו-WhatsApp גם על אחסון הנתונים האישיים של משתמשים רוסים בשרתים שאינם מקומיים, זאת בהתאם לחוק שעבר ברוסיה בשנת 2014.

באוגוסט קנס בית המשפט המחוזי טגנסקי במוסקבה את פייסבוק בכ-200 אלף דולר ואת טוויטר בכ- 228,400 דולר בגין עבירות חוזרות, בעוד שעל WhatsApp נגזר קנס של כ-54,000 דולר בלבד בגין עבירה ראשונה. בספטמבר, רוסיה איימה לחסום את YouTube לשימוש במדינה, לאחר שהרשת הסירה מהאתר שלה את הערוצים דוברי הגרמנית של שדרן RT הנתמך על ידי המדינה הרוסית.

לכל הנ"ל יש מגוון השלכות אבל אנחנו נתייחס רק לעסקיות,- צריך לדעת למשל ש-LinkedIn  נחסמה על ידי הממשל ברוסיה ואפשר להשתמש ברשת רק דרך VPN (וגם לא ניתן להתקין אותה על מכשירים שנרכשו ברוסיה), שטוויטר עובדת אבל בקושי, שהרשת הרוסית המובילה Vkontakte החליפה בעלות ושיתכנו פעולות עתידיות שיהיה בהן להשפיע על ערוצי השיווק באון ליין המומלצים ברוסיה.

כמובן שאנחנו בנספחות נשמח לייעץ.

צור קשר עם:

יקיר דוידסון

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל