הסנקציות על רוסיה מתרחבות?

בפגישה שנערכה בבריסל, מנהיגי 27 המדינות החברות באיחוד האירופי הסכימו פה אחד להאריך את הסנקציות הכלכליות נגד רוסיה שנקבעו אי אז ב-2014 אחרי משבר חצי האי קרים, לתקופה נוספת של שישה חודשים, עד ה-31 ביולי, 2022.

ההגבלות הורחבו ותוקפן הוארך שוב ושוב לאורך השנים: המשא והמתן על תנועת אזרחים רוסים ברחבי מדינות האיחוד האירופאי ללא ויזה הושעה וכך גם הסכמי שת"פ שונים, נאסר על פקידים רוסים להיכנס לאיחוד האירופי ונכסיהם הוקפאו. כמו כן, הוטלו מגבלות סחר, מגבלות כספיות וצבאיות. בתגובה, רוסיה אסרה על ייבוא ​​מוצרי מזון אירופאים.
רוסיה מצידה, חוזרת ומדגישה כי היא אינה צד לסכסוך באוקראינה ופועלת רק כמתווך, לצד הארגון לביטחון ולשיתוף פעולה באירופה (OSCE), צרפת וגרמניה.
על רקע הדיווחים מתחילת נובמבר כי הצבא הרוסי מתגבר את כוחותיו באזור הגבול עם אוקראינה ובים השחור, קיימות מספר הערכות לכך שרוסיה מתכוונת לתקוף את אוקראינה בתחילת השנה הקרובה. לפי מודיעין אמריקאי, רוסיה מתכננת להעביר כ-175 אלף חיילים לגבול עם אוקראינה, כאשר כ-70,000 מהם מוצבים בגבול כבר כעת וההערכות מדברות על כך שהתקיפה מתוכננת להתבצע בסוף ינואר או תחילת פברואר 2022.
בעוד כוחות רוסים נאספים אל גבול אוקראינה, ארה"ב והאיחוד האירופי מזהירים מפני סנקציות כלכליות חמורות נוספות על אלו שהזכרנו לעיל.

ייתכן שכל האירוע יסתיים בלא כלום, האינדיקציות כלל אינן ברורות, אבל לצורך הפוסט, ננסה לבחון מה עלולה להיות ההשפעה של סנקציות נוספות, אם אכן יהיו כאלו.

מספר סנקציות עומדות על הפרק, אך, ככל הנראה, שני המהלכים בעלי ההשפעה המשמעותית ביותר יהיו: ניתוק רוסיה ממערכת ה-SWIFT, והטלת סנקציות על מוסדות פיננסיים רוסים גדולים.
  • איום בסנקציה מס' 1: ניתוק ממערכת ה-SWIFT
האגודה העולמית לטלקומוניקציה פיננסית בין בנקאית (The Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunications), או SWIFT, הייתה אבן יסוד בעסקאות גלובליות מאז שנות ה-70. ב-2012 ארה"ב הפעילה לחץ על SWIFT להפסיק לפעול עם מוסדות פיננסיים באיראן. הניתוק ממערכת SWIFT היה צעד כמעט סופי במסע ארוך של ניתוק הקשרים בין המערכת הפיננסית הבינלאומית למוסדות פיננסיים איראניים.
במקרה של רוסיה, ייתכן שההשפעה לא תהיה כל כך חמורה. כבר ב-2014 ריחף האיום של ניתוק הקשרים ממערכת ה- SWIFT מעל ראשה של רוסיה, לא רק שזה לא קרה, אלא שזה הזניק פיתוח רוסי של מערכת תשלומים והעברת כספים בין בנקאית. אז נכון שהמערכת הרוסית להעברת הודעות פיננסיות (SPFS- The Russian System for Transfer of Financial Messages ) אינה מפותחת מספיק ולא לגמרי משתווה ליכולות של ה-SWIFT, אך היא כבר מטפלת בכ-20% מכל התקשורת הפיננסית המקומית ברוסיה.
בנקים רוסיים וחברות רב-לאומיות המחפשים דרכים להעביר כספים יתקבלו בשמחה גם במערכת התשלומים הבין-בנקאית הסינית ההולכת וגדלה (CIPS- Chinese Cross-border Interbank Payment System ). בדומה ל-SPFS הרוסית, רשת ה-CIPS קטנה בהשוואה ל-SWIFT, יחד עם זאת, ל-CIPS יש כבר משתמשים ב-100 מדינות, וסביר להניח שה-People's Bank of China, המנהל את המערכת, ישמח להרחיב את טווח היריעה שלו ולשמש כחלופה למערכות בנקאיות, שעשויות להיתפס בעיני אחדים, כנשלטות יתר על המידה ע"י האינטרס האמריקני.
לניתוק רוסיה ממערכת ה-SWIFT בהחלט תהיה השפעה צורמת בטווח הקרוב על הכלכלה הרוסית, כמו גם על עסקים שקונים ומוכרים ברוסיה. עם זאת, הסנקציות לא יפסיקו את הסחר עם רוסיה, הן פשוט יעבירו את הכלכלה הרוסית למסלולים פחות סולידיים, שבנייתם הולכת ומתרחבת, ורוסיה תמשיך להיות משתתפת משמעותית בכלכלה העולמית.
  • איום בסנקציה מס' 2: חסימת מוסדות פיננסיים
טיוטת חקיקה מציעה הפעלת לחץ סנקציות על ידי חסימת בנקים רוסים גדולים. מדובר בחסימה מוחלטת של כל רכוש שנמצא ברשותו או בשליטתו של אדם אמריקני. זה ימנע למעשה שימוש בדולר אמריקני או כל עסקה הקשורה למערכת הבנקאות בארה"ב.
ההערכה היא שאלו הבנקים בהם יתמקדו:
1. Sberbank
2. VTB
3. Gazprombank
4. VEB
5. קרן ההשקעות הישירות של רוסיה (RDIF)
6. Promsvyazbank
חסימת שילובים שונים של מוסדות אלה עלולה להשפיע במגוון דרכים על הכלכלה הרוסית:
VEB לדוגמה, הוא בנק פיתוח ממשלתי, ו-RDIF היא קרן הון ריבונית התומכת בפרויקטים ממשלתיים גדולים. חסימת 2 הבנקים הללו עלולה לסכל את הפרויקטים של מנהיגי רוסיה ותומכיהם האוליגרכים.
לעומת זאת, סנקציה נגד הבנק המקומי הגדול ביותר ברוסיה, Sberbank, עלולה לגרום להפרעה עבור עסקים קטנים ולקוחות פרטיים רבים בקרב כלל האוכלוסייה הרוסית.

אז מה יקרה?

קיים עדיין סיכוי טוב ששני הצדדים בעימות על גבול אוקראינה ייסוגו, או שארצות הברית תפנה לדרך שתכלול החלת פחות סנקציות או שבכלל תוותר על תוספת סנקציות על אלה הקיימות (כפי שאיימו כבר ב-2014 על הפסקת מערכת SWIFT בתגובה לסיפוח חצי האי קרים ע"י רוסיה, אבל זה מעולם לא התממש).
עם זאת, אם לעסק שלכם יש נוכחות ברוסיה או שהחברה ביחסי סחר עם רוסיה, יכול להיות שזה הזמן לגלגל את התרחישים השונים ולהיערך לכל התפתחות אפשרית.
אנחנו כאן כדי לסייע בכל החלטה שתבחרו ובהזדמנות זו נאחל גם סנוב'ם גוד'ם או שנה אזרחית טובה.

צור קשר עם:

יקיר דוידסון

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל