ממשלה חדשה בפתח והנחיות הקורונה החדשות – תמונת מצב – גרמניה דצמבר 2021

היום, ולרגל המאורע ההיסטורי שיחול בגרמניה בימים הקרובים, נתמקד הפעם בנושא שאינו כלכלי מובהק אבל לבטח יהיו לו השלכות על שיתופי הפעולה הכלכליים בין המדינות.

מחר (8/12/2021) צפוי להתקיים טקס ההשבעה של הממשלה החדשה ובכך תסתיים תקופת כהונתה של הקנצלרית הראשונה בתולדות גרמניה, אנגלה מרקל. כהונתה של מרקל נמשכה למעלה מ-16 שנים (ואם הייתה נמשכת עוד כשבועיים, הקנצלרית הייתה שוברת את ה”שיא” של תקופת הכהונה הארוכה ביותר בתולדות גרמניה) במהלכן נחשבה למנהיגה יציבה, אמינה וישרה שטוהר מידותיה השלטוניות היוו נושא לשיחה לא פעם.

בסוף השבוע האחרון התקיים אירוע הפרידה הרשמי ובו נשאה הקנצלרית דברי פרידה שאת עיקריו אביא כאן לפניכם (התרגום נעשה ע”י מגזין שפיץ ברלין והקרדיט המלא נתון להם. לקריאת הפוסט המלא בעמוד הפייסבוק של המגזין – לחצו כאן):

בעומדי כאן לפניכם היום, אני מרגישה מעל הכל הכרת תודה וענווה – ענווה מול התפקיד שהצלחתי להחזיק בו כל כך הרבה זמן; הכרת תודה על האמון שניתן לי. תמיד הייתי מודעת לכך שאמון הוא הנכס החשוב ביותר בפוליטיקה. זה הכל מלבד מובן מאליו, ועל כך אני מודה מעומק ליבי. 

16 השנים שלי כקנצלרית היו מלאות אירועים, ולעתים קרובות מאוד מאתגרות. הן אתגרו אותי פוליטית ואישית, ובמקביל הן תמיד מילאו אותי במשמעות. השנתיים האחרונות של המגיפה במיוחד המחישו עד כמה חשוב האמון בפוליטיקה, במדע ובדיאלוג בתוך החברה, אך גם עד כמה האמון הזה שביר.

הדמוקרטיה שלנו חיה מהיכולת לבחון דברים באופן ביקורתי ולתקנם. היא חיה מאיזון אינטרסים מתמיד ומתוך כבוד הדדי. היא חיה מסולידריות ומאמון, וביתר שאת מאמון בעובדות, ומכך שבכל מקום שבו מכחישים ידע מדעי ומפיצים תיאוריות קונספירציה והתססה – יש לעמוד מנגד. הדמוקרטיה שלנו חיה גם מהעובדה שבכל מקום שבו משתמשים בשנאה ובאלימות כאמצעי למימוש אינטרסים אישיים – הסובלנות הדמוקרטית צריכה למצוא את הגבולות שלה.

האתגרים הפנימיים הרבים באים לידי ביטוי גם במדיניות החוץ, ולא רק מאז המגיפה. המשבר הפיננסי של 2008 והאנשים הרבים שביקשו מקלט ב-2015 הבהירו עד כמה אנו תלויים בשיתוף פעולה חוצה-גבולות לאומיים, ועד כמה מוסדות בינלאומיים הם הכרחיים על מנת שנהיה מסוגלים להתמודד עם האתגרים הגדולים של זמננו: משבר האקלים, דיגיטליזציה, פליטוּת והגירה. אני רוצה לעודד את כולנו לראות גם בעתיד את העולם דרך עיניו של האחר, לרבות נקודות המבט של הזולת שהן לעתים בלתי נוחות וסותרות עבורנו, ולפעול למען איזון האינטרסים.

כעת יהיה זה תלוי בממשלה הבאה למצוא תשובות לאתגרים העומדים לפנינו ולעצב את עתידנו. לכן אני מאחלת לך, אולף שולץ היקר, ולממשלה הפדרלית שתוביל – בהצלחה וכל טוב. אני משוכנעת שנוכל להמשיך ולעצב היטב את העתיד אם לא נעשה את העבודה בחוסר נחת, טינה ופסימיות, אלא, כפי שאמרתי לפני שלוש שנים בהקשר אחר – עם שמחה בלב. לפחות כך תמיד הקפדתי בעצמי, בחיי במזרח גרמניה ועל אחת כמה וכמה בתנאי החופש. את השמחה הזאת בלב אני מאחלת לכולנו, ובהשאלה גם למדינה שלנו. תודה מעומק ליבי”.

מיד עם סיום תפקידה כקנצלרית ועם השבעת הממשלה החדשה תבוא לסיומה מערכת הבחירות האחרונה (ששיאה היה ביום הבחירות שחל ב-26/9) ותחל תקופתה של קואליציה חדשה בגרמניה המכונה “קואליציית הרמזור” ומחברת בין הסוציאל דמוקרטים, ה-SPD (ה”אדומים”), מפלגת הירוקים והליברלים, ה-FDP (“צהובים”).

קואליציה זו, בראשותו של הקנצלר הנכנס, אולף שולץ (שכעת מכהן כשר האוצר) נחשבת לפרוגרסיבית למדי שצפויה להביא למספר שינויים היסטוריים.

 • כך למשל, זו הפעם הראשונה בהיסטוריה של גרמניה שבה הממשל המרכזי יורכב משלוש המפלגות הללו, וכן זו הפעם הראשונה מזה כ-60 שנה (מאז 1960) שהקואליציה תמנה 3 מפלגות ולא 2 בלבד. הפעם האחרונה שזה קרה היתה בממשלו של קונראד אדנאואר, ראש מפלגה הנוצרית דמוקרטית (ה-CDU, מפלגתה של מרקל) שהיה לקנצלר גרמניה הראשון לאחר המלחמה. תקופת ממשלו שהחלה ב-1949 ידעה שינויים בהרכביה ואולם היתה זו הפעם האחרונה שבה הממשל מנה למעלה מ-2 מפלגות, בהרכבים שונים.
 • את שר האוצר הנוכחי, שיתמנה לקנצלר בעקבות תוצאות הבחירות, יחליף ראש מפלגת הליברלים, כריסטיאן לינדלנר.
 • מי שהתמודדה לראשות הקנצלריה מטעם מפלגת הירוקים, אנלנה ברבוק, תכהן כשרת החוץ הבאה (והאישה הראשונה לכהן בתפקיד), כאשר מנהיג המפלגה שלצדה, רוברט האבק, יכהן כשר הכלכלה החדש שינהל גם את ענייני משבר האקלים והחיבור לכלכלה וכן יכהן בתפקיד סגן הקנצלר.
 • בבונדסטאג (בית הנבחרים הפדרלי של גרמניה) החדש, שימנה 735 חברים, ישנם 50 נבחרות ונבחרים מתחת לגיל 30, לעומת 12 בלבד במושב הקודם וההגיל הממוצע של חברי הפרלמנט הוא 47.3.
 • ייצוג הנשים עלה מ-218 ל-256 ועומד על 35%. אחוזים אלה אומנם מהווים שיפור מהבחירות שהתקיימו בשנת 2017 אך עדיין נמוכים מהאחוזים של בחירות 2011 (אז אחוז היצוג של נשים עמד על 36.3%).
 • עם זאת, הממשלה שתחל לפעול מחר תכלול 16 שרים, בחלוקה שיוויונית בין המינים (8 שרות ו-8 שרים) מכל 3 המפלגות. בין המשרדים שיונהגו ע”י שרות ניתן למצוא את משרד ההגנה (שיונהג ע”י Christine Lambrecht), משרד החוץ (שכאמור יונהג ע”י ברבוק, אשה ראשונה בתפקיד) ומשרד הפנים, שלראשונה תכהן בו שרה אישה, Nancy Faeser.
 • בבונדסטאג הנבחר תכהן לראשונה אי פעם, אשה ממוצא אפרו-אמריקני, אווט טספייסוס, שהיגרה לגרמניה מאריתריאה, עם משפחתה, בשנות ה-80. טספייסוס, חברה במפלגת הירוקים מזה כ-12 שנים ושיתפה לאחרונה כי החליטה להתמודד לבחירות בעקבות אירוע הרצח של תשעת בני המהגרים בעיר הנאו בשנת 2020, ע”י איש ימין קיצוני.
 • גם בבחירות הנוכחיות, חברת הבונדסטאג הצעירה ביותר, אמיליה פסטר, נבחרה מטעם מפלגת הירוקים, כשהיא בת 23 בלבד (פסטר אינה חברה הבונדסטאג הצעירה ביותר שכיהנה אי פעם בתפקיד. שיא זה שמור לאנה לורמן, גם היא מהירוקים, כשנבחרה בשנת 2002 לבונדסטאג כשהיא בת 19 בלבד).

הממשל החדש צפוי לנקוט בשינויים שחלקם עשויים להשפיע על יחסי הכלכלה עם המדינה, ובהם טמון גם הפוטנציאל לשיתופי פעולה כלכלים חדשים, כאשר כפי שהתחייבו לאורך מסעות קמפיין הבחירות השונים, הממשל החדש צפוי לשים דגש רב על נושא האקלים ומעבר לאנרגיות מתחדשות, תוך קביעת יעד של סגירת תחנות כוח, שפעילותן מבוססת פחם, עד 2030 (ובכך להקדים את לוחות הזמנים שנקבעו בעבר ל-2038); וכן ישימו דגש על בנייה מסחרית עתידית של פאנלים סולריים על הגגות; בנוסף, נקבע יעד לפיו עד 2030 כ-80% מהאנרגיה בגרמניה יתבססו על מקורות אנרגיה מתחדשת.

ונסיים, איך לא, בדיווחים אודות מצב הקורונה:

 • הנחיות הקורונה בגרמניה עברו לניהול המדינות, כלומר, אין כרגע הנחיות ברמה הפדרלית וכל סטייט קובע את המדיניות שתחול בשטחו.
 • מספר הנדבקים והחולים בגרמניה ממשיך להיות גבוה ובהתאמה פורסמו ההנחיות החדשות בסוף השבוע האחרון:
  • בכל גרמניה הכניסה למקומות בילוי (בתי קולנוע, מסעדות, תיאטראות וכדו’) מותרת רק למחוסנים ומחלימים (כלומר, 2G). ישנם מקומות שאף מחילים חובת הצגה בדיקה מהירה בנוסף לתעודת החיסון (כלומר, 2G+)
  • בכל בתי העסק והחנויות שאינם מוגדרים חיוניים (כלומר: אינם חנויות פארמה, סופרמרקטים ותחנות דלק) – חל ה-2G
  • בכל גרמניה חלה חובת עטיית מסכה בכל כיתות בית הספר.
  • מי שאינם מחוסנים – יוגבלו ביחס למפגשים חברתיים ויותר להם להיפגש רק עם עוד שני אנשים מחוץ למשק הבית שלהם.
  • אירועים גדולים (הופעות, משחקי כדורגל) יצומצמו לתפוסה של עד 30%, ובכל מקרה ולא יותר מ-5000 איש בפנים ו-15,000 במקום פתוח.
  • כל מדינה קובעת את הנחיותיה לגבי שווקי הכריסמס – בברלין למשל חלק מהשווקים פועלים, ואוכפים את כללי ה-2G וחלקם נסגרו מיד לאחר העליה בתחלואה.

אנו בנספחות הכלכלית בברלין נמשיך לעקוב אחר ההתפתחויות במדינה ונמשיך לעדכן אתכם בפוטנציאל העסקי ובהזדמנויות הכלכליות החדשות שייוצרו.

אם יש לכם שאלה בנושא או שאתם מעוניינים לבחון את האפשרות לפעול בשוק הגרמני – כתבו לנו (berlin@israeltrade@gov.il) ונשמח לסייע.

 

 

 

 

 

 

 

 

צור קשר עם:

אסתר אליאס

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל