ממשיכים בסקירת הפוטנציאל העסקי בגרמניה, והפעם על הפרק: קלן

גרמניה נחשבת לאחת המדינות הגדולות באירופה. כמה גדולה? היא השישית בגודלה ביבשת אירופה, ובשונה מרוב מדינות אירופה, היא מורכבת מ-16 תתי-מדינות (“לנדר” בעגה המקומית) שיחדיו מקימות את הרפובליקה הפדרלית של גרמניה.

גרמניה היא לא רק אחת המדינות הגדולות באירופה אלא היא אחת מהמדינות התעשייתיות המובילות בעולם  ומדורגת רביעית בגודלה בעולם. בעבר סקרנו עבורכם את ההזדמנויות בכמה לנדרים עליהם אחראית הנספחות הכלכלית בברלין והיום נתחיל בפירוט ההזדמנויות בלנדר העשיר בגרמניה: נורדריין-וֵסְטְפַאליה ובשמה המקומי: NRW (אֵן אַר וֵה).

הלנדר NRW כולל בתוכו מרכזי תעשייה רבים ופוטנציאל שיתופי הפעולה העסקיים הוא עצום. בכתבה שלפניכם נתמקד בעיר קלן ומה שיש לה להציע לתעשייה הישראלית. בכתבות ההמשך נרחיב על מקומות נוספים ובהם דיסלדורף, Aachen, בון ועוד.

קלן – מה יש בה ומדוע כדאי לכם להכיר אותה טוב יותר?

אוכלוסיית קלן מונה למעלה מ-1,000,000 תושבים ולצד זה – כ-17 מיליון אנשים נגישים ברדיוס של 100 ק”מ, מה שהופך את קלן לאחד מהמיקומים העסקיים המרכזיים ביותר באירופה. לא זאת בלבד, קלן, ששוכנת לרגלי נהר הריין מהווה כור היתוך של ממש עם אוכלוסייה מגוונת בתושבים מיותר מ-180 מדינות שונות כאשר כ-19% מכלל האוכלוסייה הם בעלי רקע בינלאומי.

קלן נחשבת לאחת הערים התעשייתיות המרכזיות והמובילות בגרמניה. מרכזיותה של קלן באה לידי ביטוי גם בתחבורה ובנגישות ההגעה אליה: ישנם שלושה שדות תעופה בינלאומיים נגישים תוך פחות משעה (קלן-בון, דיסלדורף ופרנקפורט), קווי רכבת פעילים, נגישים עם תדירות רכבות גבוהה, מערכת כבישים מהירים שמחברת הן בין הערים בתוך גרמניה והן בין המדינות הסמוכות וכן קיים מרכז לוגיסטיקה למטענים (קרגו) שפועל 24/7 ונותן שירותים לכל חברות השילוח.

ומהו הפוטנציאל העסקי בעיר?

בעיר ישנה פעילות גרמנית מקומית ענפה וכן פעילות בינ”ל מרוכזת. חברות רב-לאומיות רבות, מסקטורים מגוונים, מחזיקות סניפים בעיר ובהן:

(התמונה באדיבות: KölnBusiness)

‏בנוסף העיר נחשבת למרכז עבור מחקר ופיתוח עם למעלה מ-18 אוניברסיטאות באזור, כולל אוניברסיטת קלן שהיא אחת האוניברסיטאות הגדולות והוותיקות בגרמניה (אשר נוסדה ב-1389); 18 מרכזי מחקר ופיתוח ולמעלה מ-100,000 סטודנטים בעיר – מה שמשליך גם על היכולת למצוא כוח אדם מיומן ומוכשר כמעט בכל סוגי התעשיה.

קלן היא ביתם של מרכז התעופה והחלל הגרמני (DLR + ESA/EAC), זאת לצד הפעילות הענפה של ברמן בתחום, וכן בשנים האחרונות נעשה מאמץ להשקיע בפעילות במספר תחומים:

  • תחום הביטוח – כאשר בין היתר בעיר פועלת פלטפורמת InsurLab Germany בה חברים למעלה מ-90 ארגונים כאשר מטרת הפלטפורמה היא להביא לשינוי בתעשיית הביטוח הגרמנית באמצעות דיגיטליזציה של התחום ופיתוח מודלים עסקיים חדשים. הפלטפורמה נועדה לחבר בין סטארט-אפים בתחום לבין חברות ביטוח מבוססות ולחבר בינם לבין מקבלי ההחלטות בתחום על מנת להביא לשינוי.
  • תחום הבריאות – מכיוון שבאזור יש בתי חולים רבים, אוכלוסיה גדולה וצורך רב בפתרונות לאוכלוסיה המבוגרת, וכן כחלק מהמגמה של הטמעת טכנולוגיות בתחום הבריאות הדיגיטלית באזור – ישנו ביקוש גבוה לפתרונות וישנה פתיחות להטמעה והכרה של טכנולוגיות זרות ובהן לטכנולוגיות ישראליות שנהנות ממוניטין גבוה וחיובי.
  • תחום הבניה (construction tech & PropTech)
  • טכנולוגיות בתחום הספורט והגיימינג

** הן בתחום הבניה והן בתחום הספורט והגיימינג מתקיימים ירידים עסקיים רבים בעיר וכן ישנם מספר מרכזי פעילות שמוקדשים לנושא ומציעים חיבורים לחברות רב לאומיות ולחברות מיטלשטנד שמחפשות פתרונות בתחום.

התמונה צולמה ע”י אסתר אליאס

סצינת הסטארט-אפים בקלן

בעיר פועלים למעלה מ-550 סטארט-אפים, מקומיים וזרים, כ-60% מתוכם נמצאים בשלבים מוקדמים. קלן מדורגת 3 (אחרי ברלין ומינכן) מבחינת מדד סטארט-אפ לנפש. בעיר קיימות 12 תוכניות האצה, בסקטורים שונים, וכן היא מקום מושבן ופעילותן של למעלה מ-150 משקיעים בדרגות שונות (מאנג’לים ועד קרנות הון סיכון).

בנוסף לכל אלה, בקלן ישנו מרכז כנסים עולמי שבו מתקיימים כנסים בינ”ל רבים ובהם בתחום המזון (כך למשל, בחודש אוקטובר התקיים כנס המזון ANUGA, בו היה ביתן לאומי ישראלי), תחום הבניה, תחום השיווק והפרסום (dmexco), גיימינג (Gamescom) ועוד. בשנה שאינה מושפעת מנגיף הקורונה, מבקרים בכנסים בעיר למעלה מ-3 מיליון מבקרים מלמעלה מ-200 מדינות.

אם עדיין לא השתכנעתם שכדאי לכם לבדוק האם כדאי לכם לעבוד מול הקהילה העסקית בקלן דעו כי האוכלוסיה בעיר, ובאזור בכלל, נחשבת למסבירת פנים, פתוחה וסבלנית, וכי העיר קלן נהנית ממומחיות בתחום הבירה כאשר בירת Kölsch  נחשבת לבירה האהובה בעיר ולמומחיות מקומית שעדיין מיוצרת ע”י מספר מבשלות בירה היסטוריות וכי מידי שנה (שוב, בתקופות “רגילות”) – העיר נהנית מקרנבל מקומי שנחשב לאחד הגדולים בעולם ומכניס לעיר למעלה ממיליארד דולר מידי שנה.

מעוניינים לבדוק האם העיר קלן מתאימה לחברה שלכם? רוצים שנבצע עבורכם סקר שוק? מעוניינים שנחבר ביניכם לבין מרכז העסקים הבינ”ל הפועל בעיר? – כתבו לנו ונשמח לעזור: Berlin@israeltrade.gov.il

 

צור קשר עם:

אסתר אליאס

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל