אודות משבר האנרגיה הבריטי ונקודת האור הישראלית

במקביל למשבר הלוגיסטיקה עליו כתבתי לפני כחודש, בריטניה חווה משבר משמעותי נוסף. משבר אנרגיה.

לא, לא מדובר במשבר שהוביל לתורי ענק בתחנות הדלק באי הבריטי. משבר זה הוא בעיקרו משבר לוגיסטי והוא כבר בא על פתרונו, כך שתורים לתחנות דלק אינם שכיחים יותר בנוף הבריטי, אם כי משבר הלוגיסטיקה הגדול עדיין חי ונושם.

משבר האנרגיה הנוכחי הוא משבר גלובאלי יותר הנובע מעלייה משמעותית במחירי הגז כתוצאה מהחלטות פוליטיות ברוסיה המצמצמים אספקת גז לאירופה, כיסים עמוקים בסין ובאסיה שרוכשים גז זמין, אשר מובילים למרוץ קניות כלל-עולמי לרכישת עתודות גז לחורף הקרוב.

בהקשר הבריטי, עליית מחירי הגז מוטטו את מבנה שוק האנרגיה בבריטניה.

שוק האנרגיה בבריטניה הוא שוק תחרותי, אשר מקורו בצעדי הפרטה וליברליזציה שהחלו בתחילת שנות ה-90' של המאה הקודמת, אשר ניתקו את רשתות האנרגיה מספקיות האנרגיה, באופן שבו ספקיות שונות מתחרות בינן על חוזים שנתיים של משקי בית, עסקים ומפעלי יצור.

כל לקוח היה יכול לעשות השוואה פשוטה בין הספקיות השונות ולהתחייב לשנה לאספקת אנרגיה במחיר קבוע.

על-פניו השיטה הצליחה. מחירי האנרגיה היו תחרותיים, החברות שגשגו והעתיד נראה אופטימי.

כביכול.

עליית מחיר הגז ליחידת BTU לפי 6 ממה שהיה המחיר לפני שנה שחק את המודל העסקי של חלק ניכר מחברות האנרגיה הבריטיות. חברות אלו, שעבדו על מתח רווחים נמוך בין רכישת האנרגיה למכירתו, לא יכלו להכיל את העלויות התופחות והן החלו ליפול, אחת אחת.

מאוגוסט האחרון עד אוקטובר 14 חברות אנרגיה קרסו. באופן מצרפי החברות הנ"ל סיפקו אנרגיה לרבע מיליון בתי אב בבריטניה ו-600 מפעלים.

על-פניו, מדובר בקטסטרופה. בתים מנותקים ממערכות חימום ומפעלים מנותקים מחשמל הם מתכון לאסון. ולכן, רגולטור האנרגיה בבריטניה, Ofgem, פעל מידית לצמצום הסיכון על-ידי הבטחת המשך אספקת אנרגיה לצרכנים הסופיים על-ידי תיאום "העברתם" לספקי אנרגיה יציבים יותר.

כמובן שיש לכך מחיר. ספקי האנרגיה ששרדו מתכוונים להעלות את המחירים שלהם בצורה משמעותית לאחר שהרגולטור אפשר להם לחייב לפי המחיר המקסימאלי האפשרי (1,227 ליש"ט לשנה לבית אב) וציפייה להעלאת מחיר זה באפריל.

ישראל נמצאת במצב טוב יותר בהינתן עתודות הגז הטבעי שכבר כעת מזרימות גז לשוק האנרגיה המקומי, אך היא יכולה לספק לבריטניה גם פתרונות למשבר האנרגיה שלה.

הפתרונות הישראלים הם לא בהכרח גז זול, אלא טכנולוגיה שתאפשר לבריטניה לנהל את שוק האנרגיה שלה בצורה חכמה יותר, ולהעלות את היעילות האנרגטית של מפעלי יצור ושל משקי הבית.

כבר כעת אנו בנספחות הכלכלית של משרד הכלכלה והתעשייה עובדים באופן צמוד עם מספר חברות ישראליות עם פתרונות בתחומי היעילות אנרגטית, אכסון אנרגיה וניהול מערכות חשמל, ואנו נשמח לסייע גם לכם להתחבר לשוק האנרגיה בבריטניה.

Photo by Sid Ali from Pexels*

צור קשר עם:

עופר פורר

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל