הולנד מנסה להחזיר את החיים למסלולם

הולנד מנסה להחזיר את החיים למסלולם ומכניסה לתוקף את תעודת המתחסן/מחלים יש בעיית פיקוח, לא כולם מרוצים, רבים מתרעמים, אך אין ברירה אחרת.

תמונת מצב בהולנד – סוף ספטמבר 2021

אוכלוסיית הולנד מונה כ 17.15 מיליון איש.

  • אוכלוסיית הולנד של גילאי 18 ומעלה, מחוסנת בשתי מנות בשיעור של 84.4%. עוד 3.9% מחוסנים לפחות במנה אחת.
  • גילאי 12 ומעלה מחוסנים בשיעור של 51% בשתי מנות ועוד 6% במנה אחת.
  • בהולנד כ 2 מיליון מחלימים. חלקם קיבלו שתי מנות חיסון לאחר החלמה.
  • פקטור ההדבקה בהולנד, לסוף ספטמבר 2021 הוא 0.9.
  • מספר המיטות הרגילות בבתי החולים בהולנד המאוכלסות בחולי קורונה לסוף ספטמבר הוא 320, בנוסף לכך עוד 140 מאושפזים במחלקות טיפול נמרץ המהווים 18.4% ממיטות טיפול נמרץ בהולנד. בזמן חירום ניתן להגדיל את מספר המיטות במחלקות טיפול נמרץ בהולנד בשיעור ניכר.
  • מספר הנפטרים מקורונה בהולנד מתחילת המשבר בראשית 2020 הוא מעל 18,000.

למרות הנתון הבעייתי של מספר הנפטרים, הנתונים מאפשרים לממשלת הולנד לבטל איסורים מסויימים על מנת לאפשר לחיים לחזור למסלולם תוך שמירת היד על הדופק ובהנחה שהמצב נזיל. מאידך, צריכים לקבל את העובדה שהעתיד הקרוב יהיה מלווה קורונה עם עליות וירידות, אך יש לעשות הכל על מנת לנהל חיי שגרה כל שהיא.

לקראת סוף ספטמבר 2021, מציגה ממשלת הולנד שורת צעדים להחזרת החיים למסלולם. הכי נכון להגדיר את המצב כ “כמעט למסלולם”. זה לא קל, רבים מתרעמים, יש מגזרים במשק ההולנדי שמשלמים יותר במצב הנתון של החיים עם קורונה, יש המשלמים יותר על החזרה לחיים כמעט נורמלים, יש כאלו שנאלצים להשתתף באכיפת תקנות על מנת לשרוד. יש מגזרים שלא נראה שיחזרו לחיים רגילים בשנים הקרובות.

מטבע הדברים, הנפגעים העיקריים ממשבר הקורונה הם אותם ענפים כלכליים התלויים בקשר של מגע בין לקוחות לנותני שירות, ענפים הקשורים להתכנסויות של קהל, ענפי אירוח, ענפי הסעדה.

במשך השנה וחצי האחרונות נוצרה תרבות פנאי חדשה ותרבות עסקית חדשה

  • אזרחי הולנד התבקשו למעט בהתכנסויות והגעה למקומות הומים, למעט בנסיעות מיותרות, פרטיות ועסקיות. פחות נסיעות, פחות פגישות פנים אל פנים, פחות נופשים במקומות הומים, פחות טיסות, פחות ביקורים עסקיים, פחות ביקורים בתערוכות וירידים המוניים.

החל מסוף ספטמבר 2021, מבטלת ממשלת הולנד את חובת הריחוק החברתי (1.5 מטר) ואת חובת עטיית המסכות, למעט בשדות תעופה ותחבורה ציבורית. בנוסף, בעוד מקומות בילוי ואירוח נפתחים לקהל, עדיין שעות הפעילות מוגבלות ומקומות הבילוי והאירוח יהיו סגורים בין חצות לשעה 6 בבוקר. כמו כן, רק חלק מהאירועים יוכלו לקלוט קהל במקומות פתוחים, אחרים עדיין לא.

ממשלת הולנד החליטה ליישר קו עם מדינות שננגן אחרות ועל רקע העלייה במספר המחוסנים והמחלימים בממלכה. ממשלת הולנד מבצעת הקלות תוך חובת הצגת תעודת מחלים/מחוסן דיגיטלית (או מודפסת), או הצגת תעודה של בדיקת PCR עם תוצאה שלילית שנערכה לכל המוקדם ב 24 השעות שלפני הצגת התעודה. התעודה ההולנדית מוצעת בשתי ורסיות דיגיטליות – מקומית ובינלאומית המוכרת במדינות שננגן אחרות.

הצגת תעודת המחלים/מחוסן או כל תעודה אחרת, לא יצרה בעיה מיוחדת, למרות זעם בקרב הקהל אשר מסרב להציג תעודות הנתפסות אצלו כחדירה לענייני הפרט, וכמובן אצל קהל סרבני החיסונים, מכל סיבה שהיא. החשש כמגובה בעובדות אצל שני קהלים אלו, הוא הנטייה בקרב קהלים שלא התחסנו מסיבות לא אידיאולוגיות, להתחסן על מנת לחזור לחיים נורמליים. בעיקר מדובר בקהל צעיר שחשב שהוא אינו פגיע, אך הוא רוצה לצאת למסעדות, להשתתף באירועי ספורט, מופעים וכדומה. הוכחה לנטייה זו היא העלייה בקצב החיסונים בראשית עונת החופשות, כאשר אתרי נופש העדיפו לקבל תיירים שיכולים להציג הוכחה לחיסון ותיירים העדיפו בעצמם לצמצם חשיפה לאחרים כאשר הם אינם מחוסנים.

על פי הכללים החדשים, המחלים/מחוסן או כל תעודה אחרת הן חובה בבתי קולנוע, מסעדות, מועדוני לילה, ברים, תיאטראות, אולמות קונצרטים ואירועי ספורט (מקצועיים).

אך מי יהיו האוכפים? – משטרה, בעלי העסקים? מועצות מקומיות? מכאן מגיעות התהיות, ההתנגדויות והשאלות הפרקטיות והחוקיות. גם נושא סגירת עסקים מחצות עד הבוקר יוצר בעיה כמו גם החרגת אירועי ספורט מקצועיים מאירועי תרבות.

  •  ההתנגדות העיקרית להפעלת התקנות הקשורות בהצגת תעודות המחלים/מחוסן מגיעה דווקא מבעלי העסקים האמורים להיות הנהנים העיקריים מהורדת האיסורים השונים.
  • ההתנגדות אינה על עצם הצורך של קהל לקוחות להציג מסמך כלשהו, אלא על נטל האכיפה והפיקוח שהוטל על נותני השירותים עצמם.
  • ארגון ID&T המייצג 90 פסטיבלים ומקומות מוסיקה חיה בהולנד, כמו איגוד ההסעדה KHN, כמו ארגונים אחרים של בתי קולנוע ותיאטראות מעלים את סוגיית סגירת העסקים מחצות וההגיון הבלתי מובן מאחורי ההחלטה.

מאידך, בעוד עסקים רבים עשויים להיות מתוסכלים כאמור מהחוקים החדשים, לתעשיות אחרות הוקל מאוד. בולטת ההתאחדות ההולנדית המלכותית לכדורגל (KNVB) , מאחר שאצטדיוני כדורגל יכולים שוב להתמלא באוהדים למרות הצורך בבדיקת תעודות, כמו כן המוזיאונים בהולנד שיוכלו לקבל את מבקרים ולארגן אירועים, גם אם רק עד לחצות הלילה.

החיים מורכבים גם ללא משבר הקורונה. תעודות המחלים/מחוסן פתחו נתיב לחזרה לחיים כמעט נורמליים. ממשלת הולנד תבצע הקלות והתאמות נוספות אשר יאפשרו חזרה לנורמליות. העיקרון של הטלת החובה על בעלי העסקים (אכיפה) והלקוחות (השגת תעודות מחלים/מחוסן) הוא עיקרון מנחה בצעדים של ממשלת הולנד. רק כך יוכלו להפנות משאבים נוספים לעזרה במאבק בנגיף.

הנציגות הכלכלית של ישראל בהולנד, האמונה גם על שבדיה ודנמרק, מתכננת סדרת אירועים של מפגשים עסקיים. כל המשתתפים, מישראל ומהולנד, שבדיה, דנמרק יהיו חייבים להציג תעודת מחלים/מחוסן. האחריות על בדיקת התעודות ואכיפת תנאים אחרים תהיה של הנציגות הכלכלית והשותפים לפעילויות.

 

צור קשר עם:

איתן קופרשטוך

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל