נאום המלך וילם-אלכסנדר בפני הפרלמנט ההולנדי ביום 21 לספטמבר 2021

 

הולנד אינה שחקן יחיד. הולנד מושפעת מבעיות גלובליות. הולנד חייבת להיות חלק מרכזי במציאת פתרונות לבעיות גלובליות

נאום המלך הנהוג כל שנה ביום שלישי השלישי בחודש ספטמבר כפתיחה לדיוני הפרלמנט, נערך בשנת 2021 בתאריך 21 לספטמבר. המלך וילם נוהג כתמיד להציג את המציאות כפי שהיא. זו תכונה הולנדית אשר עלולה להיעלם עם עלייה ברמת החיים ושביעות הרצון מאיכות החיים ההולנדית מצד אחד וקוטביות הדיון הציבורי בהולנד והעולם מצד שני.

המלך הקדיש את נאומו השנתי בפתיחת דיוני הפרלמנט ההולנדי לבעיות והיתלבטויות בפניהן הולנד ניצבת. המלך טוען בצדק שהולנד ניצבת בפני בעיות פנימיות וגלובליות, אך הן קשורות אחת בשניה בדרך כלשהיא והפתרון הוא פתרון של שיתוף פעולה, אחווה בין אדם לזולת, עזרה הדדית ושת"פ גלובלי.

המלך ציין בדבריו שהזמן הנוכחי הוא "זמן מעבר". מאידך "כל זמן הוא זמן של מעבר", בכל רגע אדם רואה קביעות והמשכיות  ויש אנשים רבים, באופן מובן, שחווים את הזמן כתקופה של שינוי עצום ובלתי נמנע. זה מובן על רקע מגיפת הקורונה הגלובלית שכאן איתנו וממשיכה להשפיע מאוד על חיינו. זה מובן גם בגלל בעיות מקומיות כמו גישה לשוק הדיור, הצורך המקומי והגלובלי להפחתת פליטת חנקן, שוויון הזדמנויות בחינוך ובשוק העבודה והגנה וחיזוק שלטון החוק. מעל הכל, בגלל בעיות מקיפות כמו שינויי אקלים ושינוי יחסי הכוח העולמיים. הולנד כמדינת מעבר רגישה מאוד לכל שינוי גלובלי ביחסי הכוחות הכלכליים והצבאיים.

המלך ציין בנאומו שהתפתחויות בינלאומיות מרכזיות אולי מרגישות מופשטות ומרוחקות, אך הן אינן כאלו. רק בקיץ האחרון, שינויי האקלים פגעו קרוב לבית כאשר תוך כמה ימים דרמטיים ראו תושבי מחוז לימבורג בדרום מערב הולנד את בתיהם ועסקיהם שקועים במים בגלל בגשמים עזים. התפתחויות גיאופוליטיות הובאו הביתה עם התמונות מאפגניסטן. הולנד היתה מעורבת במשך 20 שנה באפגניסטן מתוך חזון של טיפוח יציבות וביטחון בינלאומיים, דמוקרטיה וזכויות אדם, והזדמנויות לכולם. כעת, שוב, עתיד לא בטוח מחכה לעם האפגני וברור לכולם שהסיפור לא נגמר. מי שנשאר מאחור עומד בפני גורל לא ברור. אירועים המתרחשים במרחק של חמשת אלפים קילומטרים מהולנד, מאיימים על הערכים ההולנדיים ועל הביטחון ההולנדי.

ההולנדים אנשים אינדבידואלים. הגיוני שאנשים יכולים לתהות מה המשמעות של כל ההתפתחויות הגלובליות על אורח החיים, הבטחון ועל העתיד של צאצאיהם. החשש וחוסר הוודאות הזה מתגברים על ידי הטון הקוטבי של הדיון הציבורי, ברמה הלאומית והבינלאומית כאחד. המצב עלול לגרום לאיבוד הסולידריות ובריחה מדיון אמיתי בבעיות מקומיות וגלובליות.

שוק הדיור הלוהט הוא דוגמה מצוינת לסוגיה מקומית בה נגע המלך. זו סוגיה שאינה ניתנת לפתרון בטווחי זמן קצרים. הולנד מנסה להנגיש בתים במחירים נוחים לכולם, ובמיוחד לקונים ולשוכרים לראשונה. הממשלה יחד עם רשויות עירוניות ומחוזיות, מפנה אמצעים פיננסיים לבנייה חדשה. הכוונה להגיע לבנייה של יותר מ -100,000 בתים חדשים. הממשלה תעמיד עוד סכום של מיליארד אירו כדי להבטיח שהבנייה תוכל להמשיך.

תחומי תשתיות, בינה מלאכותית ומימן ירוק גם הם הוזכרו על ידי המלך. קרן הצמיחה הלאומית ההולנדית מפנה כארבעה מיליארד אירו לפרויקטים בתחומים כמו תשתיות, בינה מלאכותית ומימן ירוק. יותר משבעה מיליארד אירו מיועדים לסיבוב שני של תמיכה בפרוייקטים אלו.

שמירת הטבע גם היא הוזכרה בנאום המלך עם איזכור התכנית לשימור משאבי טבע ומיגוון ביולוגי, צמצום פליטת חנקן לתקופה עד שנת 2030 תוך איזכור הפניית מימון רב לפרוייקטים בתחומים אלו.

המלך אינו מותיר את נושא המים מאחור. מים הוא עניין לאומי בהולנד. להגנה מפני הצפות יש עדיפות גבוהה ביותר. השיטפונות בלימבורג גרמו לבחינה מחדש של צעדים נחוצים וכיצד ניתן להאיץ אותם. שינויי האקלים והעלייה ברמת הים חמורים ורציניים בהרבה ממה שחזו בעבר. זה משפיע על הבטיחות והביטחון ההולנדי, הטבע וסביבת החיים ההולנדית. מאידך, זה גם נושא גלובלי שעלול להשפיע בנושאים כמו עוני גלובלי וזרימות הגירה עתידיות.

המלך לא הותיר ספק לחשיבות חוקי האקלים. הסכם האקלים וחוק האקלים סיפקו תנופה מרכזית להפחתת פליטת CO2 בהולנד. אך, מתברר שיש לזרז מאמצים. הולנד תפריש סכום של כמעט שבעה מיליארד אירו לצעדים משלימים לשם כך. דוגמא מעניינת היא הפיכת הבנייה והתעשייה לברי קיימא וכמובן עידוד המעבר לרכבים חשמליים.

ברמת האיחוד האירופי, מזכיר המלך שהולנד לחצה על העלאת היעד להפחתת CO2 עד שנת 2030 מ -49 ל -55%. בנוסף היא תומכת ביעד של נייטרליות אקלים עד שנת 2050, כפי שנקבע בהסכם האירופי הירוק. ברור שבשנים הקרובות יידרשו מאמצים נוספים להשגת יעדים מחמירים אלה. יחד עם זאת, מדיניות האקלים השאפתנית מציגה גם הזדמנויות כלכליות ביישום ושת"פ בינלאומי של מומחיות הולנדית בתחומי הטכנולוגיה בת קיימא ובטיחות נגד הצפות. אך, מעל לכל, ההזדמנות להשאיר לדורות הבאים מדינה בטוחה יותר, נקייה ויפה יותר.

המלך הזכיר בנאומו את הגישה הבינלאומית של הולנד. אבן יסוד היא החברות באיחוד האירופי וברית נאט"ו. המלך לא נמלט מאזכור בעיות של אסטרטגיות ביחס ליחסים עם סין ורוסיה, אך גם ביחסים עם ארצות הברית.

המלך מתייחס לסדרי העדיפויות הקשורים באיחוד האירופי וכוללים מדיניות התאוששות לאחר המגיפה, גישה משותפת לבעיות שינויי אקלים, מאמצים לשמור על שלטון החוק וראייה של האיחוד האירופי גם כקהילת ערכים. קהילת ערכים של מניעת אפלייה והדרה על רקע גיל, צבע עור, אמונות, אוריינטציה, מין או מוצא.

המלך לא נרתע מאזכור עליית הפשיעה והמלחמה בה. הפשע מכל סוג הולך וגדל יותר ויותר ובעקבותיו אכזריות ואלימות. המלך מציין שיש צורך בגישה בלתי מתפשרת, ארוכת טווח, רב-מסלולית, ויש צורך במימון נוסף למלחמה זו. צריך לתפוס את מנהיגי הארגונים, ולהחרים רווחים פליליים. כמו כן, יש להשקיע יותר במאבק בפשיעה ברשת ובחיזוק אבטחת הסייבר, מכיוון שאיומי הסייבר העולמיים גדלים בכל מיני דרכים.

 

ערך וכתב: איתן קופרשטוך

צור קשר עם:

איתן קופרשטוך

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל