הסערה הלוגיסטית המושלמת – הברקזיט והקורונה משבשים את שרשרת האספקה הבריטית

המשבר הנוכחי שבריטניה מתמודדת עמו הוא לא הקורונה.

אומנם בריטניה רק לאחרונה קיבלה החלטה לחסן בחיסון דחף את בני ה-50, ושיעורי ההדבקה בקורונה בבריטניה גבוהים באופן קבוע עם עליה מתונה יחסית של מקרי האשפוז בבתי החולים, אך זה לא מה שכרגע תופס כותרות בעיתונים.

המשבר הנוכחי הוא משהו יותר היסטורי – הברקזיט, או ליתר דיוק, השיבוש שבריטניה חווה בשרשרת האספקה שלה.

את ערב ראש השנה 2021 בריטניה חגגה בשמחה מהולה בעצב וחשש. הקורונה הטילה חללים רבים, בתי החולים עמדו על סף ספיקה, הכלכלה הייתה סגורה, ובריטניה נכנסה לדרך חדשה המנותקת מהאיחוד האירופי שבו בריטניה הייתה צריכה להחיל תהליכים חדשים כגון הטמעת רגולציה עצמאית על יבוא וניהול תהליכי מכס לרוב התוצרת הנכנסת לאי.

מאז ועד החודשים האחרונים בריטניה החלה אט-אט לצאת מהמרה השחורה. החלת פרויקט חיסונים אגרסיבי הורידה את רמת התחלואה ואפשרה לבתי החולים לחזור לפעילות שוטפת, פחות או יותר. הכלכלה החלה להיפתח וגל קניות שטף את המדינה באופן שהוריד חששות רבים של בכירי הכלכלה ממיתון ארוך, ובנוסף לכל, החורף הקר התחלף בקיץ חם שאפשרה לבריטים לצאת ל-staycations עם וייב מזרח תיכוני.

על-פניו הכול היה טוב והעתיד נראה אופטימי, אך משהו קטן העיב על היציאה מהמשבר – המחסור החמור שבריטניה חווה בנהגי משאיות.

ערב הברקזיט, עם הקשחת מתן אישורי עבודה לזרים וסגירת המשק הבריטי החל גל הגירה שקט של מהגרי עבודה אירופים מחוץ לבריטניה. פולנים, רומנים ובולגרים שעבדו וחיו בבריטניה במשך שנים קיבלו החלטה לחזור חזרה למדינותיהם. רבים מהם עבדו בעבודות כפיים כגון שוחטים במשחטות, עובדי חקלאות ונהגי משאיות.

פתאום, כאשר האופטימיות גואה והמשק חוזר לממדיו הטבעיים טרם המשבר, החלו להבין בבריטניה שמשהו חסר. ה”משהו” הזה הוא כ-100,000 עובדים שרק עכשיו מובנת החיוניות שלהם למשק.

ההשפעה של ההיעדרות של העובדים היא מידית וברורה. בסופר יש רק סוג אחד של סודה, או סוג אחד של תפוחים. לוקח למכולה לצאת מנמל Felixtowe שלוש שבועות לאחר השחרור מהמכס לא בגלל בדיקות מחמירות, אלא מכיוון שאין נהגים פנויים להוציא את המכולה.

כתוצאה מכך שכר נהגי המשאיות בכבדות (HGV) חווה עלייה משמעותית שלא נראה שנים. רשת ג’ון לואיס החליטה לתת 1,000 ליש”ט דמי חתימה לנהגים שעובדים אצלם והם החלו להכשיר נהגי משאיות חדשים. אנשים שעבדו בתעשיות שהצטמצמו משמעותית החלו לעשות הסבה – דיילי ודיילות קרקע ואוויר של מטוסים, עובדי מסעדות ואף טייסים החלו להוציא רישיון משאיות.

ברור שעוד צפויה דרך ארוכה עד שהמחסור בנהגים יתיישר, ולכן נוצרת הזדמנות לפתרונות טכנולוגיים שתאפשר לצמצם את הנזק. אומנם עדיין לא אושרו למשאיות להתקין מנגנונים לנהיגה אוטונומית אך פתרונות ליעול שרשראות אספקה קיימות מזה זמן, ובבריטניה יש לקוחות כגון רשתות ריטייל וחברות שליחויות שישמחו להכיר וליישם אותן.

אנו בנספחות המסחרית של משרד הכלכלה והתעשייה בלונדון נשמח לסייע לחברות ישראליות עם פתרונות רלוונטיים להתחבר ללקוחות או שותפים פוטנציאלים ועל ידי כך לסייע בצמצום משבר שרשרת האספקה בבריטניה.

צור קשר עם:

עופר פורר

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל