רוסיה: תחליפי היבוא בתחום ה-IT

כל מי שעובד עם רוסיה ובוודאי בתחומים כגון ציוד רפואי, סייבר, פינטק ועוד, בוודאי מכיר את חוקי תחליפי היבוא. אלו נחקקו ב-2015 כתגובה לסנקציות שהטיל המערב והבנה רוסית שהמדינה חייבת להיות מסוגלת לספק את כל צרכיה (ועל על הדרך לפתח תעשיות מקומיות חשובות). החוקים נכנסו לתוקף ב-2016 ומאוד בגדול אומרים שגוף ממשלתי, בבואו לרכוש פתרון בתחום ה-IT (בבלוג הזה אני אתמקד בתחום הנ”ל אם כי המגמה דומה גם בתחומים אחרים), מחויב להשתדל שזה יהיה מתוצרת מקומית.

ישנם חריגים. בגדול: 1. אם במאגר הרשמי של חברות מקומיות בתחומי התוכנה אין פיתרון לצורך של הגוף הרוכש. 2. אם הפיתרון לא עומד בדרישות הסף של המכרז. 3. הנקודה הזו היא פועל יוצא של הקודמות – אם התוכנה צריכה להתממשק עם תוכנות קיימות והמקומיות לא נותנות לכך מענה.

מאוחר יותר הצו הורחב כך שחברות מקומיות כוללות את כל מדינות האיחוד האירואסייתי (שכמובן מהוות מיעוט קטן ביותר).

במדינה אחרת, ההשפעה של חוקים כאלו הייתה עשויה להיות יותר מוגבלת אך יש לזכור שברוסיה מרבית החברות הגדולות הן ממשלתיות, במישרין או בעקיפין. לדו’, בין 10 החברות הגדולות ברוסיה, רק ב-2 אין שום אחוזי בעלות ממשלתית, כלומר כל חברה ישראלית שרוצה למכור לבנקים, לחברות תעשייה ועוד, ניצבת בפני מכשול שלא תמיד היא אף מודעת לו.

אם זאת, לא מעט חברות ישראליות כן מוכרות. זה יותר קל כאשר הפיתרון שלהן ייחודי אך גם בר ביצוע כאשר צריך להוכיח שהוא פשוט יותר טוב.

נכון ל-2019 עדיין ב-96% מהגופים הממשלתיים היו תוכנות שאינן במאגר ולמעשה התוכנות הרוסיות היוו רק 10% מרכש התוכנות הממשלתי וזאת למרות שלפי הצו המקורי, עד 2024 המספר אמור להגיע ל-90% כשב-2020 הוא היה אמור להגיע כבר ל-70% (גופים ממשלתיים) ו-50% (חברות ממשלתיות). בקצרה, ניתן לראות שלמרות שהחוקים נהיים מחמירים יותר ויותר (אך עם זאת לעתים נתפרים כך שיקלו על חברות מסוימות כגון יאנדקס ו-mail.ru שהמטות שלהן רשומים מחוץ לרוסיה), היישום רחוק מאוד מהציפייה והחוק המקורי.

זה אמנם נובע ממספר כשלים (תלות גדולה בתוכנות שנקנו בעבר, התמחות רוסית בתחומים ספציפים, למשל חוזקה של חברות האנטי וירוס וחולשה במסדי נתונים, ביחד עם העובדה שמעבר של ארגון לתוכנה חדשה הינו תהליך ארוך וקשה שמנהלי ה-IT לא ממהרים להיכנס לתוכו בפרט כשאיכות התחליף אינה ברורה) אך גם מצביע על כך שחרף החוקים שהולכים ומחריפים, האפשרות לכניסת חברות זרות וישראליות עדיין פתוחה לרווחה.

צור קשר עם:

יקיר דוידסון

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל