מה צפוי באיחוד האירופי עד סוף 2021

בריסל מתעוררת מתרדמת הקיץ ומוסדות האיחוד האירופי חוזרים לעבודה במרץ על מגוון רחב של יוזמות חקיקה, דירקטיבות ורגולציות בתחומים רבים אשר יש להן השפעה גם על הסחר של חברות ישראליות עם המדינות החברות באיחוד. להלן רשימה לא ממצה של התהליכים המרכזיים שצפויה בהם התקדמות בחודשים הקרובים ועד סוף שנת 2021:

 

Anti-Coercion Mechanism מכניזם למניעת מצבי כפייה: מדובר במכניזם שנועד לאפשר לנציבות האיחוד האירופי לנקוט בצעדים בתחום המסחר, השקעות או אמצעים מגבילים אחרים כלפי מדינה שלישית (שאינה חברה באיחוד האירופי) אשר בחרה לפעול ב”צעדים כופים” כלפי האיחוד או המדינות החברות בו. לטענת הנציבות של האיחוד האירופי, בשנים האחרונות נרשמה עליה במקרים של מדינות שלישיות המבקשות להתערב בעיצוב המדיניות של האיחוד האירופי ו/או המדינות החברות בו. צעדים אלו, לרבות האיום בשימוש בהם, יכולים להתהוות בצורה של חקיקה קיימת או אמצעים לא כתובים ועלולות להשפיע על כל תחום מדיניות.

הנציבות צפויה לאמץ את הנוסח הסופי של ההצעה שפורסמה עד ה-27 באוקטובר 2021. לאחר מכן יתחיל תהליך של מו”מ בנושא בין הפרלמנט האירופי למועצה האירופית לקראת אימוץ ההצעה לחקיקה סופית.

 

Circular Economy כלכלה מעגלית: קיימות מספר יוזמות במסגרת תוכנית הפעולה של כלכלה מעגלית אשר צפויות להתקדם בחודשים הקרובים. יוזמות אלו כוללות בחינת כללים בנושא משלוח של פסולת, דרישות אריזות ואריזות פסולת, מגבלות ריכוז של מזהמים אורגניים מתמשכים בפסולת, הצעת חקיקה להעצמת הצרכנים במעבר הירוק ובחינת דירקטיבת ה-ecodesign.

 

Consumer Agenda מדיניות הצרכנות האירופית: במסגרת מדיניות זו, מתקיימת התייעצות ציבורית בנוגע לדירקטיבה העוסקת בבטיחות מוצרים General Product Safety Directive (GPSD). מטרת הדירקטיבה היא עדכון הכללים הקיימים לטכנולוגיות חדשניות יותר ולהבטיח “רשת בטחון” עבור כל המוצרים. ניתן להגיש הערות בלינק זה עד ה-04.10.2021. לאחר מכן, יתקיים דיון בין מוסדות האיחוד האירופי על הטקסט הסופי ואימוץ החקיקה.

 

Digital Taxation מיסוי דיגיטלי: התוכנית ליצירת כללים חדשים למיסוי פעילות עסקית דיגיטלית ברמת האיחוד האירופי עשויה להתקדם בחודשים הקרובים. זה יהיה תלוי בהתפתחות המשא ומתן ברמת ה-OECD וה-G20 על ביסוס מס מינימום גלובלי.

 

אסטרטגיית Farm to Fork: הפרלמנט האירופי צפוי לאמץ את החלטתו על האסטרטגיה עד אוקטובר 2021. הדיונים בנושא צפויים להעניק לנו תובנה נוספת לגבי עתידה של מדיניות זו שנועדה ליצור מערכת חקלאית בת קיימא (מייצור לצריכה).

 

חבילת Fit for 55: מרכיב מרכזי זה בגרין דיל האירופי, הכולל את ההצעה למנגנון מיסוי פחמן בגבול (CBAM), ימשיך להיות נדון ברמה המוסדית בחודשים הקרובים. ההתייעצות הציבורית בנוגע ל-CBAM הוארך עד אוקטובר 2021. במסגרת האסטרטגיה, צפויה גם כגון רביזיה של חבילת האנרגיה השלישית לגז (Third Energy Package for Gas ) שנועדה להסדרת תחרותיות בשווקי הגז הלא-פחמניים.

 

Sustainable Corporate Governance ממשל תאגידי בר-קיימא: היוזמה לחקיקה בנושא זה נועדה להתאים את מסגרת הרגולציה של האיחוד האירופי בנושא דיני חברות וממשל תאגידי ולאפשר לחברות להתמקד ביצירת ערך בר קיימא לטווח ארוך. לאחר שהסתיימה ההתייעצות הציבורית בנושא בסוף פברואר 2021, הנציבות האירופית צפויה לאמץ את ההצעה בחודשים הקרובים.

 

משא ומתן על הסכם סחר חופשי עם אוסטרליה: בחודש יוני האחרון התקיים סבב הדיונים ה-11 במסגרת המו”מ על הסכם האס”ח בין הגוש לאוסטרליה ובו היתה התקדמות ברוב הפרקים ואף הגיעו להסכמה על נוסח פרק השירותים המקצועיים (Professional Services). הסבב הבא צפוי להתקיים באוקטובר 2021.

 

פוקוס על נושאים דיגיטליים: כחלק מהדגשים של הנשיאות הסלובנית במחצית השניה של 2021, יתקיים כנס בנושא Cybersecurity ב-2-3 בספטמבר 2021 וכנס בנושא בינה מלאכותית (AI) ב-14-15 בספטמבר 2021.

 

צור קשר עם:

נטע בר-אל

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל