רוחות של שינוי

עם סיומו של הקיץ (שלמען האמת, הסתיים פה בברלין כבר בתחילת אוגוסט), וריח הגשם הנישא באויר, יש תחושה שדברים משתנים ואירועים מרגשים בפתח..

בפוסט זה אסקור בפניכם בקצרה את המתרחש בגרמניה בימים אלה, לאן פנינו מועדות (מבחינת אירועים, בחודשים הקרובים) ונקנח, איך לא, בעדכוני קורונה.

הבחירות בגרמניה – בתמצית

בעוד פחות מחודש (ב-26/9) העם הגרמני ייגש לקלפי בהמוניו להצביע למועמד/ת המועדף עליו לראשות המדינה (הקנצלריה) ובכך תגיע לסיומה כהונתה של הקנצלרית אנגלה מרקל שנמשכה קרוב ל-16 שנים. בעקרון, ישנן למעלה מ-40 מפלגות המתמודדות בבחירות הללו אבל בפועל, בגלל שאחוז החסימה בגרמניה הינו יחסית גבוה (ועומד על 5%), רק כ-6 מפלגות צפויות להיבחר לפרלמנט.

המפלגות המובילות (מבחינת הסיכוי לזכות בראשות המדינה) הן:

  1. ה-CDU (מפלגת האיחוד הנוצרי הדמוקרטי השמרנית, מפלגתה של הקנצלרית מרקל) – המועמד מטעמה הוא ארמין לאשט. למפלגה זו ישנה “מפלגה אחות בבוואריה” ה-CSU.
  2. ה-SPD (האיחוד הנוצרי דמוקרטי, הסוציאל דמוקרטים) – המועמד מטעמה הוא אולף שולץ (מי שמכהן כיום כשר האוצר). מפלגה זו שמה דגש על הורדת מחירי הדיור, שמירה על האקלים והעלאת שכר המינימום (כחלק מזכויות העובדים).
  3. הירוקים – המועמדת מטעמם היא אנגלה ברבוק שיחד עם מפלגתה שמים דגש על נושא ההתחממות הגלובאלית ותחום האנרגיה ומעוניינים להוביל שינויים דרסטיים באופי החיים בגרמניה.

לצידן, יש את מפלגת ה-FDP (המפלגה הליברלית) – בראשות כריסטיאן לינדנר – מפלגה שאינה מובילה מבחינת האפשרות לרשת את הקנצלריה אבל כן מקווה להוות את לשון המאזניים של הממשלה הבאה. המפלגה מאמינה בשוק חופשי, ועד לעידן מרקל נחשבה לבעלת ברית נאמנה של השמרנים.

כאמור, אנחנו כחודש לפני הבחירות וכעת זה ה-money time. אתמול (ראשון בערב) התקיים העימות הטלויזיוני הראשון בין שלושת המועמדים לראשות המדינה, כאשר זו נחשבת לפעם הראשונה שמתקיים עימות משולש (כלומר בין 3 מועמדים מובילים). העימות הצביע על חילוקי דעת ביחס לנושאים רבים ובהם משבר האקלים, הקורונה והמתרחש באפגניסטן. וגם הבוקר, נראה שאין הכרעה מובהקת למי מהמועמדים וכל האפשרויות פתוחות. כל אחת מהמפלגות המובילות מביאה איתה קווי יסוד ויעדים שונים ולכן יהיה מעניין לראות איזו קואליציה תורכב לבסוף וכיצד הדבר ישפיע על גרמניה כולה ועל הכלכלה הגרמנית בפרט.

הפעילויות שלנו בחודשים הקרובים

בתחילת יוני השתתפנו בפעילות היברדית שהתקיימה במקלנבורג פורפומרן שהייתה הסנונית הראשונה למפגשים פיזיים, בהם לקחנו חלק השנה. מאז ועד היום, לאט לאט, עולה מספר המפגשים הפיזיים שאנו מקיימים ואנו מקווים שמגמה חיובית זו תישמר ואף תיגבר. כך, בחודש אוקטובר, מיד לאחר החגים, אנו צפויים לקחת חלק בתערוכת אנוגה, תערוכת המזון הגדולה שתתקיים בקלן בין 9-13/10. מיד לאחריה ובסמוך לה, יתקיימו אירועים נוספים עליהם הרחבנו ועוד נרחיב בהמשך כמו תערוכת אינטרסולר (המתמקדת בתחום האנרגיה), כנס ITS העולמי שיתקיים השנה בהמבורג ועוד.

גם בנובמבר אנו צפויים לקיים פעילויות פיזיות בגרמניה, תחת המגבלות המקומיות, ובהן אירוע סייבר עם חברות מיטלשטנד, אירוע מדיקה – אירוע הציוד הרפואי הגדול ביבשת שיתקיים באמצע חודש נובמבר, עם ביתן לאומי בו יציגו למעלה מ-40 חברות ישראליות, ועוד.

אנו נמשיך ונפרסם הזדמנויות עסקיות עבורכם גם בבלוג זה וגם בלינקדאין שלנו, בו אנו מפרסמים הזדמנויות על בסיס שבועי, ואנו מזמינים אתכם לבחון את ההזדמנויות הללו ולפנות אלינו לפרטים וסיוע במקרים הרלוונטיים. מרבית הפעילויות יתקיימו פיזית, אך ברובן יש אפשרות לקחת חלק גם באופן וירטואלי – ולכן גם אם אינכם יכולים להגיע פיזית לגרמניה – כדאי לכם לבחון את האפשרויות העומדות לרשותכם ולהיעזר בנו לכל דבר ועניין.

לצד הפעילויות השונות שיתקיימו בגרמניה אנו נמשיך ונפעל להנגשת מידע והזדמנויות עסקיות גם באופן וירטואלי כאשר הוובינר הבא שנקיים יתמקד ברגולציה והתקינה שחברות ישראליות צריכות לעמוד בהן בעת שהן פותחות עסק בגרמניה. פרטים נוספים יפורסמו בקרוב.

ולקינוח – מצב הקורונה בגרמניה

בשבועות האחרונים, ובדומה לשאר העולם, נתוני התחלואה בגרמניה מצביעים על עליה במספר החולים בגרמניה כולה. לצד זאת, גם מספר המחוסנים עולה בהדרגה ומתקיים שיח בנוגע לאפשרות לקבל את מנת החיסון השלישית (ה”בוסטר”) בעתיד הקרוב. לצד נתונים אלה, וסיווג מדינות כ”כתומות” וכ”אדומות” (סיווג שמתעדכן אחת לשבוע, בימי שישי, ע”י מכון רוברט קוך, וכן ע”י האיחוד האירופי מידי תקופה) – בפועל, ההגבלות שניתנו בתחילת יוני עומדות בעינן והמצב בגרמניה, ובברלין בפרט, הוא שהחיים מתנהלים בשגרת הקורונה החדשה שמונהגת במדינה מזה מספר חודשים וכרגע אין החמרות בתנאים.

ומה המדיניות כלפי ישראל?

האיחוד האירופי החליט הערב להוציא את ישראל מרשימת המדינות הירוקות, כאשר משמעות הדבר היא שמדינות האיחוד יכולות להחליט בעצמן כיצד הן מפרשות המלצה זו. כרגע, ועד שנדע כיצד המלצה זו משפיעה על גרמניה (אם בכלל שכן גרמניה סיווגה את ישראל כ”כתומה” כבר לפני מספר שבועות) – המדיניות היא כזו: מי שאינו מחוסן ומעוניין להיכנס לגרמניה – יכול לעשות כן אך הוא יידרש בבידוד עם הגעתו. לאחר 10 ימי בידוד, ובכפוף לבדיקת קורונה – יוכל לצאת מהבידוד. באשר למחוסנים – הם יכולים להיכנס למדינה ללא בידוד אם עברו 14 ימים מאז שקיבלו את מנת החיסון השניה.

אם אתם מתכננים להגיע לגרמניה – חשוב לקחת בחשבון את מדיניות ממשלת ישראל בעת החזרה (בכל הנוגע לבדיקת PCR, בידוד וכדו’).

החלטתם להגיע לגרמניה לקיים נסיעת עסקים? עדכנו אותנו מבעוד מועד ואנו ננסה לסייע לכם להפיק את המיטב מהביקור.

לסיום, ובפרוס השנה החדשה אנו מאחלים לכם ולמשפחותיכם שתהיה שנה טובה ומתוקה, עם בריאות טובה לכולם ומפגשים (עסקיים) לרוב! 

צור קשר עם:

אסתר אליאס

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל