רוסיה שוברת שיאים (?)

בניגוד לאולימפיאדה שהותירה טעם מר בפי הרוסים (מבחינת התוצאות ומהבחינה הפוליטית באירוע שאמור להיות חף משיקולים זרים: הופעה שלא תחת דגל המדינה, שיפוט עוין לראייתם וכו’), הכלכלה הרוסית דווקא שוברת שיאים. הרבעון השני של 2021 הראה את הצמיחה הגדולה ביותר מאז שנת 2000 לרבעון אחד.

הגידול ברבעון היה של 10.3% ובהתאם גם הצפי לגידול הכולל השנה הועלה. לכאורה זה מצביע על יציאה מהמשבר הכלכלי, במיוחד לאור העובדה שחוץ מגידול בתעשיות הזיקוק (הגיוני לאור המכה שקיבלו ב-2020) ובתחבורה, הגידול המשמעותי ביותר היה במסחר. אנשים חזרו לצרוך הרבה.

עם זאת, מומחים רבים צופים שקצב הגידול יפחת משמעותית כבר ברבעון הקרוב, שכן התיקון המשמעותי כבר התרחש, הקורונה ברוסיה עדיין מאוד מורגשת, בשל התפשטות זן הדלתא ובשל הימנעות מצעדי מנע חריפים מסיבות פוליטיות ובעיקר כלכליות. הצעד הכי חריף במוסקבה בחודשים האחרונים היה ניסיון לאמץ מעין תו ירוק (כניסה למסעדות ואירועי תרבות רק בסריקת קוד QR שמעיד שהאדם מחוסן/ מחלים). הצעד בוטל במהרה שכן ענף המסעדנות היה על סף פשיטת רגל. יש לציין כי לאחר חודשים ארוכים של פרסום לא אפקטיבי, זה היה בין הצעדים שכן הגבירו מאוד את ההתחסנות במוסקבה.

לסיכום, הכלכלה הרוסית מתאוששת ומהר אך אל לנו לצפות שנראה איזו קפיצה כלכלית מעבר לחזרה לרמות שטרום הקורונה. עם זאת, ההתאוששות מביאה איתה תקציבים ורצון להשקיע ולשפר וכאן יש מקום לחברות ישראליות שמציגות פתרונות שיביאו עמם גידול עתידי בהכנסות והרווחים.

צור קשר עם:

יקיר דוידסון

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל