זה פוסט פרידה/ סיום וסיכום שליחות בספרד ליאת שחם

חברים יקרים,

4 שנים של כהונה כנספחת הכלכלית בספרד באות כעת לידי סיום. אלה היו שנים מהנות מאוד ברובן, מלחיצות במיעוטן, ומאתגרות ומרתקות לכל ארכן.

הנשיא ריבלין, פלורנטינו פרז, יו”ר ריאל מדריד, בלווית כל הנציגים מישראל באצטדיון ה”ברנאבאו”, נוב’ 2017

ספט’ 2017 – תחילת השליחות אופיינה באינטנסיביות רבה. הגעתי בספטמבר 2017 ותוך חודש ארגנו מאפס פעילות גדולה עם משלחת נכנסת (יום ישראל ב-South Summit יחד עם OurCrowd). תוך חודשיים היה ביקור של הנשיא ריבלין עם משלחת רשמית ומשלחת עסקית. הביקור הוגדר כ-“Visita de Estado”, ביקור רם דרג במיוחד, באירוח אישי של המלך והמלכה ובשלל כללי טקס ואתגרים לוגיסטיים. בפברואר 2018 התקיים MWC בברצלונה “על מלא”, עם כ-70 חברות, עשרות קציני סחר בכל העולם, ביקורי בכירים –מנכ”ל משרד הכלכלה, המדען הראשי ועוד.

בארוחת הערב המלכותית בביקור הנשיא ריבלין נוב’ 17′. מימין לשמאל: רמזי גבאי, נשיא מכון היצוא, אני, שרגא ברוש- נשיא התאחדות התעשיינים, מירה רצאבי- לשכת הנשיא, סבין סגל- סמנכ”לית קש”ח במכון היצוא, ח”כ רויטל סוויד

ב-MWC 2018 גם התוודענו ליחידת החדשנות של בארסה, מועדון הספורט המפואר. הקשר הוביל לגיבוש פעילות חלומית בבארסה במאי 2018,עם משלחת חברות ישראליות, בדגש על תזונה, בריאות ואימון ספורטאים. 7 החברות הציגו בפני התזונאית, הרופא ואחראי אימוני הכושר הראשיים של המועדון. זו הייתה הפעם הראשונה ואולי אף היחידה שמשלחת חברות הגיעה להציג מול הגורמים הללו. בעקבות הפעילות, אחת החברות במשלחת, Sonicbone Medical, קיימה מחקר אקדמי מוצלח עם רופאי המועדון אודות בדיקות התפתחות לילדים ספורטאים ללא קרינה.

ה-משלחת לבארסה, בקאמפ נאו מאי 2018

קיץ 2018 היה עמוס באופן מפתיע. במהלכו הוזמנתי לביקור רישמי באיים הקנריים. שמנו שם הולך לפנינו בעולמות החדשנות. היה ועודנו קיים רצון עז לשתף פעולה. הביקור ותחילת הקשר הולידו ב-2019 “כוח משימה איים קנריים-ישראל” שבחן באופן מעמיק למשך שנה את אפשרויות השת”פ בין הצדדים והגיע למסקנות חיוביות במיוחד ולהמלצות אופרטיביות. לצערנו, שינויים פוליטיים ואז הקורונה, עיכבו את פרסום מסקנות הדו”ח. הוא אמור להתפרסם בימים אלה ממש.

במהלך אותו קיץ התוודעתי גם לתחרות סטארטאפים חדשה ויחידה במינה של ארגון התיירות העולמי של האו”ם, ה-UNWTO, שמקום מושבו במדריד. החלטתי שזו הזדמנות טובה להתחיל ולעסוק בתחום הטכנולוגיות לתיירות, בהיותו סקטור אסטרטגי בספרד, שהינה אחת המדינות המתויירות ביותר בעולם. יזמתי חיבורים הן עם הארגון והן עם החברות המסחריות שהיו מעורבות בתחרות. כתוצאה מכך הגיע לארץ מנכ”ל חברת הייעוץ דאז של התחרות, Barrabes.biz. הוא קיים בארץ סמינר מול סטארטאפים מהתחום, והשאר היסטוריה. במה שהפכה להיות אחת הפעילויות האפקטיביות ביותר שלנו – הגיעו לאירוע חצי הגמר בהונגריה 5 חברות ישראליות ולגמר 4 חברות ישראליות. הסגנית הראשונה בתחרות, Pruvo , והמנצחת Refundit, היו ישראליות. במעמד הגמר הכרנו ל-Refundit את ענקית ה-IT בתחום התיירות, אמדאוס, מה שהביא להשקעה אסטרטגית בחברה. בנוסף, כל הפיינליסטיות קיבלו כרטיס טיסה חינם לתערוכת התיירות החשובה FITUR בינואר 2019. בעקבות זאת, חברנו באופן תקדימי וייחודי למשרד התיירות הישראלי, “צבענו” שטח קטן בביתן הישראלי המכובד שלהם לסטארטאפים, והבאנו לנוכחות של 7 סטארטאפי טכנולוגיות ישראליים באירוע.

באמצע אוקטובר 2018 קיימנו פעילות סייבר מאוד מושקעת עם חברות ישראליות, במסגרתה ביקרנו בבנקים BBVA, סבאדל וLa Caixa. חודש לאחר מכן, הגיעה משלחת של ראשי צוות הסייבר של בנק BBVA לישראל לביקור המשך סביב אירוע HLS & Cyber של מכון היצוא. 2 הפעילויות הובילו לעסקה אסטרטגית עם חברת “דמיסטו”, הישג לא מבוטל ובמהירות רבה.

המשלחת הישראלית ויאקו ונטורה עם צוות ניהול הסייבר של BBVA, אוק’ 2018

בספרד ובמדריד במיוחד התפתח אקו-סיסטם מעניין בנושאי תחבורה חכמה, בדגש על הרכב השיתופי. חלק מהסיבות הוא הימצאותן של צבר חברות תשתיות מהגדולות בעולם בספרד, אשר החלו לעשות דיברסיפיקציה לכיוון התחום, ועוד חלק קשור למתן תמריצים ממשלתיים, עירוניים ואירופאיים לתחבורה ירוקה ושיתופית. הודות לקשרים הטובים שלנו עם Barrabes, התחברנו להאב החדשנות שלהם Madrid in Motion, בשיתוף עיריית מדריד. ביוני 2019 התקיים “יום ישראל” בהאב וחברות ישראליות הציגו בפני 9 תאגידים וגורמי עירייה חברי ההאב.

בספטמבר 2019 שיתפנו פעולה עם ארגון החדשנות במזון Eatable Adventures ועם איגוד חברות הריטייל AECOC וסייענו למשלחת חשובה של מנהלי חדשנות במזון לבקר ב-Foodtech IL ובחברות מעניינות במיוחד בתחום. הידעתם? ישראל נחשבת לאחת המובילות העולמיות בפודטק.

בפברואר 2020, ערב משבר הקורונה, סביב אירוע Ourcrowd השנתי, הספקנו לקחת את נציגי ריאל מדריד לסיור בחברות טכנולוגיות ספורט ישראליות. הביקור התקדימי הניב שיתוף פעולה בין המועדון לחברת WSC שהתמקד בדיגיטציה של הארכיון של המועדון, ויצירת סרטונים ויראליים באמצעות בינה מלאכותית.

בביקור ריאל מדריד בישראל, עם נציגי המועדון ונועה אברהמי ממכון היצוא

הקורונה תפסה את ספרד לא מוכנה ושאננה.

מדריד וברצלונה ספגו מכה קשה במיוחד. במדריד נערכו הפגנות ענק המוניות ומשחקי ספורט בתפוסה מלאה, כשבצפון איטליה כבר ברחו מהבתים. ב-12/3 נסגרה השגרירות עקב גילוי חולים בקורונה בקירבה. לאט לאט הסתבר שכמעט כל עובדי השגרירות, ששוכנת במקום קטן וצפוף, נדבקו. ב-15/3 הוכרז מצב חירום לאומי. במסגרתו היה ניתן לצאת מהבית רק לרכישת מזון ותרופות, ולמקרי חירום. מצב זה נמשך עד סוף יוני 2020. בתחילת המגיפה לא הייתה אספקה של בדיקות PCR כך שלא היה ידוע בבירור מי חולה בקורונה ומי לא. קיווינו שזה לא יחריף ושזה יעבור.

גם כאשר חזרנו לקו הבריאות המדינה הייתה מושבתת. הייתה אוירה של פחד ומוות. עשרות אלפים מתו בגל הראשון בספרד. המשק בספרד היה משותק בכל התקופה זו. המדינה הייתה בשוק. גם מי שעבד רשמית בספרד מרחוק לא קידם דברים שבשגרה, אלא רק טיפל ב”מצב”. אנחנו סייענו אז לחיבור קריטי בין ממשלת ספרד ל-Wavelength, חברה ישראלית שמכרה תרופה הקשורה לפרוטוקול הטיפול בקורונה בספרד.

כמו-כן, עקב ביטול של כנס חשוב בתחום הרכבות במדריד, קיימנו בתוך מצב החירום פעילות אסטרטגית וחשובה של הצגת פרויקט “הקו הכחול” של הרכבת הקלה בירושלים לחברות תשתית ספרדיות, בשיתוף עם מינהלת הפרויקט, איגוד חברות הרכבות MAFEX ואיגוד חברות התשתיות הספרדי SEOPAN. הכוונה הייתה שהחברות הספרדיות יחברו לחברות תשתית ישראליות וייגשו לפרויקט יחד. בפעילות המשך הפקנו “speed dating” וירטואלי בין חברות התשתית הישראליות לספרדיות. לצערנו בסופו של דבר לא התמודדו חברות ספרדיות בפרויקט, אך נזרעו הזרעים לכניסה של חברות אלה לפעילות בארץ בעתיד.

מימין לשמאל: עמית בלוגובסקי וזוהר צולר מהרק”ל, מנכ”ל MAFEX, ראש SEOPAN, ליאת שחם וורוניקה לורך

בסוף יוני הסתיים מצב החירום. הספרדים ניצלו זאת כדי לצאת סוף סוף מהבית, לחופשת הקיץ. החל מספטמבר 2020 הצלחנו לקיים עבודה “כרגיל”. כל הפגישות והפעילויות הפכו לווירטואליות.

בין הפעילויות הייחודיות שקיימנו מאז היו:

  • ספט’ 2020: סמינר “פתרונות ישראליים לתיירות בעתות קורונה” עם ארגון ה-UNWTO.
  • נוב’ 2020: אירוע צד ישראלי – ספרדי בתחום טכנולוגיות הבניה בתוך הכנס הווירטואלי Constech & Proptech Tel-Aviv . לאירוע המרכזי אף הבאנו את הדובר הראשי: דויד קוץ’, סמנכ”ל החדשנות של קבוצת הבניה ACS.
  • מרץ, יולי 2021: פעילויות מציאת שותפים להגשות ל-Horizon Europe בתחומי חומרי הבניה והאנרגיה בשיתוף איגוד הבניה ורשות החדשנות.
  • יוני, יולי 2021: פעילויות של טכנולוגיות IT לריטייל עם מותגי האופנה המובילים מנגו ו-Desigual

היו גם מאות חברות שפנו אלינו וסייענו להם להיכנס לשוק הספרדי ולפעול בו.

וזהו. תם אך לא נשלם. עכשיו תורה של נועה היינמן, הנספחת הנכנסת, לקחת את המושכות ולהמשיך בעשייה.

תודה רבה למכון הייצוא, שהיה שותף מלא במרבית הפעילויות המצוינות כאן, והביא את ההזדמנויות המדוברות לידיעת החברות הישראליות. תודה ענקית לליאורה הדר, מנהלת דסק אירופה 2, ולכל ראשי הענפים שסייעו: שרה-אן, טל ועינב. וכמובן לא לשכוח את אנשי הצוות שלי לאורך השנים: יאקו, ננסי, ונסה, ורוניקה, איניאקי ומריה, שבלעדיהם כל העשייה הענקית הזו לא היתה קורית.

היה לי לכבוד לתת לחברות הישראליות שירות ולתרום את חלקי הקטן לצמיחת המשק הישראלי. אני לוקחת הפסקה משירות המדינה ויוצאת לשנת שבתון. המעוניינים יכולים ליצור איתי קשר ב-liat_shaham@hotmail.com.

בהצלחה נועה, ולהתראות.

צור קשר עם:

ליאת שחם

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל