כמה תובנות על נטוורקינג ופיתוח עסקי בצרפת בעידן ה(פוסט?) קובידכשכתבתי בסוף אפריל על העולם של הנטוורקינג העסקי בצרפת לפני ואחרי משבר הקורונה, הייתי אולי קצת אופטימי מדי כשהשתמשתי בכותרת ״נטוורקינג בעידן הפוסט קוביד בצרפת״.  אבל גם אם הקורונה עדיין לא ממש מאחורינו כפי שקיוינו,  כדאי לשים לב לשינויים בדרך שבה עושים עסקים בצרפת, ובערוצים החדשים להגיע לחברות הצרפתיות הגדולות.

אני מסכם בימים אלה את השליחות שלי לאחר 4 שנים בצרפת, ויכול להעיד על השינוי הזה, שהוא די דרמטי לכל מי שמנסה לעשות פיתוח עסקי בצרפת. אמנם התרבות העסקית הצרפתית עדיין שמרנית וסגורה יחסית, ועדיין המעגלים החברתיים-עסקיים קשים למי שמגיע מבחוץ, אבל יש פתיחות חדשה שניכרת היטב לרעיונות ולאנשים מבחוץ. יש גם הבנה טובה יותר של ההכרח שבפתיחות כזו, ויש משהו שהוא לא לגמרי טריביאלי בצרפת: יותר מיקוד ויותר פרגמטיות ופחות טקסים וקודים חברתיים-עסקיים מורכבים. אפרט כאן כמה תובנות ועצות פרקטיות.

 

פרגמטיות ומיקוד

אחד הדברים שנראה שהמשבר יצר בצרפת הוא סנטימנט עסקי ענייני וממוקד יותר, מן אוירת דחיפות ששמה דגש על מציאת הפתרונות הרלוונטיים ביותר לצרכים ולבעיות, גם כשהם מגיעים מבחוץ. זה אומר שאם יש לכם משהו מעניין להציע, משהו נחוץ, משהו שמציע פיתרון אמיתי ומקורי לבעיה שהם מתמודדים איתה, יש סיכוי גדול יותר שיראו אתכם ויקשיבו לכם. וזה לא היה טריביאלי קודם לכן, וצריך לנצל את זה.

זה אומר כמובן גם שהצרפתים מודעים יותר למה שקורה בעולם וגם למתחרים שלכם.  אם יש לכם משהו מעניין להציע יש מקום גדול מאי פעם לקבל את תשומת הלב שאתם מחפשים. אבל אם לא, הסיכוי שלכם לקבל תשובות ולהשיג פגישות יהיה נמוך כתמיד.

 

פניה ישירה או עקיפה?

פניה ״קרה״ ישירה למנהל צרפתי שאתם לא מכירים היא אחד הדברים היותר מאתגרים בתרבות העסקית הצרפתית. כבר ציינתי כאן שהתעלמות ממייל שנשלח למנהל בחברה צרפתית היא חלק ממה שמקובל בעולם העסקי הלחוץ של פריז. מסיבה זו תמיד עדיף להגיע לאנשי המטרה שלכם דרך מישהו שמכיר מישהו. אבל גם זה משתנה, ואני שומע על יותר ויותר סיפורים של קשרים שנוצרו גם לאחר פניה קרה, ממש משום מקום. זה כמעט תמיד קרה כשההצעה מהצד הישראלי ענתה לצורך קיים בצד הצרפתי.

איך לזהות את אנשי הקשר הרוולנטיים לכם? אם אתם מבינים מי חברות המטרה שלכם תוכלו להיעזר בלינקדאין כדי לברר מי האיש הנכון לטרגט. החברות הצרפתיות גדולות מאוד, ולעיתים קרובות קשה (גם לעובדי החברות עצמם) להבין את ההמבנה הארגוני ואת הכפיפיות בתוך החברה. דברו איתנו, אנחנו בנספחות נסייע לכם בזיהוי המטרות הרלוונטיות, וגם בדרך להגיע אליהם.

דרך אחרת לזהות אנשים רלוונטיים היא באמצעות השתתפות בכנסים וירטואליים, שמתקיימים היום למכביר, או עיון בסדר היום של כנסים עתידיים או כנסים שכבר התקיימו.

 

שיחות וידאו מהבית

אנשי העסקים הצרפתים שנזהרו תמיד מלהכניס את העבודה הביתה רגילים כעת לנהל שיחות וידאו עם מצלמה פתוחה ישירות מביתם. אם הפניה שלכם ממוקדת ומדברת לתחום שבו יש לחברה הצרפתית צורך, יש סיכוי גדול מאי פעם שתקבלו הזדמנות לתת פיץ׳ בפני אנשי החדשנות או אנשים מיחידות עסקיות שונות. בנספחות הכלכלית עזרנו בשנה האחרונה לעשרות חברות ישראליות לקבוע פגישות כאלה.

 

השתתפות באירועים און ליין

כשהדרכים הישירות שהוזכרו למעלה לא עובדות,  יש דרכים פחות ישירות לעשות נטוורקינג בעולם הוירטואלי. אחת המעניינות היא דרך השתתפות בוירטואליים שונים שמתקיימים בהמוניהם, חלקם פתוחים וחלקם בתשלום. כנסים, וובינרים, פיצ׳ים מכל הסוגים והמינים. רבים מהם פתוחים ללא תשלום, וברובם יש אפשרויות שונות לתקשר עם המשתתפים. בחלק מהאירועים האלה יש גם אפשרויות לנטוורקינג, לעיתים בסיסי למדי במסגרת הצ׳אט או השאלות והתשובות הכתובות, ולעתים בעמצאים משוכללים יותר.

אם אתם לא דוברים צרפתית היצע האירועים הרלוונטיים בצרפת יהיה כמובן מוגבל הרבה יותר. יש כל מני דרכים לחפש אירועים, אני ממליץ להתחיל מזיהוי הכנס הענפי המרכזי של הענף, למשל בתחום הסייבר הכנס המרכזי הוא FIC , שמפיק במקביל לכנס מועדון וריטואלי חינמי שנפגש אחת לחודש כדי לשמוע דובר מעניין.

צרו אירוע משלכם

דרך אחרת היא ליצור אירוע משלכם, ולהזמין את קהל המטרה הרחב שזיהיתם. בעידן הנוכחי זה קל וזול מאוד לעשות אירועים מקוונים, אבל הרבה יותר קשה להביא אליהם קהל מטרה איכותי ורלוונטי.

בשיווק אירוע מקוון שאתם עורכים בעצמכם, שימו לב לחשיבות הגדולה שיש בצרפת לכלי השיווק הויזואליים שתשמשו בהם כדי לקדם את האירוע. האסתיטיקה חשובה מאוד בתרבות הצרפתית. אם אתם מתכוונים לשלוח הזמנות, הדברים צריכים להיראות ולהישמע כמו שצריך. חומרי השיווק שלכם – ההזמנה לאירועים, החתימה שלכם במייל, ה one pager, האתר שלכם –  הם כרטיס ביקור שחשוב היום פי כמה.

Don’t oversell!

בכל מקרה ובכל שיחה ישירה או עקיפה עם נציג של חברה צרפתית, המסר עצמו צריך להיות עקבי, בדוק, ומאוד אמין. זו טעות לעשות ״אוברסל״ בצרפת, בעיקר עם החברות הגדולות. חשוב לבוא עם נתונים בדוקים. אתם עשויים לקבל קרדיט אם תהיו גלויים לא רק בנקודות החוזק של המוצר שלכם אלא גם בחולשות.

צור קשר עם:

ירון שרטר

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל