סימולטניות היברידית: הדרך החדשה לעשיית עסקים

המשלחת הכלכלית לרומניה ולאוקראינה כבר התנסתה לא פעם בשורה ארוכה של פעילויות בלוחות זמנים שנדמו בלתי אפשריים. אולם, חודש יולי 2021 הוכיח כי המרחב הקיברנטי שכלל את יכולות המולטי-טאסקינג של המשלחת לבלי הכר. כך, בוצעו בו זמנית ביום חמישי האחרון (29.7.2021) שתי משלחות היברידיות ומפגשי B2B, B2C ו-B2G בתחומי הערים החכמות והדנטל עם מוקדי שידור בבוקרשט, קלוז’, קייב וישראל. ככלות הכל, מה עוד ניתן לעשות כאשר שתי הזדמנויות עסקיות משמעותיות ומיידיות מציגות עצמן בה בעת?

חודשי יולי ואוגוסט באירופה נוטים להיות מאופיינים בתודעת חופשה מתמשכת ובהלך רוח מנומנם משהו. כלל אצבע ידוע הוא שזו העת לביסוס תשתית אסטרטגית, עריכת ניתוחים סקטוריאליים, פיתוח עסקי מעמיק והידוק קשרים בינאישיים במדינות היעד. זאת, כיוון שהדיפלומטיה הכלכלית והפעילות העסקית לעולם אינן נחות. הן רק משנות צורתן. אולם, נדמה כי מגפת הקורונה ואקורדיון המגבלות שנלווה לה ביבשת ערערו במידת מה הנחות יסוד אלה. הכמיהה לשוב ולהיפגש פנים אל פנים עם התקדמות תהליכי חיסון הציבור יצרה אירועי רישות במגוון תחומים במועדים שנחשבו עד עתה ל-“Big No No”. ועם השיח מגיעים סיעור המוחות והרעיונות החדשים לשיתופי פעולה.

כנספחות הכלכלית המתווה ומובילה את היחסים הכלכליים והמסחריים בין ישראל לבין רומניה, אנו עוסקים כל העת באיתור הזדמנויות עבור היצוא הישראלי. המטרה שלנו אינה רק להגדיל את היקף היצוא הישראלי לשווקי היעד המצויים בתחומי אחריותנו, אלא גם לגוונו. משכך, חשוב לנו לפתוח את הדלת לחברות ישראליות העושות את צעדיהן הראשונים בזירה הבינלאומית לצד סיוע מתמשך ואיכותי ליצואניות מנוסות שבאמתחתן רפרטואר הצלחות מרשים. הדרך בה בחרנו לעשות כן היא תולדה של הליך תכנון מדוקדק ומחושב המחייב גמישות ותגובתיות מהירה להתפתחויות בזירה הכלכלית והמדינית. אנו עושים כן מתוך היכרות קרובה עם התרבות העסקית במזרח אירופה וכללי ה”עשה ואל תעשה” הבלתי כתובים שבה.

דוגמה לעשייה שלנו ניתן למצוא אך במאורעות יום חמישי האחרון:

משך תקופה ארוכה, מיפינו את ההזדמנויות העסקיות הטמונות עבור חברות ישראליות בתחום הדנטל בשוק הרומני. לאחר ניתוחים, טווית מארג קשרים בתחום הנחשב חדש יחסית עבור הנספחות הכלכלית ופניות ממוקדות ללקוחות פוטנציאליים, איתרנו את ה”גביע הקדוש” של מרפאות השיניים ברומניה – רשת הקליניקות המובילה במדינה. פצחנו בתהליך משותף עם מכון היצוא של איתור טכנולוגיות עבור הרשת ונחשפנו לידענות ולקדמה טכנולוגית מרשימה מצד האחרונה. בשיא פרויקט הסקאוטינג תוכנן סשן פרזנטציות ופגישות בין מנהלי הרשת לבין חברות דנטל ישראליות שנבחרו בקפידה על ידה. בניסיון למקסם את האפקטיביות של המפגש ולהגדיל החשיפה עבור החברות הישראליות, הזמנו גם גורמי מפתח בשוק הדנטל הרומני ובהם מפיצים ולקוחות קצה.

אולם, ימים ספורים לפני יום הפגישות הבשילה פעילות בזירה רותחת אחרת, צפונית-מערבית לבוקרשט – העיר קלוז’ נפוקה. כבר כתבתי בעבר על היות העיר הסיליקון-ואלי של מזרח אירופה, מרכז העשייה העסקית עם נוכחות בולטת של תאגידי ענק בינלאומיים ומקומיים לצד מאגדי חברות סקטוריאליים במגוון תחומים (אגרו-טכנולוגיה, IT, בריאות דיגיטלית, סייבר, חינוך, קריאייטיב ועוד). מזה תקופה ארוכה שהמשלחת הכלכלית מובילה דיאלוג מקצועי מול הרשות המקומית וראשי המאגדים הטכנולוגיים במנעד רחב של תחומים. ספציפית, בתחום הערים החכמות ערכה המשלחת הכלכלית שרשרת פעילויות: תחילה, מול המשרדים הממשלתיים המובילים את תהליכי המדיניות בתחום הערים החכמות; לאחר מכן מול 11 ערים ורשויות מוניציפליות המנסחות את תכניות העבודה והמכרזים האזוריים; ובהמשך ערכנו פרוייקטי סקאוטינג ומפגשים וירטואליים, היברידיים ופיזיים בין חברות ישראליות לבין רשויות מקומיות התרות אחר פתרונות קונקרטיים. יתרה מכך, במסגרת ביקורו הרשמי ברומניה של נשיא המדינה היוצא, ראובן ריבלין, התלוותה לנשיא משלחת עסקית ובה חברות ישראליות גם בתחומי הערים החכמות. פעילויות הפולואפ שערכנו הניבו מפגש רצונות בין הנהלות הערים ברומניה וספציפית בעיר קלוז’ נפוקה לבין חברות ישראליות בתחום הערים החכמות.

אז מה עושים כאשר שותפינו המקומיים יכולים לערוך את המפגשים העסקיים בדיוק באותו המועד? פשוט עושים זאת בו זמנית.

הכוח הנשי שמאחורי הפעילות הכלכלית בקלוז’ (מימין לשמאל): דלילה צו’קלאן, מנהלת שיתופי פעולה בעיריית קלוז’ נפוקה, ראש המשלחת הכלכלית לרומניה ולאוקראינה, ברקת קנפו, נשיאת מאגד התעשיות היצירתיות, אניה פשקלאו, מנהלת קשרי חוץ ומשקיעים בעיריית קלוז’ נפוקה, אמיליה בוטזיאן וסגנית רקטור האוניברסיטה הטכנית בקלוז’ וסגנית נשיא מאגד החינוך הטכנולוגי בעיר, פרופסור דניאלה פופסקו
כך נראית סימולטניות היברידית: משלחות ערים חכמות ודנטל ב-3 מדינות פיזיות ובמרחב הוירטואלי בו זמנית. בתמונה הראשונה: ראש המשלחת הכלכלית, ברקת קנפו, מובילה את הדיון בתחום הערים החכמות עם שגריר ישראל ברומניה, דוד סרנגה ורקטור האוניברסיטה הטכנית בקלוז’, פרופסור וסילה צופה.

 

תהליכי ההאצה הטכנולוגיים והשינויים התודעתיים, שמגפת הקורונה לכל הפחות זרזה את התרחשותם, הובילו לכך שהתשובה הייתה ברורה עבורנו כבר מהרגע הראשון: משלחת הדנטל תופעל משלושה מוקדים בבוקרשט, קלוז’ וקייב (העורכת פרויקטים מקבילים בתחום הדנטל) ואילו משלחת הערים החכמות תיערך באופן היברידי מאולם האוניברסיטה הטכנית של קלוז’. שתי המשלחות כללו סמינרים מקצועיים ופגישות עסקיות.

בימים אלה, אנו מתקדמים עם תהליכי איתור הטכנולוגיות עבור מספר קליניקות דנטל ומגוון רחב של רשויות מקומיות (בתחומי הערים החכמות, הבריאות הדיגיטלית, הסייבר, התשתיות והחקלאות).

אנו מזמינים חברות ישראליות בתחומי הערים החכמות והדנטל לפנות אלינו לפרטים נוספים.

צור קשר עם:

ברקת קנפו

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל