מדריד מבקשת מהממשל הספרדי 3.9 מליארד יורו מתכנית ההתאוששות האירופית

מדריד פרסמה את תכניתה למימוש כספי הסיוע האירופי, בשווי 3.9 מליארד יורו, ל- 2021-2027. המטרה: להיות העיר הטובה ביותר לעבוד ולחיות בה עד 2030.

מדריד היא העיר החשובה בספרד. היא עיר הבירה, המרכז העסקי של ספרד הספרדית ומוקד השליטה העיקרי של תאגידי ספרד על עסקיהם הבינלאומיים, בעיקר באמל”ט. ככזו מצופה ממנה להוביל בכל הקשור להיותה עיר דיגיטלית וחכמה. קברניטי העיר מבינים זאת ורואים בנושאי עיר חכמה, חדשנות וטרנספורמציה דיגיטלית את מנוע הצמיחה שלה. לכן הם מעוניינים להשקיע בתחומים אלה.

מה בתכנית:

התכנית כוללת 105 פרויקטים, ומתוכם 12 מגה-פרויקטים, ב-10 תחומים. התחומים מתכתבים עם סדרי העדיפויות של האיחוד האירופי ומטרות ה-SDG של האו”ם. בין התחומים: מיחזור וכלכלה מעגלית, אנרגיה חלופית וחסכון באנרגיה, שיפור התשתיות הדיגיטליות, תחבורה בת-קיימא ושיפור איכות האויר, קידום היזמות והחדשנות בדגש על עסקים קטנים ובינוניים, חינוך והכשרת צעירים, שיפור העמידות העירונית ותשתיות החירום.

מאיפה הכסף:

מדריד מעוניינת לממש את תכניתה השאפתנית באמצעות כספי המענק הניתנים לספרד כעת ע”י האיחוד האירופי. זאת כחלק מתכנית ההתאוששות ממשבר הקורונה. זוכרים את הפוסט שפרסמתי במרץ אודות כספי ההתאוששות האירופיים ועל ניתחה של ספרד בהם? כאמור, ספרד תכננה לנצל רק את הכספים שניתנו לה כמענק, כ-70 מילארד יורו. היא הכינה תכנית מימוש שאושרה על-ידי האיחוד ביוני האחרון. את התכנית המאושרת, בספרדית, תמצאו כאן.

כעת מעוניינת עיריית מדריד לתעל אליה חלק מהכסף הזה, והתכנית המדוברת היא הרציונל אותו היא מציגה לממשלה.

אחד האתגרים של הנהגת העיר בדרך למימוש הכספים היא העובדה שהעיר מנוהלת על ידי מפלגת הימין הגדולה, ה-PP, ואילו השלטון המרכזי הוא מהשמאל (בראשות מפלגת ה-PSOE הסוציאליסטית). היות שמפלגות ביריבות מתמדת, יש סיכוי שהממשל המרכזי לא יאמץ את התכנית כלשונה.

מה הסטטוס?

בימים אלה ממש החל הממשל המרכזי לפרסם את אופן חלוקת הכספים לחבלי הארץ השונים. כל משרד ממשלתי מחלק את נתח העוגה עליו הוא אחראי. עד כה פורסם מידע רק לגבי כ-4 משרדים, כך שלא ניתן לדעת עדיין האם מדריד העיר תקבל את מבוקשה. עם זאת, נראה שלנוכח שיטת החלוקה, יהיה שוני ודאי בין המבוקש לניתן, ולו רק בשמות הפרקים. מעניין יהיה לראות האם מדריד תמשיך בתכניותיה השאפתניות גם עם מימון אירופי חלקי בלבד. האם תדע לגייס משאבים נוספים? האם תקצץ בתכנית? בכל אופן ברור שגם אם רק חלק מהתכנית תתממש, היא טומנת בחובה הזדמנויות קונקרטיות לחברות שונות, וגם לישראליות שישכילו למצוא את השותפים המקומיים המתאימים.

תוכלו להתרשם מהתכנית של עיריית מדריד כאן.

בהצלחה למדריד ולחזונה ל-2030, ובהצלחה לחברות הישראליות בהשתלבות בו!

צור קשר עם:

ליאת שחם

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל