פרספקטיבה הולנדית לעליית תעריפי התובלה הימית – זה טוב? זה רע? – אולי זו בכלל חגיגה

הולנד היא שער יבוא לאירופה ושער יצוא מאירופה. כלכלת הולנד מתבססת על הייתרון הלוגיסטי של המדינה. המרכז הלוגיסטי של אירופה משתרע לחופי הים הצפוני מנמל אמסטרדם בצפון ועד נמל אנטוורפן בבלגיה. לנמלי הים יש להוסיף את נמל סחיפול. אם ניקח בחשבון רק את נמל רוטרדם, הרי הוא מעסיק כ 400 אלף עובדים ישיר ועקיף, והערך המוסף של הפעילות הישירה והעקיפה לכלכלה ההולנדית מגיע לשיעור של כ 6.5% מהתל"ג ההולנדי. בשנת 2020 הגיע סכום הערך המוסף ל 47 מיליארד אירו.

התפוקה הכוללת של שלושת הנמלים, רוטרדם, אנטוורפן ואמסטרדם יחסית לסך התפוקה של נמלי אירופה, מגיעה ל 65%. מבחינת תפוקת קונטיינרים המספרים גבוהים יותר.

תעריפי התעבורה הבינלאומית משפיעים בצורה מובהקת על הכלכלה ובודאי על הסחר העולמי. כלל האצבע בסחר העולמי הוא שעליה של 10% בעלויות התעבורה מורידה את נפח הסחר ב 20%.

מאידך, כאשר מדובר במדינות מעבר, אשר נותנות שירותי תעבורה כמו הולנד, סינגפור וגם בלגיה, עליה בתעריפי התעבורה הבינלאומית אינה קללה. נהפוך הוא – זו הזדמנות לעליה ברווחים של נותני השירותים. רוב המחירים של שירותי התעבורה נקבעים על פי יחס מסויים לתעריפי ההובלה. כאשר תעריפי ההובלה עולים, תעריפי השירותים עולים. מכיון שעלות התשומות של נותני השירותים לא עלתה, למעט עליה בשכר עבודה בענפי הלוגיסטיקה (כתוצאה ממחסור בעובדים בענפי הלוגיסטיקה), שיעורי הרווח של נותני השירותים עלו. זה כולל, חברות הובלה, כולל חברות ספנות, נמלים, מחסנים ומשלחים. זה כולל את ענפי הפיננסים המממנים את שירותי התובלה.

בשנים אשר קדמו למשבר הקורונה, תעריפי התעבורה הבינלאומית היו נמוכים ונושקים לעלויות. רווחי הענף היו נמוכים. חברות רבות, כולל חברות ספנות ובעלי חומרה אחרים כגון משאיות ואוניות, התקשו לממן את החומרה ומוסדות פיננסיים לא מעטים נאלצו להפקיע חומרה.

רגולציות איכות סביבה בתקופת טרום הקורונה, אילצו את נותני השירותים השונים בענף התעבורה הבינלאומי להשקיע דו כיוונית. מצד אחד השקעה בטכנולוגיות איכות סביבה, וכאיזון מצד שני, השקעה בטכנולוגיות להורדת עלויות בענף. כתוצאה מכך, ענף הלוגיסטיקה שיפר את רווחיותו.

הקורונה, שיתקה את ענף התעבורה הבינלאומי תוך פחות מחודשיים בתחילת 2020. הקורונה פגעה בשרשרת האספקה העולמית, גרמה לחוסר איזון באספקה של סחורות ברחבי העולם וגרמה לתוהו ובוהו בענף התעבורה הבינלאומי. חזינו בתופעות של אניות רפאים ללא מטענים, ביטול קוי הובלה, פקקים של קונטיינרים שלא יכולים להגיע ליעד ההטענה, ושיתוק של הובלה אוירית.

הביקושים לתעבורה בינלאומית עלו לקראת המחצית השניה של 2020 והגיעו לשיא לקראת סוף השנה. הביקושים עלו מהר, בעוד הענף לא הגיב מהר לעלייה בדרישה ולא איזן עצמו מבחינת יכולות גיאוגרפית להיענות לעליה זו. המחירים כמובן זחלו מעלה. בגלל חוסר האיזון, עליית תעריפי ההובלה אינה הומוגנית. היא ניכרת בעיקר בקווים מדרום מזרח אסיה לאירופה וארה"ב. חלק מהעלייה מגיע למאות אחוזים, בעיקר מאסיה לים התיכון ואירופה. מצד שני עלות התשומות של נותני שירותים בענף התעבורה לא השתנתה כאמור, ואפילו ירדה כתוצאה מהשקעות בטכנולוגיות של לוגיסטיקה. נותני השירותים נהנים מהעליות.

האינדיקטורים של ענף הלוגיסטיקה הבינלאומי הגיעו לשיא במחצית הראשונה של 2021. נפחי העבודה של ענף הלוגיסטיקה בהולנד במחצית 2021, גבוהים מהתקופה של טרום קורונה. נמל רוטרדם עובד מעבר לתפוקה האופטימלית שלו, אוניות נאלצות לשנות קוים ואו לחכות לכניסה לנמל ובכך נגרמת עוד עליה בתעריף ההובלה הכולל של יחידת מסחר.

הצרכן הסופי בהולנד ובאירופה בכלל, אינו מושפע באופן ניכר מעליית תעריפי התעבורה. אך, יש רבים שנהנים מעליית התעריפים:

  • מוסדות פיננסיים אשר מממנים את התעבורה הבינלאומית. בנקים וחברות ביטוח – עליה בעמלות ופרמיות
  • מוסדות פיננסיים אשר מממנים את החומרה ואמצעי ההובלה כגון משאיות, ואניות – לפני הקורונה ועליית התעריפים, היו בימים כלי הובלה רבים משועבדים למוסדות מימון מחוסר יכולת לפרוע הלוואות. כיום, עם עליית תעריפי התעבורה, המצב טוב בהרבה.
  • נותני השירותים השונים בענפי התעבורה. נמלים, מחסנים, חברות שילוח, חברות הובלה ימית ויבשתית, הרכבת ההולנדית וכדומה.
  • עובדי מערכת הלוגיסטיקה בהולנד שזכו לאחרונה בעלייה של 4% בשכר בעיקר בגלל עליית רווחי החברות והמחסור באנשי מקצוע.
  • ממשלת הולנד אשר נהנית מעלייה גדולה מאוד בגביית מסים כתוצאה מעליית תעריפי התעבורה מע"מ, מסים על הכנסות של חברות ועובדים.

 

אף אחד לא רוצה להפסיק את החגיגה, אך כולם יודעים שבסופו של דבר, ענף התעבורה הבינלאומי ימצא את האיזון הנכון בין הביקוש להיצע. ייתכן ועלויות התעבורה יגיעו לרמות גבוהות מהרמות של תקופת טרום קורונה, אך לא בהפרש משמעותי. הענף יתעשר ויקדם השקעות בטכנולוגיות לוגיסטיקה שונות. בים, ביבשה ובאויר.

 

הנציגות הכלכלית של ישראל בהולנד, אשר אמונה גם על שבדיה ודנמרק, מקדמת שיתוף פעולה בין חברות טכנולוגיה מישראל וגורמים בענפי התעבורה והלוגיסטיקה. היריעה הטכנולוגית לשת"פ רחבה מאוד ואלו רק דוגמאות:

  • טכנולוגיות רובוטיקה ואוטומציה
  • טכנולוגיות להפעלה אוטונומית של כלי תעבורה ולוגיסטיקה
  • טכנולוגיות הגנה יבשתית וימית, כולל הגנות קיברנטיות
  • טכנולוגיות איכות סביבה, כולל ניטור רעשים וגזים

 

חברות אשר מעוניינות בשוווקים הלוגיסטיים של הולנד וסקנדינביה יכולים לפנות אלינו. holland@israeltrade.gov.il

 

כתב וערך: איתן קופרשטוך

 

צור קשר עם:

איתן קופרשטוך

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל