הסכמי המס של ה-G7 ומשמעותם על הולנד כמדינת מעבר הנשענת על סחר בינלאומי

על פי ה OECD, מדינות העולם מפסידות בין 100 ל -240 מיליארד דולר בשנה כתוצאה מפעילות פיננסית של חברות רב לאומיות אשר מנתבות רווחים למקלטי מס ורושמות השקעות במדינות אחרות על מנת לאפס תשלומי מס במקומות בהם המס גבוה. כל העולם סובל מכך. מדינות מתועשות ועשירות ומדינות מתפתחות שבבעלותן משאבי טבע.

המירוץ להורדת תשלומי מס מבוסס על העיקרון שאותה פעילות לא תחויב במס פעמיים. אם חברה משלמת מס הכנסה במדינה אחת, כבר אין צורך לשלם מס על אותה פעילות במדינה שניה (עקרון מניעת כפל מס).

חברות ה-G7, ארצות הברית, גרמניה, צרפת, איטליה, בריטניה, יפן וקנדה החליטו להילחם בתופעת מקלטי המס והגיעו לפני מספר שבועות להסכמה בסיסית על הטלת מס חברות אחיד ומס רוווחים מוטה מקום עשיית הרווח. המס יוטל על חברות בינלאומיות, חלקן יוצרות רווחים מעסקים דיגיטליים (צרפת ובריטניה כבר מטילות מס דיגיטלי).

מיקום החברה היוצרת רווחים יהיה חשוב לצרכי גבייה, אך משמעותי יותר יהיה מקום עשיית הרווח. כמו כן הגובה של הרווחים ייקבע את זהות החברות אשר תהיינה מחויבות בתשלומי המס. בסופו של תהליך שייקח מספר שנים, כל החברות הבינלאומיות ישלמו מס חברות אחיד ומס הכנסה אחיד, מבוסס פעילות מקומית. יהיה קשה ופחות כדאי לחברות בינלאומיות לנתב רווחים למקלטי מס. ארה"ב דחפה להסכם בהנחה שהיא כיום המפסידה העיקרית מאובדן מסים על הכנסות של חברות, אך לא בטוח שהיא תהיה מרוויחה כל כך גדולה מהשינויים.

ההסכמה על הטלת מס אחיד לחברות בינלאומיות נתפסת כצעד ראשון לחלוקת העושר העולמי בצורה צודקת יותר. ההסכם יחייב דיונים בין חברות ה G7 בינן ובין עצמן ובינן לבין שאר המדינות שכלכלתן דומיננטית, וגדולה מכלכלת רוב המדינות החברות ב G7 (סין, הודו הן דוגמאות מייצגות) בינן לבין מדינות OECD, מדינות אירופה ואחרות.

הולנד

הולנד אינה מקלט מס. שיעור מס חברות של 25 אחוזים (לעסקים קטנים: 15 אחוזים) אינו אטרקטיבי אך, הולנד היא מדינת מעבר ויש לה מערכת מס אטרקטיבית לחברות בינלאומיות המאפשרת להזרים כסף למקלטי מס. חברות רב לאומיות רבות רשומות בהולנד, הן מעבירות חלק מרווחיהן למקלטי מס רחוקים וקרובים. החברות נהנות מתשתית הולנדית של מערכת פיננסית נוחה, אוכלוסיה דוברת שפות, נגישות לוגיסטית לאירופה וכל העולם. הולנד הרוויחה מקומות עבודה ומסים מעבודה. שיעור החברות הגדולות בהולנד, שחלקן הגדול אינו חברות הולנדיות במקור, מסתכם ב -21.7 אחוז בממוצע מסך החברות הרשומות בהולנד.

האם הולנד תפסיד מקומות עבודה? לא בטוח בכלל, אולי להיפך

הולנד עומדת בפני הלא נודע. אולי תרויח בטווח הארוך, אולי לא. הסיבות לכך בהמשך.

על פי הסכמי ה G7, חברות תהיינה צריכות בסופו של דבר לשלם מס רווחים על פי חלוקה גיאוגרפית של מקום יצירת הרווחים.

הולנד עלולה להפסיד בטווח הארוך אצל חברות ששילמו מס בהולנד (אולי לא מס מלא) על רווחים כתוצאה מפעילות מחוץ להולנד. חברה בולטת לדוגמא היא Booking.com. לעומת זאת, אמזון, גוגל, פייסבוק ודומותיהן תשלמנה מסים בהולנד על רווחים שנוצרו מפעילות בהולנד, כמו גם חברה הולנדיות בינלאומיות אשר נמנעו מתשלומי מס בממלכה. כמו כן, ההחלטה משמעותית לגבי חברות לוגיסטיקה בינלאומיות היושבות בהולנד, כולל חברות ספנות רב לאומיות אשר מחוללות הכנסות בהולנד, אך משלמות מס במקומות אחרים.

ההתחמקות מתשלומי מס חלה גם על חברות יוקרה בינלאומיות כמו LVMH ויצרניות רכב, חברות תשתית ואנרגיה, מחצבים וכדומה. חלק נכבד מחברות אלו ממוקם בהולנד, אך מקום עילת המס אינו בהולנד. האם הולנד תרויח? תפסיד? לא ידוע כי לא ידועה האלטרנטיבה.

הולנד היא מדינה טיפוסית לחברות האיחוד האירופי (רק איטליה, צרפת וגרמניה חברות ב G7). באיחוד אין שקיפות מלאה ומידע ציבורי גלוי לגבי תשלומי מסים. לאחרונה הוסכם בבריסל על כללים חדשים לדיווח ציבורי על ידי חברות. כללים אלה חלים על מדינות האיחוד האירופי, כולל מדינות שהאיחוד האירופי הגדיר כמקלטי מס (לוקסמבורג). הולנד תוכל להרויח כאשר מקלטי מס תוך אירופה יעלמו.

הנציגות הכלכלית בהולנד, מקדמת שיתופי פעולה בין חברות מישראל, הולנד ודנמרק. אחת הדרכים לקידום פעילות מקומית נעשית על ידי הקמת נציגויות מקומיות של חברות ישראליות על פי הצורך, כולל רכישות ומיזוגים. אנו משתפים פעולה עם ארגונים מקומיים בהולנד, דנמרק ושבדיה המקדמים כמונו חברות זרות אשר רוצות להקים פעילות מקומית ושיתופי פעולה, כולל מיזוגים ורכישות. ניתן לפנות אלינו במייל holland@israeltrade.gov.il

צור קשר עם:

איתן קופרשטוך

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל