מקלנבורג פורפומרן – פנינת הבלטים

אם לא הצלחתם להגות את השם נכון, ואם תהיתם למה בכלל כדאי לכם לנסות – הפוסט הבא הוא בדיוק בשבילכם!

פרק 2 בסדרת הכלכלות הגרמניות שכדאי שתכירו יוצא לדרך, או בעצם יצא לדרך, בתחילת החודש עם פעילות שקיימנו בתחום הבריאות. בתמצית, בתחילת החודש התקיים כנס שהתמקד השנה בפתרונות לרפואת חירום וניהול משברים. הכנס התקיים בפורמט היברידי (חלק מהקהל הגרמני נכח פיזית באירוע שהתקיים ב-Rostock שבצפון מזרח גרמניה ושאר המשתתפים לקחו חלק באירוע בצורה וירטואלית).

השנה, ולאחר דחיה של שנה שנבעה ממשבר הקורונה, ישראל נבחרה להציג בכנס כ”מדינה שותפה” – משמעות הדבר בפועל היא שהחברות הישראליות שהגיעו לכנס דרכנו – עשו זאת ללא עלות ובמקסימום תועלת.

במהלך האירוע, שהתקיים במעמד שר הבריאות הגרמני, ראשת הממשלה ושגריר ישראל, נחתם אף הסכם לשיתוף פעולה בין הצדדים וקידום שיתופי פעולה בסקטורים נוספים, עליהם נרחיב בהמשך.

מארגני האירוע מחברת BioCon Valley® GmbH,אסתר אליאס, הנספחת הכלכלית בברלין ופרופ’ Marek Zygmunt, נשיא הכנס.

חשיבות האירוע עבור התעשייה הישראלית:

ראשית, עצם קיומו של האירוע במתכונת היברידית מסמלת ראשית תחילתה של חזרה כלשהי לשגרת קיום אירועים פיזיים ותחילת נכונות מהצד הגרמני לקיים מפגשים פיזיים.

שנית, ישראל נבחרה למדינה שותפה בשל התפיסה של הלנדר את ישראל כמובילה בתחום החדשנות והדיגיטליזציה, בסקטור הבריאות אך גם בסקטורים נוספים כגון: אנרגיה, סייבר, אוטומוטיב ועוד.

מדובר בכנס בעל מוניטין גבוה ברחבי גרמניה והעובדה שישראל נבחרה לקחת בו חלק כמדינה שותפה שווקה בגרמניה כולה הן לפני הכנס והן במהלכו ומסייעת לנו לקדם את התעשייה הישראלית ברחבי גרמניה ולא רק באזור הזה. חשיפה זו הביאה להדים ולפניות מרובות לנספחות, ובין היתר, ניצלנו את ההזדמנות על מנת ליצור הזדמנויות עבור התעשייה הישראלית בכנסים נוספים שיתקיימו בהמשך השנה (ועליהם נרחיב בעמוד הלינקדאין שלנו, אז שווה לעקוב J)

במהלך הכנס נוצרו קשרים חדשים, בין היתר עם ה-CTO של אחת מחברות הביטוח הרפואי המובילות בגרמניה, עם מנכ”לי בתי חולים שונים ברחבי צפון גרמניה וכן התקיימו פגישות אסטרטגיות עם בכירים בסקטור הרפואי, שאותן בכוונתנו למנף לפעילויות בהמשך השנה.

בכנס לקחו חלק 602 משתתפים מ-17 מדינות ובהן: ישראל, גרמניה, פורטוגל, שוויץ, רוסיה, איטליה, פינלנד, דנמרק, בלגיה, אנגליה ועוד. במהלך ימי הכנס התקיימו עשרות פגישות, בעיקרן וירטואליות, בין החברות הישראליות לגרמניות.

אז מי את Mecklenburg Vorpommern ומה יש לכם לחפש בה?

MV הינה אחת מ-16 הלנדרים של גרמניה. היא ממוקמת במקום ה-14 מבחינת אוכלוסייה, ה-16 מבחינת צפיפות האוכלוסייה וה-6 מבחינת גודלה. Schwerin היא בירת הלנדר ו-Rostock (מקום הכנס) היא העיר הגדולה ביותר בלנדר, והיא גם העיר המרכזית הנושקת לים הבלטי, מה שהופך אותה ליעד תיירותי נחשק, ודאי בתיירות פנים.

MV הינה ביתם של 3 מתוך 14 הפארקים הלאומיים של גרמניה והיא מאכלסת גם אתרי טבע מוגנים ושמורות טבע רבות אחרות.  כמו כן, לחובבי הטריוויה והכלכלה – בשנת 2007 התקיימה בלנדר פסגת ה-G8.

מדינת Mecklenburg Vorpommern נתפסת כמרכז האזור הבלטי וכך היא גם משווקת עצמה ולכן יצירת קשרים עסקיים באזור זה, יכולה לפתוח דלתות בפני המדינות הבלטיות כולן.

הלנדר מהווה מוקד משיכה ומגיעות אליו מידי יום מעבורות רבות משכנותיה של גרמניה, בעיקר הנורדיות.

בזמן הקורונה, MV נהנתה ממוניטין חיובי, כאשר אחוז התחלואה בה היה מהנמוכים שידעה גרמניה ובהתאמה, החיים בה במהלך הפנדמיה התאפיינו בשגרה זהירה ברוב הזמן. כיום, כמו מרבית גרמניה, המדינה פתוחה הן לתיירות פנים והן לתיירות חוץ, בדיוק בזמן הקיץ שמאפשר הנאה מקסימלית מאטרקציות הלנדר.

פוטנציאל עסקי

מבחינת התעשייה הישראלית – חשוב לדעת כי ראש ממשלת הלנדר, Manuela Schwesig,, שמה למה למטרה, בין היתר, לחזק את כלכלת הלנדר והיא רואה בישראל מקור לחדשנות ודיגיטליזציה. במהלך ימי הכנס ופגישות שקיימנו למדנו שישנו פוטנציאל רב לשיתופי פעולה בתחומים הבאים:

  • בריאות וציוד רפואי
  • אנרגיה (פתרונות לאנרגיה ירוקה, אחסון אנרגיה, ניצול נכון, אנרגיה חלופית ועוד)
  • פתרונות לתחום הימי (לוגיסטיקה, שינוע, אחסון, הובלה ועוד)
  • פתרונות בתחום המובייל והערים החכמות

מכיוון שהלנדר רואה חשיבות בקידום החדשנות והכלכלה, ולאור שיתוף הפעולה הקודם בכנס ברוסטוק וההסכם שנחתם – אנו צופים התעניינות גוברת בתעשייה הישראלית ובפתרונות שיש לה להציע ואף יצרנו קשרים אסטרטגיים בדיוק לשם כך.

מעוניינים לשמוע עוד? רוצים לבדוק מהן האפשרויות עבורכם?

פנו אלינו (berlin@israeltrade.gov.il) ונשמח לסייע!

שגריר ישראל בברלין, ג’רמי יששכרוף (Jeremy Issacharoff) וראשת ממשלת MV, Minister President Manuela Schwesig.

צור קשר עם:

אסתר אליאס

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל