כלכלה בצל הקורונה

פרי-קורונה

המשק הפולני חווה צמיחה רצופה של 20 שנה המונעת ע”י ייצוא, צריכה פרטית והשקעות- מה שהופך אותו לאחד היציבים והחזקים באזור מרכז ומזרח אירופה. בנייה מסיבית של תשתיות, משרדים ומגורים, גם היא תרמה רבות לגידול. בשונה מרוב הכלכלות האירופאיות הצליחה פולין לעבור את המשבר הכלכלי בשנים 2008-2009 תוך שהיא ממשיכה להראות צמיחה חיובית ברוב מדדי הכלכלה. החל מ-2014 הגידול בתוצר החל מתייצב על כ-3.5%, כאשר בשנתיים האחרונות הוא זינק ל-5% ואף מעבר לכך.

כחלק מהצטרפות פולין לאיחוד האירופי היא מקבלת כספי תמיכה (Cohesion funds) הניתנים לכל המדינות המצטרפות.

בשנים 2007-2013 הצליחה לנצל פולין תקציבים אילו בצורה מיטבית לשיפור תשתיות, חיזוק מוסדות ההשכלה הגבוהה ועוד. בין השנים 2014-2020 פולין המשיכה להיות אחת המוטבות המרכזיות של כספי תמיכה מצד האיחוד האירופאי בסך של יותר מ-80 מיליארד אירו, כאשר בשנים אילו ביקש האיחוד לקדם תכניות ממוקדות לתמיכה של “תשתית לחדשנות”.

אימוץ מטבע האירו במקום הזלוטי (PLN) המקומי נדחה כבר מספר שנים ולא יחול בעתיד הנראה לעין. שערי החליפין של המטבע הן מול הדולר והן מול האירו השתנו בשיעורים של עד 25% בשנים האחרונות. עד לשנת 2013 הצליח המשק הפולני לשמור על יציבות ברמת האינפלציה סביב ה-3%-4%, אך החל משנת 2014 חווה המשק ירידה חדה באינפלציה אשר הראתה שוב עליה בשנת 2016 ובשנים האחרונות – עד הקורונה- היא עמדה על 2%. בשנת 2020, וכתוצאה מהשפעות הקורונה, האינפלציה הגיע ה ל-3.4%, השיעור הגבוה ביותר מזה 20 שנה.

עדיין דרושות השקעות רבות לשיפור תשתיות בפולין, בייחוד באזורים המרוחקים מהערים הגדולות. חולשת התעשייה בתחום החדשנות ותהליכי עשיית עסקים ביורוקרטיים ומתמשכים מהווים אף הם חסמים משמעותיים.

בשנים האחרונות פולין תומכת באופן אקטיבי, ע”י מענקים ממשלתיים, בהקמת פעילות מו”פ וייצור של חברות זרות בתחומה. יתרונותיה של פולין בהקשר זה הם בכוח אדם טכנולוגי ברמה גבוהה, מענקים נדיבים לחברות זרות המשקיעות בשוק והטבות מס. גורמים אלה מביאים חברות טכנולוגיה בינלאומיות רבות להקים מרכזי מו”פ וחדשנות בפולין. אמנם רמת החדשנות בפולין (עפ”י דירוג ה-OECD) עודנה נמוכה יחסית, אך ניכר כי יש פוטנציאל והתמיכה הממשלתית הניכרת נותנת את אותותיה. לפי הערכות, בתוך מספר שנים בודדות ייווצר בפולין אקוסיסטם מפותח לחדשנות טכנולוגית.

כוח העבודה הפולני כולל כ-29 מיליון תושבים ושיעור ההשתתפות בשוק העבודה עומד על כ-56.7%. 58.61% מתוכם עובדים בשירותים, 31.34% בתעשייה ו- 10.05% בחקלאות. שיעור האבטלה בפולין ירד משמעותית בשנים האחרונות וב-2019 עמד על פחות מ-4%. בייחוד בערים הגדולות, אך לא רק, ניכר מחסור משמעותי בעובדים ולמעשה מדובר באתגר מרכזי עמו תידרש הכלכלה הפולנית להתמודד בשנים הקרובות.

יש לשים לב שכלכלת פולין מאופיינת בזיקה חזקה לייצור ולשירותים, זאת בשל תחרותיות המחירים של מוצרי גלם ושל כוח אדם. עיקר הייצוא אינו מזוהה עם מותגים פולנים אלא נובע מפעילות של חברות רב לאומיות שהקימו מערכי ייצור ושירותים במדינה וכן חברות פולניות השייכות לשרשרת היצור הגלובלית עבור אותן חברות רב לאומיות. הסחר של פולין מאופיין בריכוז גבוה אל מול מדינות האיחוד האירופאי ועומד על כ-70%, כאשר גרמניה מהווה לאורך השנים שותפת הסחר החשובה ביותר, הן בייצוא והן בייבוא.

בשנים האחרונות שכר העבודה בפולין עלה באופן מתון, אך עדיין הוא נמוך משמעותית בהשוואה למערב אירופה. השכר הממוצע במשק הפולני עמד בשנת 2018 על 4900 זלוטי (1167 יורו) ברוטו. שכר המינימום במדינה עמד על 2100 זלוטי (500 יורו) לחודש. בערים הגדולות כמו וורשה, ורוצלב וקרקוב, בהן יש מחסור בכוח אדם משכיל ואיכותי, המשכורות גבוהות בהרבה מהממוצע הארצי.

מיקומה של פולין במרכז אירופה, בשטח המשתרע על מעל ל-310,000 קמ”ר, אוכלוסייה של כ-38 מיליון תושבים וכן שכנותה עם חברות האיחוד האירופי (גרמניה, צ’כיה, סלובקיה וליטא) ואוקראינה, בלרוס ורוסיה, מהווים יתרון משמעותי לעסקים ופותחים בפניה שוק של כ-250 מיליון צרכנים ברדיוס של כ-1,000 ק”מ.

האינדיקטורים הכלכליים של פולין מצוינים באופן כללי, הגם שהקורונה הראתה את אותותיה על הכלכלה, נראה שפולין תתאושש יחסית במהרה.

ההשפעה הכלכלית בצל הקורונה

בתחזיות של 2021 צוין כי זו תקופה של התאוששות כלכלית. חוסר הוודאות לגבי מהלך המגיפה עדיין גבוה, אך בשנה זו החל מבצע החיסונים, ועם פתיחת הגבולות של המדינה, נראה שהמצב משתפר. עדיין יש חשש מגלים נופים של המגפה, אך מבצע החיסונים מסייע בשמירה על המצב, בייחוד כי פולין אפשרה לכל השוהים בה, מקומיים וזרים, להירשם לחיסונים. כתוצאה, הכלכלה נפתחה מחדש וחלק גדול מההגבלות בוטלו למחצית השנייה של שנת 2021. התאוששות המשק תמשיך עקב שיפור ברמת המחלה במדינה. התאוששות זו נתמכת על ידי המדיניות הפיסקלית והמוניטרית החזקה הנוכחית ועל ידי ההתאוששות בסחר העולמי. גם אם המגיפה תלווה אותנו לתקופה ארוכה יותר, ההשפעה השלילית שלה על הכלכלה צריכה להיות רדודה יותר, שכן הצרכנים והעסקים הסתגלו למציאות החדשה.

הציפייה הייתה כי בשנת 2021 הכלכלה הפולנית תצמח ביותר מ-5%, לאחר ירידה של קרוב ל-3% בשנת 2020. הטריגר העיקרי להתאוששות כזו יהיה שיפור במצב המגיפה במדינה. בזכות הצעדים שננקטו על ידי הממשלה נגד המשבר (Anti-crisis Shield) נשמר המבנה היסודי של המשק, דבר המאפשר התאוששות מהירה. לפי התחזית של הבנק, המדיניות הפיסקלית תתמוך בצמיחת התוצר בשנת 2021 אפילו יותר מאשר בשנת 2020. באמצע הקדנציה (2022-23) תכנית הסיוע של האיחוד האירופי תייצר דחיפה חשובה לצמיחה. אחוז הצריכה הפרטית בתמ”ג יעלה בשנת 2021, מכיוון שהיא נתמכת על ידי:

(1) שימוש בחיסכון ‘כפוי’ משנת 2020 (מוערך כי יחס החיסכון יותר מהוכפל בזמן המגפה),

2) תשלומים חברתיים נוספים, סיוע מהביטוח הלאומי וכו’,

(3) על ידי שיפור בשכר המשולם במשק.

התאוששות כלכלית מהירה מבשרת טובות לשוק העבודה. לפי התחזית, ההתאוששות הכלכלית תהיה מספיק חזקה כדי למנוע פיטורים בעתיד כאשר כלי הסיוע הממשלתיים נגד המשבר יפוגו. כתוצאה מכך, ככל הנראה שיעור האבטלה שנרשם בחודשים האחרונים בעקבות המגיפה, יקטן לרמות טרום-המגיפה. אף על פי כן, גידול בשכר הממוצע יישאר מתחת לרמות לפני המגיפה (סביב 5-6%), אפילו עם העלאה נוספת של שכר המינימום.

האינפלציה תישאר קרובה לטווח העליון (כ-3.5%). התאוששות כלכלית תקצר את התקופה הזו, אך בשילוב עם שינויים רגולטוריים (היטל על שימוש באנרגיה, מס סחר, היטל על משקאות ממותקים) תדחף את האינפלציה במדד המחירים לצרכן (CPI) מעל 3%.

שיעורי הריבית של הבנק הלאומי הפולני יישארו ללא שינוי גם לאחר 2021. עם זאת, ככל שהכלכלה תתאושש והאינפלציה הגבוהה יחסית תימשך, השוק עשוי לכוון לנורמליזציה של המדיניות המוניטרית עוד לפני שהבנקים המרכזיים הגדולים יחלו להדק את המדיניות המוניטרית שלהם.

מאזן התשלומים בפולין הפך לנקודת חוזקה עיקרית במבט מאקרו-כלכלי. חברות פולניות מגדילות בהצלחה את נתחן בשוק הסחר העולמי והיצוא הפולני שובר שיאים חדשים – בנובמבר 2020 – 104.3 מיליארד זלוטי פולני ייצוא פולני– יצוא חודשי פולני העולה על 100 מיליארד זלוטי בפעם הראשונה אי פעם.

פולין הפכה למוטת יצוא, דבר המהווה שינוי מבני חשוב ביותר משום שהוא מגדיל את מרחב התמרון הן במדיניות המוניטרית והן בפיסקאלית. נכון להיום, היתרה הכוללת של חשבון השוטף וההון (הכוללת כמה תשלומים מהאיחוד האירופי) מסתכמת ב-5.4% מהתוצר, מה שמאשר כי ישנה ירידה בתלותה של פולין במימון חיצוני. זו אחת הסיבות לכך שהזלוטי הגיב אחרת למשבר הקורונה מאשר במקרה של המשבר הפיננסי העולמי של 2008 ומאפשר, יחסית, תמהיל מדיניות גמיש במיוחד.

פולין ככלכלה תחרותית עם פוטנציאל צמיחה גבוה של התוצר ואינפלציה מתונה, תתגבר בעתיד על החוב הציבורי, שגדל בתקופת המגיפה.

הסתכלות אופטימית לעשור הבא, הכלכלנים מציינים כי הם רואים שני אתגרים מרכזיים:

(1) מגמות דמוגרפיות שליליות מאוד (עקב הירידה בפריון),

(2) טרנספורמציה יקרה בכל הנוגע לאופן ייצור אנרגיה (כרגע כלכלת פולין מבוססת על אנרגיה מפחם).

עם הסיוע הנוסף של האיחוד האירופי לתקופת הקורונה (המכונה Next Generation EU – NGEU) וההגירה אל פולין, שנראה כי תמשיך לעלות – שני האתגרים הללו ניתנים לניהול. האתגרים, מנוהלים כשורה, צפויים להגביר את פעילות ההשקעה, משמע, שהעשור הבא עשוי להיות התקופה בה ההשקעות תגדלנה בצורה היסטורית בפולין.

עוד נתונים כלכליים לשנת 2021 (אחרי קורונה) לפי תחזית PKO Bank Polski:

  • נתוני התמ”ג המפורטים לרבעון הראשון של 2021 הראו כי לא רק הצריכה הפרטית, אלא גם ההשקעות הקבועות (הפתעה חיובית, התייחסות טובה להלוואות קונצרניות) עלו במונחי y/y+0.2% ו-y/y+1.3% בהתאמה. הצמיחה הכוללת של התוצר עודכנה ל–0.9% y/y לעומת התחזית הקודמת של -1.2% y/y.
  • מדד Manufacturing PMI בחודש מאי 2021 זינק לשיא של 57.2 נקודות בכל הזמנים, מה שמצביע על לחצי מחירים גוברים והתאוששות חדה של הביקוש המקומי (כתוצאה מפתיחת המשק מחדש במאי).
  • נתוני מדד המחירים לצרכן, נכון לאמצע שנת 2021, מראים כי שיעור האינפלציה הליבתית המגיע ל-4.0% לשנה (אומדן PKO).
  • החל מחודש מאי 2021, נתוני שוק העבודה צריכים להראות השפעות של פתיחה מחודשת ובסיס נמוך, עם עלייה מהירה יותר בתעסוקה (PKOe: 2.5% לשנה) ועדיין עלייה דו-ספרתית בשכר (PKOe: 10.5% לשנה). משמעות הדבר היא האצה בצמיחה של שכר החברות במונחים ריאליים, למרות האינפלציה הגבוהה.

צור קשר עם:

שרה-אן מאדי

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל