קונים יותר אונליין בפולין

כשזה נוגע לסחר אלקטרוני (e-commerce), פולין היא אחד השווקים הצומחים ביותר באיחוד האירופי והפוטנציאל כאן גדול.

היקפי קניות אונליין בפולין גדלים בשנים האחרונות בקצב מהיר, ובחודשים האחרונים, בעקבות התפרצות הקורונה, המגמה הזו תופסת תאוצה עצומה. שווי התעשיה הזו, מוערך בכ-12 מיליארד דולר (2020). ההערכה היא כי מסחר אלקטרוני מהווה בערך 8% מכלל המכירות הקמעונאיות במדינה. עד שנת 2025, לפי מחקר של PwC, יגיע היקף הסחר אלקטרוני בפולין לכ-162 מיליארד זלוטי פולני (41 מיליארד דולר).

משבר הקורונה הביא עמו שינויים גדולים בעסקים והאיץ את הפיתוח או שיפר את ההזדמנויות לסחר אלקטרוני. רק ב-2020, קרוב ל-11,000 אתרי מסחר חדשים הושקו בפולין. מדובר בעלייה הכי גדולה בשנים האחרונות. במציאות החדשה, יותר ויותר פולנים מפסיקים להגיע לרשתות השיווק ולחנויות, ומבצעים את הקניות שלהם באמצעות האינטרנט. בשנה שעברה, 73% מהפולנים הכריזו שהם קונים או מוכנים לבצע רכישות באינטרנט.

כל האמור הופך את פולין ליעד אטרקטיבי עבור חברות בתחום המסחר המקוון המחפשות להיכנס לשווקי מזרח אירופה.

אתרי הקניות הגדולים ביותר בפולין

Allegro הינו אתר מכירות האונליין הנחשב למאד פופולארי ואהוב בקרב הפולנים, והוא מחזיק בלמעלה מ- 200 מיליון ביקורים בחודש. לאתר שנוסד בשנת 1999,  יש עכשיו 12.3 מיליון לקוחות וכ-117,000 סוחרים. רק ב-2019 החברה הרוויחה 399 מיליון זלוטי פולני נטו שסימנה  73% עלייה במכירות בהשוואה ל-2018. לפי המחקר Gemius  86% מהנשאלים ציינו את האתר הזה כפופולרי ביותר.

בשנים האחרונות גם הרבה חברות זרות ראו את הפוטנציאל בשוק הפולני. עד כה חברת Zalando ו Amazon החלו פעילות כאן. גורמים נוספים המעודדים להיכנס לשוק הפולני כוללים כמות השטח התעשייתי, מחסנים, מרכזים לוגיסטיים ואטרקציות אחרות לעסקים.

אז מה קונים הפולנים אונליין?

הפריטים הנרכשים ביותר באינטרנט בפולין הם ביגוד ואקססוריז, אלקטרוניקה, ספרים, תקליטורים, סרטים ומולטימדיה, מוצרי בית וגן, נעליים וציוד ספורט.

 

מה שחשוב ללקוחות ונקודה שמעודדת אף יותר את הקניות אונליין, העובדה שרוב החנויות הווירטואליות באתרים הפולניים מאובטחות למדי ומאפשרות אפשרויות מגוונות לתשלום מאובטח, לרבות באמצעות BLIK. בשוק הפולני צורת התשלום הנפוצה ביותר היא באמצעות פלטפורמות תשלום כמו PayU, DotPay, BLIK, Przelewy24 וכיו”ב או באמצעות העברה בנקאית.

ליותר פרטים על פלטפורמות ומערכות תשלומים בפולין, ראו הקלטת האירוע שקיימנו בשבוע שעבר Payment Systems כאן. באירוע אירחנו את בנק ישראל, הבנק הלאומי של פולין, איגוד הבנקים הפולני, תשתית מערכת התשלומים הפולנית, בשיתוף עם פינטק אביב.

תוכלו לקרוא עוד על הסקטורים (גם סחר אלקטרוני) שאנו פעילים בהם בפוסט שלי מתחילת השנה כאן!

בעתיד, אנו עתידים לקיים אירוע המוקדש כולו לסחר אלקטרוני. אנו מזמינים חברות ישראליות המתעניינות בשוק הפולני לפנות אלינו דרך המערכת כאן ונשמח לסייע!

 

הפוסט נכתב על ידי קטז’ינה דז’יקאן צ’ייקה, מנהלת פיתוח עסקי בנציגות הכלכלית בשגרירות ישראל בוורשה, פולין.

קטז’ינה אחראית, בין היתר, גם על סחר אלקטרוני והיא אשת הקשר בסקטור הנ”ל.

צור קשר עם:

שרה-אן מאדי

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל