אחרי חורף של מיתון בריטניה נערכת לאביב של פריחה כלכלית

בריטניה, אשר הפכה לסמל במהלך המשבר כמדינה שנפגעה באופן הקשה ביותר באירופה, הן מבחינת מספר קורבנות מגפת הקורונה והן מבחינת ההשפעה הכלכלית של משבר הקורונה עליה, שינתה את מעמדה ב-180 מעלות והפכה לסמל ליציאה מוצלחת מהמשבר, על-בסיס אסטרטגיה מהירה ואגרסיבית של מתן חיסונים לאוכלוסייתה.

בשנת 2020 כלכלת בריטניה התרסקה בשיעור של 9.9%, שיעור גבוהה יותר מההתרסקות שחוותה בריטניה במשבר הכלכלי של 2008, מלחמת העולם השנייה, ואף המשבר הכלכלי הגדול של 1929.

תקציב המדינה בבריטניה במהלך השנה וחצי האחרונות הצטמק לאור ההוצאות העצומות של ממשלת בריטניה אשר כלל מענקים למעסיקים להמשיך ולהעסיק עובדים, אשראי לעסקים ורכישה מסיבית של חיסונים.

לאחר סגר ארוך שהחל לפני חג המולד והסתיים באמצע אפריל, ולאור פתיחה הדרגתית של המשק הבריטי שכולל פתיחה של כל החנויות, פתיחה הדרגתית של בתי האוכל, חזרת העובדים למשרדים ובהמשך – פתיחה מלאה של השוק, בריטניה מתחילה לחוות פריחה כלכלית.

הבנק המרכזי של בריטניה פרסם תחזית עדכנית שב-2021 כלכלת בריטניה צפויה לצמוח בשיעור של 7.25%. שיעור גבוהה יותר מהצמיחה הצפויה של כלכלת ישראל לשנה זו.

כבר כעת, בעודי מתהלך לשגרירות ישראל בגני קנזינגטון אני חווה התעוררות צרכנית המתבבסת על צריכה מוגברת של האוכלוסייה בבריטניה בחנויות אופנה, אלקטרוניקה ופנאי. צריכה שמופנית לווא דווקא לספקיות אונליין, אלא דווקא, ובעיקר, לחנויות מסחר באזורי הקניות המרכזיים.

הבריטים, אשר הסתגרו בביתם במהלך החורף מיעטו בהוצאות, ומשקי בית רבים אשר לא חוו אבטלה לאור מודל החל”ת הבריטי, אשר שמר על רמת אבטלה נמוכה לאורך המשבר (7.5% בשיא המשבר), חסכו הון רב שהם מרגישים בנוח להוציא כעת.

אלו הן ללא ספק חדשות טובות לחברות ישראליות.

Picture by Burst, courtesy of Pexels

כבר כעת אנו חווים בנספחות הכלכלית עליה בנכונות של חברות בריטיות להרחיב את סל המוצרים שהן מוכרות, החל מקוסקוס ישראלי וכלה במוצרי כימיה כחול-לבן לתעשייה.

לבריטניה יש עוד דרך ארוכה לחזור חזרה לנתונים הכלכליים טרם המשבר, אך עם צמיחה כלכלית חזקה, הון למימון פרויקטים ורצון של העסקים בבריטניה להתרחב ולהתחדש, יש פוטנציאל גם לחברות ישראליות להשתלב בתהליך.

אנו כאן בנספחות הכלכלית של משרד הכלכלה והתעשיה בלונדון נשמח לעזור גם לכם להתחבר לאביב הכלכלי החדש של בריטניה.

צור קשר עם:

עופר פורר

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל