הזדמנויות עסקיות בגרמניה – לא רק ברלין ומינכן

הנספחות הכלכלית בברלין אומנם ממוקמת פיזית בברלין, בירת גרמניה, אך אחראית על הפעילות הכלכלית עם 10 לנדרים אחרים (וכן עם קשרי הממשל). בסדרת הפוסטים הבאה, נרצה לספר לכם קצת על הלנדרים שאתם אולי פחות מכירים; היכן קיים פוטנציאל עסקי עבור התעשייה הישראלית, מהם הסקטורים המובילים בכל אחד מהלנדרים וגם ניתן כמה טיפים לגבי מה כדאי לבדוק לפני שבוחרים בשוק היעד הבא בגרמניה..

מתחילים

הבחירה באיזה מהלנדרים לבחור לכתבה הראשונה היתה קשה: האם לבחור במקום העשיר ביותר או דווקא לבחור במקום פחות מוכר? האם להתמקד בסקטורים מובילים או שמא לספר על סקטורים נישתיים יותר? בסופו של יום הפור נפל ובחרנו ללכת על המקום שעליו קיבלתי את ההמלצות הרבות ביותר – המבורג

רבות וטובות כבר נכתב על יופיה ואופיה של העיר – אבל מה אתם יודעים על הפוטנציאל העסקי שבה?

קצת רקע לפני שנתחיל: המבורג, העיר השנייה בגודלה בגרמניה עם 1,84 מיליון תושבים, נחשבת ליעד תיירותי יפהפה עם 2500 הגשרים שבה (שהם פי 2 יותר מאמסטרדם והרבה יותר מוונציה (בה יש 400 גשרים בלבד) – מה שהעניק לה את הכינוי: "ונציה של הצפון". המבורג היא אחת משלוש "ערי המדינה" (יחד עם ברלין והמבורג) ומודרגת שניה גם מבחינת שטחה (אחרי ברלין). המבורג ממוקמת בצפון גרמניה, על גדות נהר האלבה, וידועה באיכות החיים הגבוהה שבעיר, שבאה לידי ביטוי אף בנתון לפיו המבורג זוכה להנות מהתוצר לנפש הגבוה ביותר בגרמניה (GDP), אפילו לפני בוואריה, ברמן ובאדן-וירטמברג. העיר (בימים רגילים) שוקקת חיים, מלאה בשווקים, מוזיאונים וחיי תרבות עשירים.

הנמל של המבורג, המכונה "השער לעולם" ("Gateway to the world") הוא הגדול ביותר בגרמניה, והשלישי בגודלו באירופה, אחרי נמל רוטרדם ונמל אנטוורפן, והוא איננו היחידי בגרמניה (ועל כך בכתבות הבאות) – ומהווה פוטנציאל עסקי וכר פורה לטכנולוגיות בתחום הלוגיסטיקה ושינוע הסחורות. בשטח הנמל עוברים מידי שנה למעלה מ-10,000 כלי שיט כאשר בשנת 2020 לבדה (שהיא שנת משבר כידוע) חצו את הנמל 126.3 מיליון טון של מטענים מלמעלה מ-8.5 מיליון מכולות. מלבד פעילות כלי השיט העניפה, לנמל ישנו חיבור למסופי מכולות, מסילות רכבת משא ומתקני אחסון בגדלים וכמויות שונים.

בהמבורג, ישנה סצנת סטארט-אפים תוססת, המתמקדת כיום בתחומי הפינטק, ניו-מדיה, מדעי החיים, לוגיסטיקה וטכנולוגיות לתחום התעופה (אוויר וחלל). המבורג היא ביתן של חברות בעלות שם עולמי כמו קבוצת אוטו, איירבס, אקסל שפרינגר ו-Hapag-Lloyd – חברת הספנות הגדולה.

עבור חברות צעירות, בסקטורים שצוינו, אך גם בסקטורים אחרים – המבורג מהווה מוקד משיכה הן בשל אופיה הצעיר של העיר וגם בזכות האפשרויות שהיא מציעה לחברות הזרות –

כך למשל, בעיר קיימים 3 אקסלרטורים מהגדולים והמובילים בתחומם באירופה:

  1. הראשון, The Airbus BizLab מחפש אחר מוצרים ושירותים שניתן יהיה להטמיע בתעשיית התעופה והחלל: החל מניתוח דאטה ו-AI, ממשיך ברובוטים וחיבוריות וכלה ב-AR, VR, וסייבר. האקסלרטור מציע לחברות שיתקבלו תוכנית בת 6 חודשים הכוללת הדרכה וליווי מתחומים שונים, חדרי עבודה, שירותי עזר וכן אפשרות למימון מסוים למוצרים ולטכנולוגיות. התוכנית פתוחה להרשמה לסבב הבא ומחכה רק לכם! לחצו כאן לפרטים נוספים ולהרשמה.
  2. התוכנית הבאה, NCA, מסייעת לסטארט-אפים בתחום הסחר האלקטרוני ע"י סיוע בפיתוח עסקי ויצירת קשרים עם תאגידים. גם כאן, מדובר בתוכנית בת 6 חודשים שבמהלכה החברות נהנות מבחינה של המוצר והתאמתו לשוק, ליווי מקצועי והדרכות מגוונות, אפשרות למימון והשקעה וכמובן – חיבור לאקו-סיסטם המקומי (שכמו שצוין לעיל, כולל חברות ניו מדיה גדולות עם פוטנציאל עסקי לא מבוטל). ההרשמה למחזור הבא פתוחה והיא תסתיים ב-15/08/21 (התוכנית צפויה להתחיל באוקטובר 2021) – לפרטים נוספים ולהרשמה – לחצו כאן
  3. האקסלרטור האחרון שנרצה להרחיב עליו שייך אף הוא לתחום הניו-מדיה: VC.NMA. התוכנית המוצעת, אף היא בת 6 חודשים, מחפשת אחר חברות עם פתרונות וטכנולוגיות שמביאים חדשנות לתעשיית המדיה ומחפשות לפרוץ לשוק הבינ"ל. במסגרת התוכנית החברות המשתתפות נהנות מליווי והדרכה המותאמים לצרכי החברה, גישה למעלה מ-100 מנטורים ברחבי העולם, חיבורים למשקיעים בינ"ל וגישה לתעשיית הפרסום הגרמנית.  לפרטים נוספים ולהרשמה למחזור הבא – לחצו כאן.

מלבד תוכניות ההאצה, בהמבורג עושים מאמצים רבים על מנת להקל על כניסת חברות זרות לעיר ולשם כך הוקמו גופים שונים ומגוונים המעניקים שירותי ייעוץ, ללא תשלום, לחברות המעוניינות לפעול בעיר, כמו למשל Hamburg Invest.

החברות הללו מציעות שירותי ליווי צמודים, פגישת היכרות וסיוע בהחלטה האם המבורג היא באמת היעד הנכון לחברה. לשם הגילוי הנאות נציין כי גם אנו, בנספחות הכלכלית, עובדים עם חברות ייעוץ שונות על מנת למצוא את ההזדמנויות הטובות ביותר עבור התעשייה, להנגיש את המידע הרלוונטי לתעשייה הישראלית וכן בכל עת שנוצרות הזדמנויות לחיבורים בעלי פוטנציאל כלכלי – אנחנו שם.

לסיכום החלק הראשון בסדרה – 

במסגרת פעילות הנספחות הכלכלית בברלין אנו מחפשים אחר הזדמנויות וחיבורים בכל הערים עליהן אנו אחראים, ובהן המבורג. במסגרת העבודה, חברנו לגופים ולחברות רבות הממוקמים בהמבורג, ואנו פועלים ליצירת חיבורים והזדמנויות עבור התעשייה הישראלית. אז אם אתן חברות הפעילות בתחומים שהוזכרו והכתבה עוררה בכם סקרנות; אם אתם מעוניינים להירשם לאחת מהתוכניות שהוזכרו ואתם צריכים סיוע; אם אתם רוצים לבדוק האם ישנו חיבור אפשרי ביניכם לבין התעשייה בהמבורג ואם ישנו גוף בהמבורג שניסיתם ליצור עמו קשר, אך הניסיון פחות צלח – פנו אלינו (berlin@israeltrade.gov.il) ואנו נשמח לבדוק זאת עבורכם ולסייע.

 

צור קשר עם:

אסתר אליאס

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל