חמש הערות על מצב הרוח העסקי בצרפת

 

1. קורונה – במבט מישראל זה נשמע אולי מוזר אבל צרפת עדיין עמוק בפנים, המדינה נמצאת רשמית בסוג של סגר, המסעדות, בתי הקפה ורוב החנויות סגורים, יש עוצר לילי, והמעסיקים מצווים על ידי הממשלה לעבודה מהבית.

2. מתי החזרה לשגרה?  כולם שואלים את השאלה הזו בסוג של יאוש. אחרי התחלה מביכה באיטיותה מבצע החיסונים של צרפת כמו האיחוד האירופאי כולו משתפר בשבועות האחרונים בהדרגה, ומספר המתחסנים בצרפת מגיע כבר לפחות בחלק מימי השבוע לכחצי מליון מתחסנים ביום אחד. עד כה חוסנו בזריקה ראשונה רק כ 20% מתושבי צרפת. יחד עם זאת, ברור לכל שלא ניתן להמשיך כך עוד זמן רב, והממשלה שקולטת את הלך הרוח הזה כבר הודיעה שהכיוון הוא פתיחה הדרגתית החל באמצע מאי.

3.אבטלה חלקית – המנגנון של אבטלה חלקית, אמצעי הסיוע המרכזי שדרכו ממשלת צרפת מחזיקה בחיים את הסקטורים שנפגעו הכי קשה, רשם החודש מעל לשלוש מליון צרפתים שקיבלו דרכו את שכרם. תחשבו על כל המסעדות ובתי הקפה, חלק גדול מבתי המלון, תעשיית האירועים, הבידור התרבות ותבינו את ההיקף של מה שלא עובד כרגע בכלכלת צרפת. הסיוע הממשלתי בינתיים נדיב, אבל החשש כעת נחבע מההבנה שבשלב כלשהו שמתקרב והולך יהיה צורך לגמול את המשק מכלי הסיוע האלה, וזה לא בכרח יהיה פשוט.

4. תוכנית ״האיתחול מחדש״ (plan de relance )  –  ת100 מילארד יורו אמורים להיות מוזרמים לכלכלת צרפת בתוך שנתיים כדי לדחוף את הכלכלה לצמוח מחדש   לרמתה לפני הקורונה עד לשנת 2022.  הסכומים האלה יוזרמו לשוק במסגרת של הרבה מאוד מסגרת ותוכניות שונות. המשמעות העסקית שצריך לשים לב אליה היא שהרבה מהסכומים האלה יופנו לטרנספורמציה דיגיטלית, וליישומים שיתרמו לאיכות הסביבה.

5. תערוכות עסקיות מחפשות את דרכן – האירועים העסקיים הגדולים של צרפת ממשיכים לחיות בסביבה קשה מאוד של אי ודאות. FIC, כנס הסייבר המרכזי של צרפת, שוב הודיע על דחיה, בפעם השלישית השנה. האירוע היה אמור להתקיים במוד היברידי באפריל, וכעת נדחה לספטמבר. לעומת זאת נראה, לפחות בנקודת זמן זו, ש- VIVATECH אכן תתקיים ביוני. ויוטק היא אירוע הדיגיטל הכי גדול של צרפת. התכנון הוא אירוע וירטואלי נרחב חוצה יבשות לצד אירוע פיזי קטן יחסית. VIVATECH הוא אירוע שמפגיש סטראפים מכל העולם עם חברות גדולות, ולכן הוא רלוונטי במיוחד לסטרטאפים מישראל. הנספחות נמצאת בקשר הדוק עם מארגני האירוע ומי שמתעניין מוזמן לפנות אלינו.

צור קשר עם:

ירון שרטר

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל