כלכלת פולין חוזרת לצמיחה

כלכלת פולין צפויה לצמוח ב-3.3% בשנת 2021, עם ההתאוששות בסחר באזור האירו, וחזרת הצריכה הפרטית לרמה טובה יותר והשקעות באיזור האירו, שקיזזו חלקית את ההשפעות השליליות של התחדשות המגפה בסוף שנת 2020 והתפרצותה לאחרונה במספר המקרים החדשים, לפי המהדורה האחרונה של העדכון הכלכלי של הבנק העולמי לאירופה ומרכז אסיה, שפורסמה בסוף מרץ.

ההתאוששות הצפויה בשנת 2021 חלשה מהתחזית הקודמת עבור פולין (3.5%), ובעיקר משקפת אי-וודאות סביב הופעתם של זנים חדשים של COVID-19 וקצב החיסון הלא-אחיד באירופה.

הבנק העולמי צופה כי בעקבות ההתאוששות המתונה השנה, הצמיחה תואץ ל-4.2% בשנת 2022. התחזית לשנת 2022 מהירה יותר מהתחזית בעבר (3.4%), בין השאר בגלל התאוששות חזקה בביקוש המקומי, במיוחד בהשקעות.

“למרות שהתמ”ג של פולין ירד בשנת 2020 לראשונה מזה 30 שנה, הכלכלה הפולנית המגוונת היטב היא אחת הפחות מושפעות באירופה בצל מגיפת ה-COVID-19,” אמר מרקוס היינץ, נציג הבנק העולמי בפולין ובמדינות הבלטיות. “אתגר מרכזי בטווח הקצר הוא להמשיך ולתמוך במגזרים המושפעים ביותר מהמגיפה, תוך הקפדה על עמידות החוב הציבורי ושקיפות. פולין צריכה גם להמשיך ולחזק את מוסדותיה כדי להתכונן לגל חדש של קליטת כספי האיחוד האירופי, שחלק גדול ממנו יעבור לפרויקטים דלי פחמן וירוקים יותר”.

באירופה ובמרכז אסיה, ממשל תקין חשוב עוד יותר בהתחשב בתפקיד הגדול שממשלות מילאו היסטורית בעיצוב הכלכלה. ההוצאות הממשלתיות באזור מייצגות כמעט 40% מהכלכלה והממשלות מעסיקות יותר מ-25% מהעובדים המשכילים והפרודוקטיביים ביותר באזור, כאשר נשים מהוות 57% מהעובדים במגזר הציבורי.

יתרה מזאת, תפקיד השלטון במדינות האזור עשוי לגדול עוד יותר בשנים הקרובות, בעיקר על ידי הצורך בהרחבת שירותי הבריאות ובטיפול ארוך-טווח באוכלוסיות מזדקנות וכן תמיכה ציבורית בהתערבות ממשלתית  על מנת להתמודד עם אי-שוויון, ומול מגפת הקורונה, גם שיפור מערכות הבריאות והחינוך.

צור קשר עם:

שרה-אן מאדי

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל