קלוז’ נאפוקה: הסיליקון-ואלי של מזרח אירופה

כשהיא מאכסנת בצל קורתה לא פחות מ-6 מאגדים סקטוריאליים, 25 בנקים מקומיים ובינלאומיים, אינספור חממות טכנולוגיות ושורה ארוכה של ענקיות טק עולמיות שקבעו בה את מרכזי המחקר והפיתוח שלהן (דוגמת Bosch המעסיקה כ-1,200 עובדים בסניף המקומי) – הפכה בשקט בשקט העיר קלוז’ נאפוקה ברומניה לסיליקון ואלי של מזרח אירופה.

העיר, שאוכלוסייתה קטנה מזו של תל אביב, נחשבת לידידותית ביותר לזרים באירופה ואיכות החיים בה מדורגת בצמרת הטבלאות ביבשת. עם סצנת יזמות תוססת ושיתוף פעולה ייחודי ואפקטיבי במיוחד בין הרשות המוניציפלית, המגזר הפרטי והאקדמיה, קלוז’ נאפוקה טומנת בחובה פרוייקטי ענק במנעד רחב של תחומים ורמות תחכום טכנולוגיות.

כחלק מהפעילות השוטפת של המשלחת הכלכלית לרומניה לאתר הזדמנויות עבור היצוא הישראלי, יזמה המשלחת מספר פעילויות פיזיות ווירטואליות: מוקדם יותר השנה, ערכו 6 חברות ישראליות בתחום הערים החכמות תצוגות תכלית מול 9 ראשי ערים ומובילי דיגיטציה בכירים בעיריות.

בעקבות העניין הרב שנוצר בזירה המקומית, ערכה המשלחת פרוייקטי סקאוטינג עבור ערים שונות ובהן העיר קלוז’ נאפוקה. להבנת הצרכים העדכניים והאקו-סיסטם יוצא הדופן של בירת טרנסילבניה, הגיעו בתחילת החודש הנספחת הכלכלית, ברקת קנפו, עם שגריר ישראל ברומניה, דוד סרנגה לביקור עבודה בעיר. הלו”ז העמוס, שנוהל על ידי הנספחות, כלל: מפגש עם ראש העיר, אמיל בוק, שולחן עגול עם ראשי המאגדים העירוניים, ביקור במרכזי חדשנות ובחממות העירוניות, מפגשים עם בכירים בעירייה, במגזר הפרטי ובאקדמיה (לרבות מאגד החינוך וחממת היזמות התרבותית).

פגישות העבודה המקצועיות צפויות להיות מתורגמות עד מהרה ליוזמות משותפות ולפעילויות וירטואליות והיברידיות. כחלק מהחשיבה העירונית על מעבר מ”יוצר בקלוז'” ל”הומצא בקלוז'” ובהתאם לבניית “אקו-סיסטם” ולא “אגו-סיסטם”, כדברי ראש העיר בוק, יש לשים לב במיוחד לפרויקטים הצפויים הבאים:

  • תכנית העיר-סטארטאפ בתחום הבריאות הדיגיטלית – במימון האיחוד האירופי, נבחרה קלוז’ נאפוקה להוביל שיתוף פעולה בתחום הבריאות הדיגיטלית בין רשויות מוניציפליות בכל רחבי אירופה. במסגרת זו, יושם דגש עז על רפואה מגדרית וסטארטאפים מכל רחבי העולם העתידים לשנות את פני הבריאות הדיגיטלית ברמה העירונית. חברות ישראליות בתחום הבריאות הדיגיטלית מוזמנות לפנות אלינו לפרטים נוספים ולחיבור לגורמים המתאימים. בהקשר זה, יצוין גם כי העיר חותרת גם למשיכת משקיעים בפרויקט ענק העוסק בממשקים שבין עולמות הדאטה, הננוטכנולוגיה והבריאות.
  • חשיבה עירונית על עתיד עולם העבודה – מגפת הקורונה הפנתה בין היתר זרקור לשאלות כיצד עתיד להיראות עולם העבודה בזירה המוניציפלית. בעיריית קלוז’ נאפוקה השכילו להבין זאת וכבר כעת מבקשים קברניטיה להכין את תושבי המקום לקראת היום שאחרי, בדמות הנחלת מיומנויות רלוונטיות לעולם העבודה העתידי. מדובר בפרויקט משותף חוצה אקדמיה, סקטור פרטי וציבורי שבו לתעשייה הישראלית יש פוטנציאל לתרומה משמעותית.
  • פיתוח אזורי הכפר של רומניה – מאגד החקלאות של טרנסילבניה מכיר ביכולות הישראליות בתחום ותר אחר פתרונות טכנולוגיים שיאפשרו עמידה בדרישות הסף של מכרזי האיחוד האירופי. חברות ישראליות בתחומי ההשקייה, רחפנים לצורכי חקלאות, חממות, חיישנים וניהול חוות – מוזמנות לפנות למשלחת הכלכלית לרומניה לצורך שילוב בפעילויותיה הקרובות.
ראש המשלחת הכלכלית לרומניה, ברקת קנפו, מובילה שולחן עגול בהשתתפות ראשי החממות הטכנולוגיות והמאגדים הסקטוריאליים של טרנסילבניה ועיריית קלוז’ נאפוקה (מרץ 2021)

כחלק מהידוק שיתופי הפעולה בין הסיליקון ואדי לסיליקון ואלי של מזרח אירופה, צפויה המשלחת הכלכלית לערוך יום היברידי במסגרתו תערוכנה חברות ישראליות מצגות למקבלי החלטות ולגורמים בכירים בסצנה העסקית והמוניציפלית של קלוז’ נאפוקה במגוון רחב של סקטורים (ובהם – חקלאות, בריאות דיגיטלית, ערים חכמות).

אנו מזמינים חברות ישראליות המתעניינות בהזדמנויות אלה ליצור עמנו קשר בהקדם.

צור קשר עם:

ברקת קנפו

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל