יום האישה שמח! (?)

יום האישה הבינ”ל הונהג לראשונה ע”י התנועה הסוציאליסטית העולמית ב-1911 כך שעם ההפיכה הבולשביקית ב-1917 ובמיוחד לאור תפקידן המשמעותי של הנשים במהפכה זו, הפך היום ליום חג רשמי ברוסיה הסובייטית.

מאז ועד היום מציינים את החג ברחבי המדינה, הבנים בבי”ס נותנים פרחים לבנות, יש טקסים, מסיבות וכמובן יום חופש (כיאה לחג סוציאליסטי). למעשה, ההשראה לפוסט הזה הגיעה, בין היתר, מבני בן ה-4 שכבר שבוע משנן שיר ברוסית על כמה אמא וסבתא נהדרות. שיר שאותו הוא יקריא בטקס בגן.

אבל למרות חגיגות ה-8.3, יש עוד 364 ימים בשנה ובימים אלו המצב שונה.

נשים מרוויחות  שליש פחות מגברים, ייצוגן הפוליטי במקום ה-122 מתוך 149 מדינות בסקר של ה World Economic Forum מ-2020 ונראה שתפיסת התפקידים המגדרית רווחת, בין אם בשוני בין קרוב ל-200 הלאומים ועשרות המחוזות שמרכיבים את רוסיה ובין אם ברמת המדינה.

ברמה זו, הפדרלית, התפיסה המגדרית באה לידי ביטוי בהקשרים יותר חיוביים כמו חופשת לידה של עד 3 שנים (1.5 בתשלום ועוד 1.5 חל”ת), מה שכפי הנראה (אני כותב זאת בצער רב) יהווה מכשול גדול יותר לאשה מאשר לגבר שרוצים לשלב משפחה גדולה עם קריירה וגם בהקשרים אחרים, כגון, החלטת ממשלה משנת 2000 שמונעת מנשים לעסוק ב-456 מקצועות קשים שעלולים לפגוע בבריאותן, החלטה מ-2017 שאלימות במשפחה, אם לא הובילה לחבלה חמורה, הינה עבירה מנהלית שדינה הוא עד(!) שבועיים מעצר.

אבל מאחר וה-8.3 הוא יום חג, נסיים בחיובי, לפני שנה וקצת הוחלט על צמצום מספר המשרות המסוכנות לנשים ל-100 ובעקבות כך בשנה שעברה אפילו התחילו לעבוד מספר נהגות רכבת. בנוסף, אותו דו”ח מ-2020 של ה World Economic Forum מציב את רוסיה במקום גבוה מבחינת תפקיד הנשים בעולם העסקי עם 40% מהתפקידים הבכירים (נכון שאם קוראים מחקרים נוספים, מבינים שזה תלוי תעשייה ולמשל לפי Women on Boards Russia במועצות המנהלים של 100 החברות הגדולות ברוסיה, אחוז הנשים נמוך מ-10%. אבל לא ניתן לעובדות להרוס לנו את הסיפור והסוף האופטימי..). נסיים עם הדוגמה הרוסית הבולטת ביותר ל- Self made woman,- טטיאנה בקלצ’וק.

עד שנת 2004 טטיאנה הייתה מורה לאנגלית. עם יציאתה לחל”ד, בגיל 28, החלה למכור בגדים וגם הקימה אתר שיעזור לה במכירות. בזכות הניהול החכם שלה, אותו אתר, Wildberries, הפך לאתר המכירות המוביל ברוסיה ובמדינות נוספות. נכון להיום, הונה האישי נאמד ב-1.1 מיליארד דולר והיא מעסיקה עשרות אלפי עובדים.

יש דוגמאות נוספות ליזמיות רוסיות מעוררות השראה: אולגה בלייציאבה בתחום המזון הבריא ולילדים, גוזליה סאפינה בתעשיות כימיות ועוד.

כולי תקווה שעם הזמן יהיו עוד ועוד כאלו וה-8.3 יהיה חג נחמד אך מיותר.

*גילוי נאות – הכותב הינו גבר אך מאמין אדוק בשוויון הזדמנויות וביכולות המופלאות של המין הנשי. יכולות שמתבטאות בבירור אצל הקולגות, הנספחות המעולות ברחבי העולם, ואצל הצוות הנשי ברוסיה שעושה עבודה נהדרת בסיוע לחברות הישראליות בבואן לשוק זה.

צור קשר עם:

יקיר דוידסון

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל