מערכת הבריאות בהולנד ותחילת חיסון כנגד נגיף הקורונה

חיסון כנגד נגיף הקורונה

 כמרבית המדינות ברחבי העולם, הולנד נמצאת בסגר. נכון לזמן פרסום מסמך זה, תאריך היעד לסיום הסגר הוא ה-9 בפברואר. אך, מכיוון שהמצב לא יציב, כנראה שהסגר יתארך. כל החנויות הלא-חיוניות ומקומות הבילוי סגורים. גם בתי ספר יסודיים ובתי ספר תיכוניים נותרים סגורים.

החל מיום שבת 23 לינואר, מוטל בהולנד עוצר לילי בין השעות 21:00 ל 04:30 ביום למחרת. גם המקרה זה לא ברור משך התקופה בה יתקיים העוצר.

 בניגוד לישראל, הולנד מתחילה לאט בחיסון התושבים. הממלכה קשורה למדיניות החיסונים של המרחב האירופי. מאז שהזריקה הראשונה ניתנה ב- 6 בינואר, ועד 18 לחודש, חוסנו רק כ 80 אלף איש, עובדי ענפי הסיעוד השונים והרפואה. כאמור, קצב מתן החיסונים קשור לקצב באספקה לאירופה. הולנד אמורה לקבל מנות חיסון מכל שש החברות אשר הגישו בקשות לאישור;  Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca, CureVAC, Janssen, Sanofi/GSK.

לכאורה, מכיוון שרוב החיסונים בעולם  מיוצרים באירופה ב 27 מפעלי ייצור (76% מהחיסונים בעולם – קצב ייצור של כשני מיליארד בשנה), אירופה יכולה להנות מכמויות אספקה גדולות, ללא בעיות לוגיסטיות רבות. המציאות היא לגמרי אחרת וכרגע מעט מאוד מהמפעלים באירופה פינו קווי ייצור לחיסוני קורונה. זה קשור כמובן להתחייבויות עסקיות, אך גם לעובדה שבפועל מאושרים באירופה רק שלושה חיסונים ואסטרטגיית ההצטיידות בחיסונים סובלת מכך. יותר ויותר קולות נשמעים במדינות העשירות באירופה הדורשים רכש נפרד.

בכל מקרה, הולנד תכננה לחסן את מרבית האוכלוסיה מגיל 18 עד סוף יוני וכרגע מדברים על הרבעון השלישי של השנה, כולל הקריביים. ללא שינוי דרסטי באסטרטגיית האספקה והייצור, כל תקלה בקו ייצור היא קריטית והדרך לחיסון כולל ארוכה מאוד. מעבר לאופק של סוף הרבעון השלישי 2021.

 מערכת הבריאות וביטוח בריאות בהולנד

 שירותי הבריאות בהולנד נשענים על שיתוף פעולה בין האזרחים, סוכנויות ביטוח הבריאות ובתי החולים/רופאי המשפחה. התרשים בהמשך מציג בצורה מקיפה מערכת זו. כל מערכת הבריאות ההולנדית נשענת על מערך מידע לאומי רפואי אחד אשר נגיש לכל נותן שירות רפואי. לכל תושב (גם אם אינו אזרח הולנדי), יש תיק במערכת. בתיק זה מאוחסן כל המידע הרפואי הרלוונטי של כל תושבי הולנד. המערכת נגישה לכל בעלי המקצוע הרפואיים בהתאם לנגזרת המקצועית הדרושה. מידע זה נגיש לבתי החולים, רופאי משפחה, רופאים מקצועיים, מומחים שונים מתחומי הרפואה ומטפלים מקצועיים שונים.

נכון להיום ישנן אחת עשרה סוכנויות ביטוח בריאות בהולנד, והאזרחים חופשיים לבחור בכל אחת מהן. רוב הסוכנויות הללו מציעות סוגים ומסלולים שונים של ביטוחי בריאות. כל אזרח הולנדי מחויב להיות מכוסה ב”חבילת בסיס”. תושב אשר לא יכול להרשות לעצמו חבילה בסיסית בגלל בעיות כלכליות וסוציאליות אחרות, הממשלה ההולנדית תסבסד לו את החבילה הבסיסית, עד סבסוד מלא.

 סוכנויות ביטוח הבריאות אינן יכולות לבקש או לדרוש מלקוחותיהן ללכת לבית חולים מסוים, רופא משפחה מסוים או מומחה מסוים. הלקוח רשאי לבחור למי שהוא רוצה להגיע, ולכל בתי החולים, רופאי המשפחה והמומחים יש כאמור גישה לתיק הלקוחות הרפואי הלאומי. הסייג היחידי והוא סייג משמעותי מאוד מבחינת ניהול המערכת הוא שרופא המשפחה הנבחר על יד התושב, הוא אשר מפנה את הלקוח לטיפולים השונים. למומחים ולבתי החולים (כמובן שבמקרה חירום כל נפגע יכול להגיע למחלקת חירום בבית חולים קרוב, או למוקדי תורנות לרפואת חירום). רופאי המשפחה בהולנד מהווים למעשה סוכני ביצוע של המדיניות ההולנדית בכל הנוגע לאישפוזים, הפניות וטיפולים. רופאי משפחה נגישים כמובן לכל מידע רפואי של לקוח, גם אם הכיע לאשפוז חירום או טיפול חירום אחר.

 

אפשרויות שת”פ לחברות ישראליות בתחומי הרפואה ומדעי החיים בהולנד

כמו בישראל, שירותי הבריאות ומדעי החיים בהולנד מפותחים מאוד ובתי החולים, כמו גם מפיצים ונותני שירותי טכנולוגיה פתוחים לחידושים. ישראל מהווה כמובן מקור לחידושים טכנולוגיים. כל טכנולוגיה אשר תייעל ותטייב שירותים, כל טכנולוגיה אשר תבנה נדבך של אבטחת מידע תתקבל בברכה.

למרות ששתי המדינות חולקות משטרים דומים, השוני בין המערכות הרפואיות הגביל שיתופי פעולה. מאוד מאתגר לחדור לשוק, והמאמצים רבים. אך ההצלחה יציבה וארוכת טווח.

 ההצלחה הישראלית בחיסון האוכלוסייה כנגד נגיף הקורונה, היא מקור להערכה רבה אצל מגזר הרפואה בהולנד. נראה שההולנדים כבולים במוסכמות מסויימות, והעניין שיש למערכת הרפואה ההולנדית בישראל גובר.  הולנד ידועה ברוח היזמות והמנטליות ההולנדית והישראלית דומה מאוד. ההולנדים הם יזמים גלובליים וסוחרים מזה מאות שנים. הם רואים בישראל מקור לשת”פ בחדשנות. כל המגזר הרפואי בהולנד משתהה לנוכח ההישג הישראלי בחיסון האוכלוסייה לעומת האיטיות ההולנדית בנושא.

מערכת המידע הרפואית הלאומית בהולנד יכולה גם היא להוות כר נרחב לשת”פ דוד צדדי ובמדינות שלישיות. זו דוגמה ליעילות הולנדית שיכולה להתממשק לחדשנות ישראלית.

הנציגות הכלכלית של ישראל בהאג, בראשות הציר הכלכלי להולנד, דנמרק ושבדיה, מר איתן קופרשטוך, עושה מאמצים מיוחדים, גם בתקופה מאתגרת זו בה כל פיתוח עסקי נדחה, ליצור שיתופי פעולה בין המגזר העסקי הישראלי, ההולנדי והסקנדינבי.

 כל המעוניין להיכנס לשוק ההולנדי והסקנדינבי או פשוט רוצה ללמוד עוד על אפשרויות שת”פ מסחרי בצפון אירופה, יכול לפנות אלינו  holland@israeltrade.gov.il

או  לבקר באתר  https://www.itrade.gov.il/netherlands

 קישורים שאולי יעניינו אותך :

https://www.rijksoverheid.nl/actueel/nieuws/2021/01/12/nederland-blijft-tot-en-met-ten-minste-9-februari-in-lockdown

 https://nos.nl/artikel/2364144-minister-de-jonge-volgende-week-15-000-kwetsbaren-gevaccineerd.html

 נכתב על ידי אניטה ויזר ואיתן קופרשטוך. עריכה: איתן קופרשטוך

צור קשר עם:

איתן קופרשטוך

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל