תוכנית העבודה של הנציבות האירופית לשנת 2021

מדי שנה הנציבות האירופית מאמצת תוכנית עבודה המפרטת את רשימת הפעולות שתנקוט ב-12 החודשים הקרובים. תוכנית העבודה מודיעה לציבור האירופי וליתר השותפים של האיחוד האירופי על המחויבויות הפוליטיות של האיחוד להציג יוזמות חדשות, למשוך הצעות ממתינות ולסקור את החקיקה הקיימת באיחוד האירופי.

בסוף 2020, הנציבות האירופית אימצה את תוכנית העבודה שלה לשנת 2021, שנועדה להפוך את אירופה לבריאה, הוגנת ומשגשגת יותר, תוך שהיא מאיצה את הפיכתה לטווח הארוך לכלכלה ירוקה יותר, המתאימה לעידן הדיגיטלי. התוכנית כוללת יוזמות חקיקה חדשות הנוגעות להנחיות הפוליטיות של הנשיאה אורסולה פון דר ליין בעקבות נאום המדיניות השנתי שלה שהתקיים בספטמבר 2020. תוך עמידה בסדרי העדיפויות שנקבעו בתוכנית עבודה זו, הנציבות מתכוונת להמשיך ולהשקיע את כל מאמציה בניהול המשבר הנוכחי בעקבות מגפת הקורונה ולהפיכת הכלכלות האירופיות והחברות האירופיות לעמידות יותר.

תוכנית העבודה של הנציבות 2021 רואה מעבר מתכנון לביצוע בכל שש העדיפויות הפוליטיות של הנשיאה.

  1. הגרין דיל האירופית

כדי להשיג יעד של אירופה “נייטרלית אקלים” (Climate Neutral) עד שנת 2050, הנציבות תציע תוכנית בשם Fit for 55 להפחתת הפליטות לפחות ב-55% עד שנת 2030. התוכנית  תכסה תחומי מדיניות נרחבים – החל מאנגריה מתחדשת ועד להתייעלות אנרגטית, בחינת שיפור ביצועי אנרגיה של בניינים ומבנים, כמו גם שימוש בקרקעות, מיסוי אנרגיה, שיתוף מאמצים וסחר בפליטות. מנגנון CBAM עליו דיווחנו בעבר, מיועד לסיוע בהפחתת הסיכון לדליפת פחמן באמצעות עידוד שותפי הסחר של האיחוד האירופי להעלות בעצמם את שאיפת האקלים שלהם. בנוסף, הנציבות תציע צעדים ליישום תוכנית הפעולה של הכלכלה המעגלית (Circular Economy) באירופה, אסטרטגיית המגוון הביולוגי של האיחוד האירופי (EU biodiversity strategy ) ואסטרטגיית ה-Farm to Fork.

  1. התאמת אירופה לעידן הדיגיטלי

ביעד של A Europe fit for a digital age הנציבות תציג מפת דרכים של יעדים דיגיטליים מוגדרים ל-2030, הנוגעים לקישוריות, מיומנויות ושירותים ציבוריים דיגיטליים. ההתמקדות תהיה בזכות לפרטיות וקישוריות, חופש דיבור, זרימת נתונים חופשית ואבטחת סייבר. הנציבות צפויה לחוקק חקיקה בתחומים הכוללים בטיחות, אחריות, זכויות יסוד והיבטי נתונים של בינה מלאכותית. באותה רוח, הנציבות תציע תעודת זהות אירופית אלקטרונית. היוזמות יכללו גם עדכון של האסטרטגיה התעשייתית החדשה לאירופה, תוך לקיחה בחשבון של השפעות נגיף הקורונה, וכן הצעת חקיקה לשיפור תנאי העבודה של “עובדי הפלטפורמה” (Platform Workers), ספקים באמצעות אפליקציות או פלטפורמות אלקטרוניות שונות.

  1. כלכלה שעובדת למען אנשים

כדי להבטיח שהמשבר הבריאותי והכלכלי לא יהפוך למשבר חברתי, הוועדה תציג תוכנית פעולה שאפתנית ליישום מלא של עקרון הזכויות החברתיות האירופיות. הנציבות תציע גם ערבות אירופית חדשה לילדים, שתבטיח גישה לשירותים בסיסיים כמו בריאות וחינוך לכל ילד וילדה. כדי לתמוך בכלכלות האירופיות ולחזק את האיחוד הכלכלי והפיסקאלי, הנציבות תציע שינוי במסגרת לטיפול בכישלונות בנקאיים, נקיטת צעדים להגברת ההשקעות חוצות האיחוד האירופי, ותגבור המאבק בהלבנת הון.

  1. מיצוב אירופה חזקה יותר בעולם

הנציבות מבקשת לוודא שאירופה ממלאת תפקיד חיוני בעולם, כולל על ידי הובלת התגובה העולמית להבטחת חיסון בטוח ונגיש לכל. בנוסף, הנציב תציע הנחיות לחיזוק תרומת האיחוד האירופי למערכת יחסים עולמית המבוססת על כללים מולטילטראליים, שותפות מחודשת עם השכנות מדרום ליבשת והעמקת הקשר עם האזור הארקטי. כמו כן, הנציבות תציג גישה אסטרטגית חדשה לתמיכה בפירוק נשק, ושילוב מחדש של לוחמים לשעבר למקומות תעסוקה אלטרנטיביים. הנציבות גם תפרסם הודעה על מדיניות הסיוע ההומניטרי של האיחוד ותחקור דרכים חדשות לעבוד עם שותפים מרחבי העולם.

  1. קידום אורח החיים האירופי

בעקבות משבר הקורונה, הנציבות מציעה לבנות “איחוד בריאות אירופי” חזק יותר, בעיקר על ידי חיזוק תפקידן של הסוכנויות הקיימות והקמת סוכנות חדשה למחקר ופיתוח ביו-רפואי מתקדם. בנוסף, תוצג אסטרטגיה חדשה לעתיד אזור אמנת שנגן, במטרה לשמר ולשפר את תפקוד האזור. הוחלט על הסכם החדש בנושא הגירה ומקלט שלאחריו ינקטו צעדים המוצעים בנושא הגירה חוקית, כולל חבילת ‘כישרון ומיומנויות’. אלמנטים אחרים כוללים תוכנית פעולה נגד הברחות מהגרים, כמו גם אסטרטגיית חזרה והשתלבות מרצון בר קיימא. הנציבות תמשיך לחזק את “איחוד הביטחון”, בטיפול בטרור, בפשע מאורגן ובאיומים משולבים. כמו כן, תוצג אסטרטגיה מקיפה למאבק באנטישמיות.

  1. דחיפה חדשה לדמוקרטיה אירופית

לבניית איחוד של שוויון, הנציבות תציג אסטרטגיות חדשות בנושא זכויות הילד ובעלי מוגבלויות, וכן הצעה למאבק באלימות מגדרית. כמו כן, היא תציע להרחיב את “רשימת פשעי האירו” (List of Euro Crimes) כך שתכלול גם את כל סוגי פשעי השנאה והסתה. ברשימה הנוכחית מוגדרים 10 פשעים בהם האיחוד קבע סדרת הגדרות ורפי ענישה לכלל מדינות האיחוד. בנוסף, הנציבות תציע כללים ברורים יותר למימון מפלגות פוליטיות אירופיות ותנקוט צעדים להגנה על עיתונאים ועל החברה האזרחית מפני התדיינות פוגענית. הנציבות תציג גם חזון ארוך טווח לאזורים כפריים אשר יציע פעולות למיצוי הפוטנציאל המלא של אזורים אלה.

לאור האופי הארוך והטרנספורמטיבי של היוזמות המתוכננות, הנציבות הדגישה את החשיבות התקנת רגולציות אשר מתמקדות בפשטות והפחתת הנטל הרגולטורי.

תוכנית העבודה של הנציבות לשנת 2021 קשורה קשר הדוק לתוכנית ההבראה האירופית, עם מכשיר ההבראה של NextGenerationEU ותקציב מחוזק של האיחוד האירופי לשנת 2021-2027. המכניזם באמצעותו תתוקצב תוכנית ההבראה נקרא The Recovery and Resilience Facility ותקציבו עומד על 672.5 מיליארד אירו באמצעות מענקים והלוואות.

צור קשר עם:

נטע בר-אל

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל