השפעת הקורונה על החברה השבדית

השפעת הקורונה על החברה השבדית – השימוש באינטרנט עלה משמעותית בקרב אוכלוסיות חדשות

מהדורת השנה של הדו"ח "שוודים והאינטרנט" מציינת – מגפת הקורונה הביאה לעלייה גדולה במספר משתמשי האינטרנט בשבדיה.

הקשישים בעיקר, הם אלו אשר החלו להשתמש אינטנסיבית באינטרנט ובמגוון שירותים דיגיטליים. הם נכנסו לאינטרנט, לעיתים לראשונה והם מרוצים ממה שמצאו שם. מאידך, הסטודנטים במגוון גילאים, פחות מרוצים מהחיים הדיגיטליים החדשים.

קרן האינטרנט השבדית  www.internetstiftelsen.se/en מפרסמת מזה 20 שנה את הדו"ח על השבדים והאינטרנט. הארגון מנהל את הדומיין .se ועוד דומיינים מקצועיים ומקדם את השימוש באינטרנט ושירותים דיגיטליים בשבדיה.  לראשונה בהיסטוריה של 20 שנה, בחרה הקרן לאסוף נתונים פעמיים בשנה.

בדרך כלל הקרן מסתמכת בדו"ח שלה על נתונים הנאספים ברבעון הראשון של כל שנה. בשנת 2020 אספה הקרן נתונים גם לאחר הקיץ כדי לראות אילו השפעות אפשריות היו למגיפה.

הקרן מצאה באופן מובהק הבדלים לאורך שנת 2020 בשימוש בשירותי האינטרנט בשבדיה.

יותר גמלאים נחשפו לשימוש בשירותים מקוונים ואלו אשר נהגו להשתמש בשירותי אינטרנט, העמיקו את השימוש לרמות גבוהות כתוצאה מההשפעות החברתיות של מגפת הקורונה. הקרן מצאה שיותר ויותר אזרחים בכירים רואים באינטרנט את הדרך לשילוב מחדש בחברה גם בגילאים המבוגרים.

חלק מהנשאלים בגיל המבוגר, ממש כמו אחרים בגילאים צעירים גם ביטאו בתשובותיהם חוסר שביעות רצון שהתבטא באספקטים מקצועיים הקשורים בחשיפה מוגברת לזמן מסך ורכישת שירותים מגוונים בדרך מקוונת.

כאמור, אנשים מבוגרים מרגישים חברתיים. הגידול בשימוש בשירותים מקוונים כהשפעה של המנפה עלה ואחוז אחד מהמשתמשים עושה זאת בפעם הראשונה ורובם בני 76 ומעלה.

האסטרטג הראשי של קרן האינטרנט השבדית, מר מר מאנס ג'ונאסון ( Måns Jonasson), מציין בסיפוק שמדובר בקבוצת גיל אשר לא חלקה את השימוש במדיה הדיגיטלית כמו שאר האוכלוסיה וכעת, לאחר שנאלצו להשתמש בחלק משירותי האינטרנט, הם גילו שזה מהנה ושימושי כאחד.

אנשים מבוגרים רבים החלו לערוך קניות אלקטרוניות, כולל מזון ותרופות. אנשים מבוגרים רבים הגבירו שימוש בווידיאו, בעיקר לשיחות עם ילדים ונכדים. 37 אחוז מהפנסיונרים מרגישים יותר חברתיים מהחשיפה לזמן מסך, ובקרב בני 76 ומעלה, הנתון הוא 42 אחוז.

מאידך, התלמידים פחות מרוצים. השימוש המוגבר במדיה דיגיטלית נכפה עליהם. בעוד לפני משבר הקורונה, ברבעון הראשון של 2020, 40 אחוז הרגישו יותר חברתיים לגבי החשיפה לזמן המסך, ברבע השלישי הנתון צנח ל -28 אחוזים.

תלמידים הם עדיין הקבוצה שמשתמשת יותר מכל באינטרנט. אך כפיית השימוש, בעיקר של לימוד מרחוק הביאה עימה גישה שלילית. הגורם לגישה השלילית הוא שהמפגש האנושי נעלם. חווית הלימוד מרחוק לא מביאה עימה בשורה חברתית. תהליך הלמידה מורכב הרבה יותר מאשר הקשבה להנחייה מרחוק.

עבודה בבית היא אספקט בעל חשיבות עליונה בשימוש במדיה הדיגיטלית המקוונת. היא כוללת שיעורי בית ומשימות לתלמידים ועבודה מהבית של יותר ויותר עובדים במשק השבדי. מספר השבדים אשר עבדו מהבית עלה מ 2% מכלל עובדי המשק בשבדיה ל 23% ורובם מרוצים מהמעבר לעבודה מהבית.

המגיפה גרמה לפריצת סכר בנושא העבודה מהבית ולא רק בשבדיה. רוב העובדים מהבית מעדיפים פתרון גמיש של עבודה מהבית ועבודה משרדית.

ריכוז נתונים מדו"ח הקרן השבדית לאינטרנט:

  • 1% ממשתמשי האינטרנט בשלהי 2020, לא השתמשו כלל באינטרנט לפני מגיפת הקורונה.
  • אחד מכל שלושה משתמשי אינטרנט הגדיל את השימוש באינטרנט במהלך שנת 2020.
  • כמעט מחצית האוכלוסייה, 46%, מתעוררים בלילה ומסתכלים בטלפון הנייד שלהם.
  • 25% מהשבדים קנו יותר באופן מקוון במהלך המגיפה.
  • 10% מהפנסיונרים רכשו לראשונה מזון במהלך המגיפה.
  • רוב הקונים החדשים במדיה המקוונת הם מעל 76 שנים.
  • 10% מכלל משתמשי האינטרנט ניצלו לראשונה את המדיה המקוונת לפגישות חברתיות במהלך 2020.
  • 7% מהפנסיונרים המשתמשים באינטרנט השתתפו באופן מקוון באירוע חברתי במהלך המגפה.

הנספחות הכלכלית של ישראל בשבדיה מקיימת קשרי עבודה הדוקים עם חברות בתחום המדיה הדיגיטלית, עם חברות קמעונאות המחפשות חידושים בתחומי חוויית הקניה המקוונת, עם חברות הנותנות שירותים ללימוד מרחוק, עם כל המפעילים של רשתות הססולר בסקנדינביה ועם כל גורם אחר המעוניין בטכנולוגיות לשיפור חוויית השימוש באינטרנט.

 מקור נתונים ומידע לכתבה – "Swedes and the Internet", by the Internet Foundation

נכתב על ידי: רוברט פרידמן ואיתן קופרשטוך. עריכה על ידי איתן קופרשטוך

 

צור קשר עם:

איתן קופרשטוך

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל