פולין: תחזית כלכלית ל-2021

כמה נקודות שחשוב לדעת על פולין עם כניסתנו ל-2021, לפי התחזית של PKO Bank Polski:

• 2021 תהיה תקופה של התאוששות כלכלית. חוסר הוודאות לגבי מהלך המגיפה עדיין גבוה. עם זאת, סביר לצפות כי יישום תוכנית החיסון יבטל הטמעת מגבלות חמורות נוספות במחצית השנייה של שנת 2021. התאוששות המשק שנגרמ עקב פקיעת המגפה יהיה נוסף. נתמך על ידי המדיניות הפיסקלית והמוניטרית החזקה הנוכחית ועל ידי ההתאוששות בסחר העולמי. גם אם המגיפה תלווה אותנו לתקופה ארוכה יותר, ההשפעה השלילית שלה על הכלכלה צריכה להיות רדודה יותר, שכן הצרכנים והעסקים הסתגלו למציאות החדשה.
• הציפייה כי בשנת 2021 הכלכלה הפולנית תצמח ביותר מ-5%, לאחר ירידה של קרוב ל-3% בשנת 2020. הטריגר העיקרי להתאוששות כזו יהיה שיפור במצב המגיפה במדינה. בזכות הצעדים שננקטו על ידי הממשלה נגד המשבר (Anti-crisis Shield) נשמר המבנה היסודי של המשק, דבר המאפשר התאוששות מהירה. לפי התחזית של הבנק, המדיניות הפיסקלית תתמוך בצמיחת התוצר בשנת 2021 אפילו יותר מאשר בשנת 2020. באמצע הקדנציה (2022-23) תכנית הסיוע של האיחוד האירופי תייצר דחיפה חשובה לצמיחה. אחוז הצריכה הפרטית בתמ”ג יעלה בשנת 2021, מכיוון שהיא נתמכת על ידי:

(1) שימוש בחיסכון ‘כפוי’ משנת 2020 (מוערך כי יחס החיסכון יותר מהוכפל בזמן המגפה),

2) תשלומים חברתיים נוספים, סיוע מהביטוח הלאומי וכו’,

(3) על ידי שיפור בשכר המשולם במשק.

• התאוששות כלכלית מהירה מבשרת טובות לשוק העבודה. לפי התחזית, ההתאוששות הכלכלית תהיה מספיק חזקה כדי למנוע פיטורים בעתיד כאשר כלי הסיוע הממשלתיים נגד המשבר יפוגו. כתוצאה מכך, ככל הנראה שיעור האבטלה שנרשם בחודשים האחרונים בעקבות המגיפה, יקטן לרמות טרום-המגיפה. אף על פי כן, גידול בשכר הממוצע יישאר מתחת לרמות לפני המגיפה (סביב 5-6%), אפילו עם העלאה נוספת של שכר המינימום.

• האינפלציה תישאר קרובה לטווח העליון (כ-3.5%). התאוששות כלכלית תקצר את התקופה הזו, אך בשילוב עם שינויים רגולטוריים (היטל על שימוש באנרגיה, מס סחר, היטל על משקאות ממותקים) תדחף את האינפלציה במדד המחירים לצרכן (CPI) מעל 3%.

• שיעורי הריבית של הבנק הלאומי הפולני יישארו ללא שינוי גם לאחר 2021. עם זאת, ככל שהכלכלה תתאושש והאינפלציה הגבוהה יחסית תימשך, השוק עשוי לכוון לנורמליזציה של המדיניות המוניטרית עוד לפני שהבנקים המרכזיים הגדולים יחלו להדק את המדיניות המוניטרית שלהם.

• מאזן התשלומים בפולין הפך לנקודת חוזקה עיקרית במבט מאקרו-כלכלי. חברות פולניות מגדילות בהצלחה את נתחן בשוק הסחר העולמי והיצוא הפולני שובר שיאים חדשים – מהפוסט הקודם:

104.3 מיליארד זלוטי פולני ייצוא פולני בנובמבר – יצוא חודשי פולני העולה על 100 מיליארד זלוטי בפעם הראשונה אי פעם.

פולין הפכה ליצואנית נטו, המהווה שינוי מבני חשוב ביותר משום שהוא מגדיל את מרחב התמרון הן במדיניות המוניטרית והן בפיסקאלית. נכון להיום, היתרה הכוללת של חשבון השוטף וההון (הכוללת כמה תשלומים מהאיחוד האירופי) מסתכמת ב-5.4% מהתוצר, מה שמאשר כי ישנה ירידה בתלותה של פולין במימון חיצוני. זו אחת הסיבות לכך שהזלוטי הגיב אחרת למשבר הקורונה מאשר במקרה של המשבר הפיננסי העולמי של 2008 ומאפשר, יחסית, תמהיל מדיניות גמיש במיוחד.

• פולין ככלכלה תחרותית עם פוטנציאל צמיחה גבוה של התוצר ואינפלציה מתונה, תתגבר בעתיד על החוב הציבורי, שגדל בתקופת המגיפה.

• בהסתכלות לקראת סוף שנת 2020, השנה עם הירידה הגדולה ביותר בתוצר מאז הפכה פולין לכלכלת שוק, יש לבחון את העשור האחרון, שהיה כנראה הטוב ביותר בהיסטוריה הכלכלית של פולין. בעשר השנים האחרונות התוצר של פולין על בכ-33%, מהתוצאות הטובות ביותר באיחוד האירופי. נמשכת רמת החיים בפולין והשלמת הפערים ביחד למדינות המערב, הודות לחברות באיחוד האירופי, והתוצר לנפש הגיע לרמה של כ-75% מהממוצע באיחוד האירופי. הצמיחה הכלכלית בתקופה זו הייתה יחסית מקיפה, מלווה בירידה באבטלה ובעוני ובעלייה מסוימת בחלק העבודה (השכר) בתוצר.

Motivation, Live, Enjoy, Optimistic, Optimism, Positive

הסתכלות אופטימית לעשור הבא

הכלכלנים מציינים כי הם רואים שני אתגרים מרכזיים –

(1) מגמות דמוגרפיות שליליות מאוד (עקב הירידה בפריון),

(2) טרנספורמציה יקרה בכל הנוגע לאופן ייצור אנרגיה (כרגע כלכלת פולין מבוססת על אנרגיה מפחם).

עם הסיוע הנוסף של האיחוד האירופי לתקופת הקורונה (המכונה Next Generation EU – NGEU) וההגירה אל פולין, שנראה כי תמשיך לעלות – שני האתגרים הללו ניתנים לניהול. האתגרים, מנוהלים כשורה, צפויים להגביר את פעילות ההשקעה, משמע, שהעשור הבא עשוי להיות התקופה בה ההשקעות תגדלנה בצורה היסטורית בפולין.

התחזית הכלכלית ע”י PKO Bank Polski

צור קשר עם:

שרה-אן מאדי

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל