סיכום מאקרו-כלכלי של שנת 2020 בספרד

בדרך כלל איחולי השנה החדשה בספרד, שנשלחים בעת הזו גם בין מכרים עסקיים, מתמצים בביטוי השגרתי Feliz Año – “שנה טובה”. השנה, לעומת זאת, מרבית הברכות מאחלות: שתהיה Un Mejor 2021, שנת 2021 טובה יותר. כמו בכל העולם, על ספרד עברה שנה קשה מאוד – הן מבחינה אנושית ורפואית והן מבחינה כלכלית. ספרד נפגעה קשות מהוירוס בגל הראשון, מיד אחרי איטליה. במשך כמעט 4 חודשים הוכרז בה מצב חירום לאומי במסגרתו ניתן היה לצאת מהבית רק לקבלת שירותים רפואיים ולרכישת תרופות ומזון. לאחר מכן, ספרד השכילה להיכנס ל”שגרת קורונה”. הוכרזה בה “נורמליות חדשה”. הממשל דאג לחוקק חוקי חירום חדשים שיאפשרו לחבלי הארץ האוטונומיים המרכיבים את ספרד להכריז על מגבלות תנועה עם הגיעם לנתוני תחלואה מסוימים. במקרה שהאוטונומיות לא מטילות את ההגבלות הנדרשות, הממשל יכול לכפות זאת עליהן. המגבלות הן סבירות ומאפשרות חיים מלאים ככל הניתן בעת הזו. נתוני התחלואה אמנם השתנו לטובה ולרעה בהמשך השנה, אולם בסך הכל הם תחת שליטה ואין חשש להתמוטטות מערכת הבריאות, כפי שהיה בגל הראשון. כיום מניין המתים מוירוס הקורונה בספרד חצה את רף ה-50,000, מספר המהווה שיעור תמותה דומה לאלה של צרפת ובריטניה, וגבוה מזה של גרמניה.

ומה עם הכלכלה?

השיתוק שנכפה על ספרד למשך כמעט שליש מהשנה, בא לידי ביטוי בנתוני הצמיחה, האבטלה, החוב ועוד. זאת בדומה למצב בכל העולם. אולם, ספרד ערב פרוץ מגיפת הקורונה היתה במצב רגיש ועדין יותר ממרבית מדינות אירופה המערבית שנפגעו פגיעה דומה – צרפת, גרמניה, בריטניה, הולנד ואפילו איטליה, והיא גם המדינה שכלכלתה נפגעה הכי הרבה באירופה נכון להיום, לפי דו”חות האיחוד האירופי. את האינדיקטורים הכלכליים הראשוניים שהתפרסמו לגבי שנת 2020 ניתן לראות כאן.

למרות זאת, לספרד יש אופק התאוששות מבטיח. זאת בעיקר הודות לתמיכה שהיא כבר מקבלת מהאיחוד האירופי, אבל בעיקר, זו שהיא עוד עתידה לקבל. האיחוד האירופי העניק לספרד, כמו גם למדינות חברות נוספות, תכנית סיוע נדיבה, בדמות ה-The Recovery and Resilience Facility. לספרד מיועדים כ-140 מיליארד יורו, מתוכם כ-70 מיליארד כמענק והשאר כהלוואה. אולם קבלת חבל ההצלה הזה מותנה בקיומן של מספר דרישות. אודות התנאים שהציב האיחוד למדינות ראו כאן. בינתיים נראה שספרד הולכת בדרך הנכונה. היא העבירה תקציב שנתי ל-2021 מוקדם מהמצופה, וכבר כללה בו תכנית למימוש כספי האיחוד היעודיים.

ספרד גם נמצאת תחת לחץ הן מהאיחוד האירופי והן מבית, להציג התאוששות והתמודדות משביעות רצון עם המשבר כיום. כתוצאה מכך פרסמה המדינה החודש דו”חות שמעבירים את המסר הזה. אלה מאפשרים לנו קבלת תמונה מרוכזת ומתומצתת לגבי ההתמודדות של ספרד עם המשבר עד סוף 2020, וכן הצצה לתכניותיה לשנה החדשה. להלן נתונים נבחרים מדו”חות אלה:

ניהול ותקצוב פעולות להתמודדות עם משבר הקורונה במהלך 2020

התמודדות ספרד עם הקורונה

סממנים חיוביים ערב ובתוך המשבר

התמודדות כלכלית של ספרד עם המשבר מאקרו

הצפי להתאוששות, לפי תחזיות ממספר גופים כלכליים לאומיים ועולמיים

צפי התאוששות ספרד

לצד התחזיות המנבאות לספרד יציאה מהמשבר סופית רק ב-2023, הנתונים לעיל יכולים לתת לה סיבה לאופטימיות זהירה.

ושתהיה לכולנו שנת 2021 טובה יותר!

צור קשר עם:

ליאת שחם

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל