כעת זה רשמי: בוקרשט – בירת הסייבר החדשה של אירופה

מוקדם יותר החודש, סימנה לעצמה רומניה הישג דיפלומטי ומקצועי מרשים: כשהיא גוברת על מועמדות חזקות דוגמת בריסל, ורשה ומינכן – זכתה בוקרשט במכרז להקמת מרכז אבטחת הסייבר החדש של האיחוד האירופי. המשמעות היא שרומניה זוכה לדריסת רגל חסרת תקדים ב”מגרש של הגדולים” ומסמנת עצמה כמובילת הסצנה הדיגיטלית האירופית, המאופיינת בדינמיות רבה ובפוטנציאל צמיחה אדיר.

מדובר בחדשות מצוינות גם לחברות ישראליות בתחום הסייבר, הפועלות או מעוניינות לפעול בשוק הרומני הרותח. נזכיר כי בין ישראל לבין רומניה שוררים יחסים פנטסטיים, בפרט בתחום שיתופי הפעולה בסייבר וביטחון המולדת. בהובלת נספחות בוקרשט, נחתם ביוני 2019 מזכר הבנות היסטורי בין מערכי הסייבר של רומניה וישראל ובשנתיים האחרונות נחתמו עסקאות משמעותיות לאספקת שירותים של חברות סייבר ישראליות ברומניה. במפגש G2G ייחודי בתחום הסייבר, שנערך באופן היברידי בספטמבר השנה בבוקרשט ובתל אביב, ציינו ראשי מערך הסייבר וגופי הביטחון והביון הרומנים כי הם מאמינים במודל הסייבר הישראלי ומבקשים להעמיק את שיתופי הפעולה המקצועיים ולהטמיע פתרונות מתקדמים ישראליים.

המקור התקציבי להקמת המרכז החדש מצוי בתקציבי המחקר של האיחוד שנועדו לחיזוק המחקר בתחום וקידומו, פיתוח ויזמות בתחום אבטחת הסייבר וכן קידום סדר יום דיגיטלי עבור אירופה. הנציבות האירופית, הפרלמנט והמועצה האירופית אמורים להשלים בקרוב את ניסוח התקנות שתוחלנה לצורך הפעלת המרכז.

כבר בספטמבר, הוזכרו תקציבי עתק המיועדים לביצוע פרויקטים בתחום אבטחת הסייבר כחלק מהצורך להגן על תשתיות חיוניות ברומניה ובהן: בתי חולים, מתקנים להפקת אנרגיה (סכרים הידראוליים, כורים אטומיים) ואזורים אסטרטגיים נוספים. כמו כן, צוין במפגש העניין הרב של הצד הרומני בפתרונות סייבר למוסדות פיננסיים ובהם בנקים גדולים במדינה.

בהקשר האחרון, נציין כי במהלך חודש ינואר 2021 תיערך משלחת (וירטואלית) של חברות ישראליות בתחום הפינטק בשיתוף עם אגודת הבנקאים של רומניה ובנקים גדולים הפעילים במדינה וכן מכון היצוא הישראלי. כמו כן, נספחות בוקרשט מובילה שיתופי פעולה ומשלחות וירטואליות והיברידיות מגוונות בתחומי הסייבר וביטחון המולדת שתיערכנה לכל אורך שנת 2021. חברות ישראליות המעוניינות לשמוע על כך פרטים נוספים ולהשתלב בפעילויות הנספחות – מוזמנות ליצור עמנו קשר.

 

צור קשר עם:

ברקת קנפו

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל