אמילי בפריז –  האם השפה היא (עדיין) מחסום לעשיית עסקים בצרפת?

לצרפתים יש מוניטין ותיק של כאלה שאוהבים להקשות על כל מי שלא דובר את שפתם.  עכשיו זה מתעורר מחדש בעקבות ההצלחה של סדרת הטלויזיהאמילי בפריז”, שמחזירה את הסטריאוטיפים הישנים על הצרפתים למרכז הבמה כאילו שכלום לא השתנה בצרפת ב 20 השנים האחרונות.

eiffel-tower

האמת היא שהשתנה הרבה מאוד, והחיים האמיתיים בצרפת של ימינו רחוקים מהדימויים המאובקים האלה שעוזרים אולי ליצור סדרת טלויזיה פופולרית ומשעשעת, אבל לא משקפים את מה שבאמת מתרחש בפריז בשנת 2020.

אז אנגלית היא שפה ששומעים היום לא מעט בפריז, ותיירים (וזרים שגרים בעיר כמו אמילי) מסתדרים לרוב לא רע באנגלית. מה שיותר חשוב הוא שאפשר להרגיש בבירור שינוי גישה: הצרפתים רוצים לדבר אנגלית, ולא רק שלא נשאר כמעט דבר מאותה ההתנגדות, אלא להיפך, צרפתים רבים שפגשתי מנסים באופן אקטיבי לעבוד על שיפור הרמה שלהם.

בעולם העסקי המצב טוב אפילו יותר. צרפת נמצאת בשנים האחרונות בניסיון לבנות אקוסיסטם של חדשנות ולסגור אתהפער הטכנולוגי שנצבר בתחומי ההייטק, ואנגלית נתפסת כנדבך משמעותי במאמץ הזה. רוב אנשי העסקים הצרפתים, למעט בתחומים המסורתיים במיוחד, ידעו לדבר אנגלית. בחברות הגדולות שברובן פועלות גלובלית האנגלית שגורה למדי. בחלק מבתי הספר הטובים ביותר למינהל עסקים של צרפת הלימודים מתנהלים באנגלית.

האם זה אומר שאפשר לעשות עסקים בצרפת בלי לדבר צרפתית? אפשר, ויש לא מעט דוגמאות לחברות ישראליות שעשו זאת,  אבל  זו לא בהכרח הדרך הנכונה ביותר.

וכאן אני מגיע לנקודה שרציתי להדגיש בפוסט הזה: הצרפתים אולי מבינים אנגלית, אבל מה שיותר חשוב כשמנסים לעשות עסקים בצרפת הוא לדעת איך לדבר ומה להגיד.

הדבר הזה הוא קריטי, כי אם אני מנסה לסכם לעצמי מהו החסם שחוזר הכי הרבה אצל חברות ישראליות שהיה להם מה להציע, ולמרות זאת נכשלו בחדירה לשוק הצרפתי,  אז זה די ברור שהסיבה היא לא השפה אלא פערי גישה, או במילים אחרות – פער בתרבות העסקית, שבצרפת היא בהחלט שונה מזו הישראלית.

אפשר להגיד שזה מיינדסט בין אישי אחר, והוא באמת אחר ולא כדאי להתעלם מכך. קל לראות את זה כשעובדים מול החברות הגדולות של צרפת, שהן מהגדולות ומהטובות בעולם, והן אולי אחת הסיבות הטובות לרצות לעבוד בצרפת. אלו הן חברות שמתנהלות עם תרבות עסקית של תהליכים מוסדרים של קבלת החלטות, עם היררכיה, ועם פוליטיקה ארגונית שמנקודת מבט ישראלית נראית לפעמים קשה להבנה.

אז איך נכון לעשות את זה? קודם כל, צריך להחליט שמשקיעים בכניסה לשוק הצרפתי תשומת לב ומשאבים. השוק הצרפתי דורש את ההתכווננות הזו, ומי שעושה את זה ימצא שההשקעה הזו בדרך כלל תחזיר את עצמה מהר מאוד. 

דבר שני, פנו אלינו. אני והצוות נשמח לשוחח איתכם לשיחת היכרות, נסייע לכם לסמן את המטרות הנכונות ולהבין מה צריכה להיות האסטרטגיה מולם. נוכל גם לבצע ביחד איתכם בדיקה ראשונית מול המטרות שסימנו ולחוש את היענות השוק.  

הפוסט הזה הוא הראשון בסדרה של פוסטים שיעסקו בתובנות המרכזיות שלי לגבי עשית עסקים בצרפת מזוית ישראלית, תובנות שרכשתי לאחר שלוש שנים של עבודה עם החברות הגדולות בצרפת. בפוסטים הבאים אשתף עוד כמה מהתובנות שלי לגבי הדרך הנכונה לעבוד בצרפת. Stay tuned.

צור קשר עם:

ירון שרטר

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל