What’s in it for you? או – מה ממתין לך בשוק הגרמני?

מאז שהגעתי לברלין, הרבה אנשים שואלים אותי “מה באמת יש לישראלים ולטכנולוגיה הישראלית לחפש בגרמניה?” אז בפוסט המסכם של השנה אסקור בפניכם, בקצרה, למה כדאי לכם לייצא לגרמניה (או לפחות לעקוב אחרי השוק הגרמני), כיצד אנחנו בנספחות הכלכלית יכולים לסייע לכם להגשים את המטרה, ונקנח – איך לא – בהתייחסות למצב הנוכחי.

יאללה, מתחילים

גרמניה, כידוע מהווה למעלה מ-20% מה-GDP של כלכלת האיחוד (מספרים שאף יאמירו לאחר פרישתה של בריטניה מהאיחוד, בסוף החודש) ומהווה שחקן יציב במיוחד בו. לכן, חברות שיצליחו לחדור לשוק הגרמני, יכולות למנף זאת כשער כניסה לכלכלת האיחוד האירופי כולו. זאת, מבלי שהתייחסנו ליתרונות ולגודלה של הכלכלה הגרמנית בפני עצמה. מבט חטוף במפת אירופה יכול להראות כי מדובר במדינה גדולה מאוד (למעלה מפי 16 ישראל משטחה של ישראל), הממוקמת במרכז אירופה ובעלת נמל ים מרכזי – דבר שהופך אותה לצומת מרכזי, ימי ויבשתי, בכל הנוגע לסחר הבינ”ל והאירופאי בפרט.

גם בהשוואה בינ”ל, גרמניה מדורגת בחמישייה הפותחת מבחינת הכלכלות החזקות והמובילות העולם ואף המשבר הנוכחי הראה את חוסנה ועוצמתה הכלכלית של המדינה, הן בהתמודדות הפנימית של המדינה והן בתמיכה הכלכלית שניתנה לעסקים על מנת שיצלחו את המשבר.

בגרמניה, מלבד חברות הענק (ה-Tier 1), פועלות חברות “ביניים” שמהוות את עמוד השדרה של הכלכלה הגרמנית (למעלה מ-95% מהכלכלה הגרמנית הן חברות “ביניים” כאלה ). בעגה המקומית הן מכונות Mittelstand שבתרגום לעולם המושגים הרחב הכוונה ל-SME’s, על אף שבינן לבין ההגדרה המסורתית של SME’s יש הבדלים משמעותיים.

בפועל, מדובר בחברות משמעותיות ביותר, עם מחזורים שנעים בין 50 מיליון אירו לשנה ועד כמה מיליארדים. החברות הללו, יחד עם יתר הכלכלה הגרמנית הבינו היטב בזמן המשבר שמי שיקפא על השמרים ולא יקדם את העסק שלו קדימה, עם הטכנולוגיה המתאימה והכלים המתאימים להתמודד עם התנאים החדשים – פשוט יישאר מאחור. ולכן, גם כעת ועל אף המורכבות – הן מחפשות ומאמצות טכנולוגיות חדשות מידי יום ובכל התחומים החל מפתרונות לרצפת היצור ולכוח האדם וכלה בפתרונות בינה מלאכותית וסייבר – יש ביקוש (כמעט) להכל מהכל.

עוד מיתוס שנרצה למסגר הוא השמרנות הגרמנית:

אכן, גרמניה היא מדינה שמרנית עם כלכלה שמרנית ואוכולוסיה שמרנית, אבל שמרנות אין משמעותה קבעון, אטימות ופחד מפני חדשנות – לשמרנות יש מופעים שונים והשלכות שונות על דרך העסקים, צורת החשיבה והדרך שבה דברים מתנהלים (למשל, ביחס להגנה על הפרטיות) אבל היא לא משפיעה כהוא זה על הסקרנות, הרצון והצורך בדיגיטליזציה של הדברים, הפתיחות להכיר חדשנות מסוג אחר וההערכה ל”אומת הסטארט-אפ”.

בשנים האחרונות הפתיחות לטכנולוגיות, מוצרים וסטארט-אפים ישראליים נמצאת בצמיחה מתמדת, ישנה הבנה ברורה שהחדשנות היא מנוע הצמיחה וכמעט כל חברה גדולה גרמנית מחזיקה כיום מרכז פיתוח, חלקן אף מחזיקות אחד כזה בישראל. גרמניה, שמחולקת ל-16 לנדרים (תתי מדינות בתוך המדינה) מתאפיינת בכך שכל מדינה מנהלת את ענייניה הכלכליים עצמית, בצורה משלימה לשלטון הפדרלי, וניתן לראות שמרבית המדינות, ובעיקר המובילות הכלכליות שבהן, הביעו עניין וקיימו משלחות עסקיות לישראל ב-5 השנים האחרונות (דבר שנעצר רק עם בוא הקורונה, והמשיך במישור הוירטואלי ביתר שאת)

אז אחרי שלמדנו על הפוטנציאל הכלכלי העצום – בואו נתמקד רגע, בצורה פרקטית, בדרכים שבהן אנחנו יכולים לסייע לכם לפעול בשוק הגרמני

הנספחות הכלכלית בברלין מורכבת מצוות עובדים, מקומי, שכל מטרתו היא לסייע לתעשייה הישראלית להצליח בגרמניה. בצוות בברלין, כל עובדת ועובד אחראים על מספר סקטורים ובהם הם מכירים על בוריו את הפוטנציאל העסקי בשתי המדינות. הצוות מקפיד להתעדכן בנעשה בצורה יומיומית, לאתר הזדמנויות, להכיר שותפים פוטנציאלים חדשים ועוד. את הסיוע לכם אנחנו עושים זאת במגוון דרכים:

  1. כל חברה ישראלית מוזמנת לפנות אלינו בכל ימות השנה ובכל בקשה: לבדוק את הפוטנציאל של השוק עבור העסק שלכם / להכיר לכם מפיצים / שותפים / קניינים / משקיעים / תערוכות רלוונטיות ועוד ועוד – מה זה מצריך מכם?
  • בעיקר – לפנות אלינו דרך המערכת
  • לאחר מכן – עיקר העבודה עובר אלינו. אנחנו נקיים שיחה היכרות קצרה, נבין מי אתם ומה אתם מחפשים, נסביר כיצד אנחנו מתכוונים לעבוד ונצא לדרך.
  • בסופה של הפניה – נחזור אליכם עם מענה שמותאם לצרכיכם ולפוטנציאל בשוק הגרמני. וגם לאחר המענה, אנחנו תמיד זמינים לכל שאלה/בדיקה נוספות/עזרה מול הצד הגרמני/מעקב אחר הפניה וכל דבר אחר שתצטרכו.
  • סבלנות. במיוחד בימים אלה. אנחנו מודעים לדחיפות עבורכם ומייחסים לזמן חשיבות אבל גם צריכים זמן על מנת לתת לכם את המענה האיכותי והטוב ביותר עבורכם.
  • לקרוא את המדריך לעשיית עסקים בגרמניה 😊

 

2. אנחנו מפרסמים הזדמנויות / מכרזים / קולות קוראים שרלוונטיים עבור התעשייה הישראלית כל הזמן. תעקבו אחרינו כאן, בניוזלטר וביתר המדיות החברתיות (לינקדאין, פייסבוק וכו’) – ואם ראיתם משהו מעניין וחסרים לכם פרטים / יש לכם שאלות / אתם צריכים עזרה – אנחנו תמיד פה ותמיד נשמח לענות רק תכתבו לנו (berlin@israeltrade.gov.il).

 

3. משלחות ותערוכות – כחלק מעבודתנו אנחנו פועלים לאיתור הזדמנויות רלוונטיות עבור התעשייה כל הזמן – בין אם ע”י מציאת שותפים אסטרטגיים ובין אם בביתנים לאומיים בתערוכות השונות, הבאת משלחות לישראל ואירוח משלחות בגרמניה. כך למשל, בשנה החולפת קיימנו 3 פרויקטים מול חברות Mittelstand ונשוב ונקיים פרויקטים עם חברות חדשות בשנת 2021 (על כך ועוד בפוסט הבא). גם כאן, אנו ממליצים לעקוב אחר הפרסומים ומידי פעם גם לבדוק איתנו אם יש אירועים שיכולים להיות רלוונטיים עבורכם. כרגע, ועד יעבור זעם, אנחנו עובדים בעיקר בפורמט הוירטואלי אבל אנחנו אופטימיים ומקווים שכבר בשנת 2021 נשוב להיפגש באופן פיזי ועם ההיתכנות לכך, נחדש את הפעילויות השונות והמגוונות שברצוננו לקיים.

4. יש לכם יוזמה / רעיון כיצד אנחנו יוכלים לסייע לכם? אנחנו פתוחים לשמוע!

רגע לפני סיום, מילה על המצב הנוכחי –

גרמניה נמצאת כרגע בגל השני של הקורונה. המספרים אינם מעודדים ומספר הקורבנות ממשיך לעלות מידי יום, מה שהוביל את הממשל להחליט על כניסה לסגר מהודק והוא צפוי להימשך לפחות עד ל-10/1. בנוסף לכך, החל מיום חמישי הקרוב (ערב הכריסמס) ועד ל-4/1 – רוב המשק הגרמני נמצא בחופשת החורף/חופשת החגים, ובפועל, כמעט ואין עם מי לדבר. לכן, אם פניתם לשותף שלכם ו/או ניסיתם להגיע למישהו בגרמניה והניסיון לא צלח – דעו שזה עניין רווח בתקופה זו של השנה וכי ככל הנראה ישובו לשוחח אתכם רק בשנה הבאה.

לצד זאת חשוב לציין כי הקורונה לא עצרה את קיומם של העסקים בין המדינות. היא ודאי משפיעה על דרך עשיית העסקים, על המיקוד ועל היכולת להיפגש אבל היא הביאה איתה גם רעב אמיתי לחדשנות, הגבירה את הצורך בדיגיטליזציה בתחומים שונים, חידדה את ההבנה שיש צורך אמיתי בשינוי והרחיבה את הפתיחות לאמץ חדשנות זרה. אנחנו עדים לכך מידי יום ופועלים לאור התפישה הזו מקום שאנו באים לסייע לתעשייה הישראלית.

גם בתקופה הזו, וברגע שתתחדש העשייה העסקית לאחר החגים הנוצריים, נשמח לשוב ולסייע לכם עם כל בקשה ויוזמה – החל בדברים שצוינו מעלה וכלה בסיוע מול המכס ו/או מול הרשויות על מנת לאפשר המשך עשיית עסקים בין המדינות.

למרות המצב, אנחנו רוצים להאמין שיש אור בקצה המנהרה ושנשוב להיפגש בעשייה הכלכלית בהקדם, ועד אז – שמרו על עצמכם!

 

 

 

 

צור קשר עם:

אסתר אליאס

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל